Витік файлів FinCEN: Які підозрілі фінансові операції проходили у світових банках і хто з українців потрапив до звітів

У звіти щодо підозрілих операцій потрапили й українці Ігор Коломойський, Дмитро Фірташ, Олександр Янукович, Олександр Курченко і навіть Юлія Тимошенко

Днями стався новий витік даних щодо фінансових документів, і на поверхню спливли цікаві подробиці. Виявилося, що найбільші банки світу давали злочинцям відмивати і переміщати між рахунками “брудні гроші”. Масштаб таких транзакцій – близько 2 трлн дол.

Йдеться про документи FinCEN – спеціального підрозділу по боротьбі з фінансовими злочинами в складі міністерства фінансів США. У звіти підрозділу потрапили й українські прізвища, а також російські олігархі, які обходили санкції ЄС. Детальніше про те, що таке FinCEN, які були схеми та чому цей витік даних є важливим, читайте далі.

Досьє підозрілих операцій

Файли FinCEN – це понад 2500 документів. Ці документи банки відправляли міністерству фінансів США в період з 2000 по 2017 рік щодо операцій, які здавалися підзрілими та були схожими на відмивання грошей.

Важливо, що самі собою ці документи не є доказом порушення закону. Видання BuzzFeed отримало доступ до документів FinCEN і поділилося ними з Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) та колегами із 88 країн світу. Майже півтора року журналісти досліджували та перевіряли підозрілі транзакції у світовій банківській системі.

Звіт про підозрілу діяльність, або SAR (suspicious activity report), – це приклад того, як банки оформляють і передають такі повідомлення про підозрілу активність. Банк заповнює форму SAR, якщо стурбований діями будь-якого клієнта, після чого звіт відправляється до FinCEN.

Банки повинні стежити за тим, щоб вони не допомагали своїм клієнтам відмивати гроші або переміщати фінанси в обхід чинних обмежень.

Витік файлів відрізняється від усіх попередніх тим, що це не просто документи однієї або двох компаній, а файли, які прийшли з різних банків і з різних країн.

Українці у списку підозрілої активності

Українські банки також є  у списку підозрілої активності. Загалом FinCEN демонструє понад 18 тис. банківських транзакцій в усьому світі, з яких пов’язані з Україною – 489.

А загальна сума підозрілих транзакцій – близько 470 млн дол.

Так, серед них “ПриватБанк” з операціями часів керівнитва олігарха Ігоря Коломойського, банк ПУМБ Ріната Ахметова, “Надра банк” Дмитра Фірташа та інші.

Дмитро Фірташ згадується у FinCEN, коли він у період із 2010 по 2014 рр. використав щонайменше 190 млн дол. із стабілізаційних кредитів, які НБУ видав на підтримку життєдіяльності “Надра банку”, передає “Слідство.інфо”. Замість покращувати ліквідність банку, Фірташ витратив ці гроші на купівлю акцій Запорізького титано-магнієвого комбінату. Фінансову установу це не врятувало, й у 2015 р. банк припинив діяльність. 16 червня 2014 року банк надав кредит у майже 110 мільйонів доларів підконтрольній Фірташу українській компанії, ТОВ “Сінтез Ресурс”, яка переказала ці гроші кіпрській фірмі Diago Enterprises Limited Фірташа.

Ще один українець, якого згадують у розслідуванні, – це син колишнього президента України Віктора Януковича Олександр.

“Балтійський центр журналістських розслідувань” Re:Baltica пише, що українці через пов’язані компанії для проведення сумнівних розрахунків користувались послугами латвійських банків. Центр наводить дані звіту про українські корупційні практики за 2016 рік. Там згадується компанія “МАКО Холдинг”, контрольована Олександром Януковичем. Компанія була активною в сфері енергетики та нерухомості, керуючи мережею компаній в Україні, Нідерландах та Швейцарії.

Швейцарська дочірня компанія Mako Trading SA надіслала та отримала від компаній, які мають рахунки в Латвії, кілька платежів. У грудні 2012 року Mako Trading надіслала 800 тис. дол. на рахунок у Aizkraukles Banka (тепер ABLV Bank) на користь компанії Industrial Commodities Trade. Компанія Elberg Invest між серпнем 2013-го та лютим 2014-го переслала Mako Trading 1,8 млн дол. із рахунку в Baltikums Bank.

Ще одна підозріла активність йшла від компанії Fineroad Business, пов’язаної з Віктором Януковичем. Компанія зробила кілька транзакцій на рахунок в українському банку на суму 2,3 млн дол. Мета — “інвестиції в Україну”.

У звіті для чиказького підрозділу ФБР FinCEN припускає, що Дмитро Фірташ  міг використовувати закритий зараз Trasta Komercbanka для відмивання шляхом купівлі ювелірних виробів та розвитку проектів у сфері нерухомості. Насправді ж рахунки у банку Латвії могли використовуватися для переказу коштів через офшори й виплати хабарів українським чиновникам.

Наприклад, компанія Ladis Holding Ltd переказала 68 млн дол. невідомим бенефіціарам на проекти розвитку нерухомості. Серед учасників підозрілих транзакцій на мільйони доларів згадуються компанії з орбіти Фірташа, як-от Centragas, Sternako Ventures Ltd, DF Investments Ltd

Олігарх-утікач Олександр Курченко також згадується у балтійському розслідуванні. Латвійський банк ABLV почав у 2012 році обслуговувати пов’язані з Курченком компанії. Бізнесмен потрапив до санкційного списку США у 2015 році, однак ABLV продовжив обслуговувати принаймні дев’ять пов’язаних із ним рахунків компаній-“прокладок”. Prosperity Developments SA отримала від восьми українських компаній Курченка 5 млрд дол. як платежі “за пальне”. Наразі банк ABLV перебуває у стадії ліквідації. У 2015 р. 80 млн дол. Курченка на рахунках у банках Латвії було заарештовано.

З’являється також прізвище нардепа Юлії Тимошенко – політик, можливо, вивезла гроші з України, частина з яких пройшла через Латвію. У 2016 році один банк повідомив FinCEN про кілька компаній, які мають можливий зв’язок із Тимошенко, — зокрема про Ringatta Project Ltd та Woodmark Sales Inc. Кожна з них мала рахунок у латвійському PrivatBank. За допомогою цих рахунків із березня по грудень 2014 року було проведено транзакції на загальну суму майже 16,5 млн дол. Обидві ці компанії мають белізьку реєстрацію, тепер вони неактивні.

Бізнесмен часів Януковича Юрій Іванющенко привернув до себе увагу FinCEN постачанням обладнання на шахту ім. Бажанова у Макіївці, передає “Слідство.інфо”. Після аварії 29 липня 2011 року, яка забрала життя 11 людей, виявилось, що гроші на оновлення шахти отримувала кіпрська компанія Tornatore, яку пов’язують з Іванющенком. 5,5 млн дол. Tornatore отримала від ТОВ “Газенерголізинг”, яка надавала шахтне обладнання в оренду. Наступного ж дня кіпрська компанія перерахувала 999 994 дол. російській лізинговій компанії, якою частково володів уряд РФ.

Чимало документів виявили під час розслідування імовірного втручання Росії у виборчу кампанію у США в 2016 році та у справі керівника президентської кампанії Дональда Трампа Пола Манафорта. У FinCEN встановили підозрілі транзакції однієї з компаній Андрія Клюєва, яка оплачувала консультації Манафорта для Партії регіонів.

Хто ще потрапив до звітів?

Британський банк HSBC дозволяв переміщати по всьому світу вкрадені кошти після того, як дізнався від американських слідчих про шахрайські схеми клієнтів.

Документи також вказують на те, що один із найближчих соратників президента Росії Володимира Путіна Аркадій Ротенберг використовував лондонський банк Barclays, щоб обійти західні санкції. Частина грошей пішла на купівлю творів мистецтва.

Банк Standard Chartered продовжував переміщати гроші Arab Bank через роки після того, як клієнтські рахунки останнього використовувалися для фінансування тероризму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *