Українсько-турецькі авіабудівні проєкти можуть повторити долю українсько-китайських – експерт попередив Туреччину про ризики

Турецькій владі і бізнесу доцільно дуже обережно ставитися до обіцянок керівництва України про взаємодію і спільні розробки в авіабудівній галузі, заявив член правління українсько-китайського інвестиційного клубу Андрій Пилипенко. Так він прокоментував агентству УНІАН новини про результати візиту української делегації до Туреччини для переговорів, зокрема, про військово-технічну співпрацю.

“Напевно, уже всі забули історію 2017 року, впевнений, було б не зайвим нагадати її туркам. Тодішній перший віцепрем’єр Степан Кубів помпезно відкривав завод для спільного виробництва авіаційних двигунів ПАТ “Мотор Січ” і китайськими інвесторами підприємства у КНР. Усі чули бравурні заяви про співпрацю, про майбутнє спільне виробництво і сервісне обслуговування авіаційних двигунів. Кубів запевняв китайську сторону в непорушній надійності України як партнера у цьому проєкті. Але через кілька місяців ситуація кардинально змінилася: акції “Мотор Січ” заарештовані, три роки поспіль акціонери компанії топчуться під воротами. А зараз китайські інвестори проходять кола пекла по українській системі правосуддя, намагаючись захистити свої інтереси і мільярдні в доларовому обчисленні інвестиції. А Україні світить позов у міжнародному арбітражі про компенсацію втрат китайських інвесторів у розмірі $3,5 млрд”, – нагадав експерт.

Він зазначив, що українсько-китайський проєкт стосовно “Мотор Січі” теж мав підтримку української влади на вищому рівні і публічно був позначений як один із пріоритетних для української влади, але зараз підприємство на межі банкрутства.

“Такий безславний підсумок колись перспективного міжнародного проєкту: Україна втрачає виробника і технології, зарубіжні інвестори  свої вкладені мільярди. Така ціна заяв і обіцянок української влади, які б імена не носили її чинні представники. Може скластися так, що туркам доведеться ставати в чергу за китайцями в міжнародному арбітражі, а потім багато років чекати компенсації своїх втрат, тому що Україна не така багата країна”, – підсумував Пилипенко.

ПАТ “Мотор Січ” – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. У 2016 році підприємство придбали китайські інвестори, пов’язані зі Skyrizon, та інвестували в розвиток виробництва понад $100 млн. Згодом ішлося про передання 25% акцій “Мотор Січ” держконцерну “Укроборонпром”. Однак у червні цього року радник гендиректора “Укроборонпрому” Руслан Корж повідомив, що “сьогодні ця пропозиція вже неактуальна, вона втратила силу ще минулого року”, писало видання LIGA.net.

Про те, що українська DCH і китайські інвестори, які представляють Skyrizon Aircraft Holdings Limited, досягли угоди про співпрацю і разом розвиватимуть запорізьке підприємство, стало відомо 4 серпня 2020 року.

Китайський інвестор 10 серпня повідомив, що очікує зняття штучних обмежень у своїй роботі на території України.

Бізнесмени з Китаю вважають дії АМКУ виявом “недружньої поведінки української влади”, що має, на їхню думку, за мету експропріацію інвестицій у “Мотор Січ”. Вони написали листа до Верховної Ради, у якому просять “припинити безпідставний тиск із боку держорганів”, а також допомогти Україні уникнути збитків у розмірі $3,5 млрд, які вони як інвестори мають намір стягнути як компенсацію в межах інвестиційного спору в міжнародному арбітражі. Аналогічну претензію подали в Мін’юст.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *