Загибель Джорджа Флойда: Як хвиля протестів проти расизму зносить пам’ятники і топить кіношедеври

Трагедія в Міннеаполісі спричинила за собою масові заворушення, які не стихають вже майже три тижні. І ось, який вигляд вони мають зараз

Після загибелі афроамериканця Джорджа Флойда від рук білого поліцейського в США і по всьому світу розпочалися масові протести проти расизму та поліцейського насильства.

Однією з мішеней антирасистського руху Black Lives Matter (“Чорні життя важливі”) стали пам’ятники особам, які асоціюються з історією рабства і колоніалізму. Їх зносять з п’єдесталів, топлять і навіть підпалюють.

Пам’ятникопад

Прибуття Христофора Колумба в 1492 році на величезний континент, який отримав спочатку назву Новий Світ, а потім – Америка, поклало початок жорстокій європейській колонізації. Зараз іспанському мореплавцю це “пригадали”.

Статую Колумба в Річмонді (штат Вірджинія) протестувальники розмалювали, скинули за допомогою мотузок, підпалили та скинули в озеро Берд-Парк.

Video: Christopher Columbus статуя discovers lake in Richmond, Virginia. pic.twitter.com/aroh0rshfS

  Resist Programming (@RzstProgramming) June 10, 2020

 

Ще одному пам’ятнику Колумбу, що в Бостоні (штат Массачусетс), відпиляли голову. Пізніше її знайшли неподалік.

У Ричмонді протестувальники знесли статую президента Конфедерації Джефферсона Девіса. Поліція була присутня під час інциденту.

Напередодні також спікер Палати представників США Ненсі Пелосі закликала прибрати із Капітолію (місце перебування Конгресу) 11 пам’яток, споруджених на честь лідерів і солдатів Конфедеративних Штатів Америки (КША) – де-факто незалежної держави на території США, до складу якої з 1861 по 1865 рік входили 13 рабовласницьких штатів.

Як передає DW, у листі комітету Конгресу, який відповідає за догляд за пам’ятниками на території Капітолію, Пелосі написала, що ці статуї “є даниною ненависті, а не нашого надбання”.

Лондон. На Парламентській площі пошкодили пам’ятник Вінстону Черчиллю, написавши на постаменті: “Був расистом”.

Окрім цього, у Лондоні знесли пам’ятник работорговцю Роберту Міллігану, який володів цукровими плантаціями на Ямайці, а в Бристолі, що на південному заході Англії, скинули до річки бронзову статую Едварда Колстона – відомого підприємця і работорговця 17-го століття.

Protesters against systemic racism in Bristol, United Kingdom, defaced and tore down a bronze statue depicting slave trader Edward Colston, rolling through the streets and then throwing it into the river to a wave of applause. https://t.co/cc86EDQZHq pic.twitter.com/DFJ6M2a9BX

  ABC News (@ABC) June 7, 2020

 

Постраждала від рук протестувальників чомусь і статуя короля Шотландії (1306-1329) Роберта Брюса. Саме під його керівництвом на початку 14-го століття шотландський опір домігся остаточної перемоги над Англією і відстояв незалежність країни.

Заборона на прапор Конфедерації

З прапором КША “воюють” вже не перший рік: продукцію з ним вилучали з продажу, його відкрито критикувала низка американських політиків.

І якщо ще деякі жителі півдня ставляться до нього з гордістю, то багато інших громадян країни бачать у цьому стягові символ гноблення та расизму.

На хвилі протестів питання про доцільність подібної символіки знову опинилося в центрі уваги. Зокрема, асоціація перегонів NASCAR заборонила демонстрацію прапора Конфедерації на всіх своїх заходах і змаганнях.

pic.twitter.com/gJkIfVf3Ba

  NASCAR (@NASCAR) June 10, 2020

 

Запровадити заборону на стяг “південців” мають намір і Військово-морські сили США. Начальник штабу ВМС адмірал Майк Гілдей вже наказав підготувати відповідне розпорядження.

Була також дискусія про можливе перейменування американських військових баз, названих на честь конфедератів, однак американський лідер Дональд Трамп виступив проти, заявивши, що “його адміністрація навіть не розглядатиме це питання”.

…history of Winning, Victory, and Freedom. The United States of America trained and deployed our HEROES on these Hallowed Grounds, and won two World Wars. Therefore, my Administration will not even consider the renaming of these Magnificent and Fabled Military Installations…

  Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 10, 2020

 

Фільми, серіали – теж під забороною

Без “Віднесених вітром”. Стримінгова платформа HBO Max тимчасово вилучила із відкритого доступу фільм Віктора Флемінга із Вів’єн Лі і Кларком Гейблом у головних ролях.

До такого рішення керівництво сервісу спонукала публікація в Los Angeles Times колонки сценариста “12 років рабства” Джона Рідлі, в якій той закликав платформу зняти картину з прокату через “унікальну проблему” – облагороджування рабства і гноблення за расовою ознакою.

“Цей фільм прославляє довоєнний Південь і, якщо не ігнорує жахи рабства, то пропонує болісно стереотипне зображення кольорових людей”, – написав Рідлі.

Зі свого боку представники HBO підкреслили, що знята в 1939-му році картина є “продуктом свого часу” і зображує деякі етнічні та расові забобони, які існували в американському суспільстві.

“Ці расистські зображення були неправильними і тоді, і сьогодні, тому ми вирішили, що підтримувати цей фільм на платформі без пояснення причин або дисклеймерів було би безвідповідально”, – заявили в НВО.

Картину обіцяють пізніше повернути на платформу без змін, але “разом із обговоренням її історичного контексту і засудженням тих самих зображень”.

Цікаво, що після заборони на HBO “Віднесені вітром” стали лідером продажів Amazon у розділі “фільми і телепроекти”.

Відмова від “Маленької Британії”. Netflix і BBC відмовилися від шоу через використання у ньому акторами блекфейсу – театрального гриму під темношкіру людину.

“Часи змінилися з тих пір, як “Маленька Британія” вперше вийшла в ефір, тому наразі шоу недоступне на BBC iPlayer”, – зазначив представник BBC.

У “Маленькій Британії” було безліч епізодів, коли герої використовували грим, щоб бути схожим на чорношкірих, а також жартували над одностатевими стосунками і транссексуалами.

Зняття з показу серіалу “Поліцейські”. Американський кабельний телеканал Paramount припинив показ і подальші зйомки популярного в США серіалу про копів, який виходив із 1989 року.

Останнім часом творців картини критикували за позитивний погляд на роботу співробітників правоохоронних органів і засоби, до яких вдавалися герої “Поліцейських”.

Більше не Lady Antebellum. Популярна американська група, яка грає в стилі кантрі, змінила свою назву на Lady A.

Як пояснили самі музиканти, слово antebellum використовується для позначення періоду на півдні Сполучених Штатів до громадянської війни, включаючи рабство.

Учасники гурту розповіли, що назву Lady Antebellum взяли від архітектурного стилю, але зараз “шкодують і бентежаться”, що не взяли до уваги асоціації, які обтяжують це слово.

Гучні звільнення та відставки

“Флеш” без Гартлі Соєра. Актора звільнили з серіалу через старі повідомлення расистського та сексистського характеру в його Twitter.

Соєр, зокрема, писав, що любить викрадати бездомних жінок і відрізати їм груди, а також обіцяв побити дружину до смерті, коли вона у нього з’явиться.

Незважаючи на те, що відповідні твіти було опубліковано ще у 2012 і 2014 роках, “спливли” вони тільки зараз.

Відставка глави CrossFit. Засновник і керівник компанії, яка є брендом певних методик тренувань (кросфіту), Грег Глассман пішов у відставку після недоречного твіту про Джорджа Флойда.

У відповідь на публікацію Інституту показників й оцінювання здоров’я (IHME), що “расизм – це проблема охорони здоров’я”, він написав: “Це ФЛОЙД-19” (за аналогією із Covid-19).

It’s FLOYD-19.

  Greg Glassman (@CrossFitCEO) June 6, 2020

 

Як результат – Глассмана і його компанію звинуватили в расизмі і неповажному ставленні до загиблого. Багато тренажерних залів, фірми з випуску спортивного одягу, низка брендів, у тому числі Reebok, заявили про розрив відносин із CrossFit.

Площа Black Lives Matter

У Вашингтоні ділянку вулиці, яка веде прямо до Білого дому, назвали “Чорні життя важливі”.

На відео, яке виклала мер Вашингтона Мюриєл Бавзер, видно, як на безіменному досі перехресті 16-ї вулиці вішають табличку із відповідним написом.

section of The 16th street in front of the White House is now officially “Black Lives Matter Plaza”. pic.twitter.com/bbJgAYE35b

  Mayor Muriel Bowser (@MayorBowser) June 5, 2020

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *