В ОПЗЖ назвали меморандум України з МВФ здаванням національних інтересів і капітуляцією перед економічною кризою

У партії “Опозиційна платформа – За життя” розкритикували меморандум із Міжнародним валютним фондом. МВФ може затвердити нову кредитну програму для України 5 червня, а вже 6 червня Київ може отримати перший транш у розмірі $1,9 млрд. На офіційному сайті ОПЗЖ партійці заявили, що програма угоди суперечить тій, із якою президент Володимир Зеленський та його партія “Слуга народу” йшли на вибори.

“Український уряд зобов’язується продовжувати медичну реформу імені [ексвиконувачки обов’язків глави МОЗ Уляни] Супрун: закривати лікарні, звільняти медиків, ввести плату за медичні послуги для пацієнтів. Влада сповнена рішучості і далі реформувати пенсійну систему, тобто підвищувати пенсійний вік. Обіцяє “оптимізувати” систему освіти – закривати “зайві школи” і виганяти вчителів. Забезпечити повний перехід до ринкових цін на газ і опалення, що призведе до зростання тарифів. Держава, як колектор, буде вибивати борги за комунальні послуги з українських сімей. Продовжиться підвищення податків, продаж землі і стратегічних підприємств. Під вимоги МВФ буде перекроєна і підпорядкована зовнішньому управлінню судова та правоохоронна система, дозволені несанкціоновані прослуховування і перехоплення повідомлень”, – стверджують у політичній силі.

У партії вважають, що від умов надання кредиту постраждає населення України.

“Це абсолютно інша програма, вона повністю суперечить тій, із якою Володимир Зеленський і “слуги народу” йшли на вибори. Сьогодні вже абсолютно ясно, що не український народ, а МВФ є тим справжнім господарем, чиї інтереси Зе-влада готова захищати. Перекладати всю тяжкість кризи на плечі людей і догоджати іноземним кредиторам – це і є вся економічна політика Зеленського. Все інше – просто обман та акторська гра”, – ідеться в повідомленні.

“Опозиційна платформа – За життя” вимагає від Кабінету Міністрів публічно відзвітувати перед парламентом про параметри меморандуму з МВФ і розкрити всі взяті владою зобов’язання.

“Ми підкреслюємо, що реалізація подібних заходів в умовах епідемії і кризи призведе до колапсу національної економіки, руйнування українських підприємців і тотального зубожіння українських громадян. Ми заявляємо про неприпустимість зовнішнього управління країною, обмеження конституційних прав громадян на вимогу зовнішніх кредиторів. Вимагаємо зупинити торгівлю національним суверенітетом і незалежністю українських судів. Підписання меморандуму – це здача національних інтересів і капітуляція перед економічною кризою”, – вважають у партії.

У ОПЗЖ заявили, що у них є альтернативний курс.

“Провести реструктуризацію зовнішніх боргів, забезпечити стимулювання національної економіки і допомогу українським сім’ям. Завершити процес мирного врегулювання конфлікту на Донбасі і направити гроші на інвестиції в економіку і соціальну сферу. Сьогодні – це єдина програма, яка відповідає національним інтересам і сподіванням українських громадян! Ми будемо домагатися, щоб вона була реалізована”, – резюмували в “Опозиційної платформі – За життя”.

МВФ і Україна досягли угоди за програмою stand-by 21 травня. Раніше в Міністерстві фінансів прогнозували, що перший транш Києву виділять до кінця травня. Офіційно меморандуму про співпрацю поки не опубліковано. За даними “Українських новин”, для отримання наступних траншів Київ муситиме виконати низку умов щодо енергетичного, банківсько-фінансового, фіскального, судового та антивірусного напрямів.

У грудні 2019 року Україна та МВФ домовилися про програму розширеного фінансування (EFF) строком на три роки в розмірі 4 млрд спеціальних прав запозичення (приблизно $5,5 млрд). Жодного траншу за цією програмою Київ так і не отримав, а 7 травня 2020 року представник МВФ Джеррі Райс оголосив, що Фонд та Україна вирішили відмовитися від старої програми і продовжити співпрацю за короткою програмою кредитування stand-by на $5 млрд, розрахованою на 18 місяців. До кінця року, за даними Національного банку України, Київ може отримати від Фонду до $3,5 млрд.

Голова НБУ Яків Смолій розповів, що всі кошти підуть на покриття дефіциту державного бюджету (попередніх років гроші, отримані від МВФ, Україна здебільшого скеровувала на поповнення золотовалютних резервів).

У Міністерстві фінансів зазначили, що після зміни формату співпраці з EFF на stand-by сума допомоги, на яку може розраховувати Україна, залишиться колишньою. За словами представника України в МВФ Владислава Рашкована, умови отримання допомоги за програмою stand-by навіть легші, адже не вимагають “титанічних” зусиль із просування структурних реформ”.

Як на попередніх умовах для виділення Україні нового кредиту МВФ наполягав на відкритті ринку землі та забороні повернення націоналізованих банків колишнім власникам (цей документ, зокрема, унеможливить повернення “ПриватБанку” бізнесменові Ігорю Коломойському). Обидва ці документи вже ухвалив парламент і підписав президент.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *