У світі борються з коронавірусом, а в Білорусі – щоб стати кандидатом у президенти. Хто вони, конкуренти Лукашенка?

Стати кандидатом у президенти Білорусі можна, зібравши 100 тис. підписів на свою підтримку. Олександр Лукашенко каже, що його висунення підтримали вже вдвічі більше людей

Незважаючи на пандемію коронавірусу, 9 серпня в Білорусі планують провести чергові президентські вибори. Чинний глава держави Олександр Лукашенко збирається брати участь у них вшосте. І на цьому етапі передвиборчої гонки у нього 13 конкурентів.

Для того щоб піднятися на наступну сходинку – стати зареєстрованим кандидатом, необхідно зібрати 100 тис. підписів на свою підтримку. Майже два тижні тому (коли підписи тільки починали збирати) Лукашенко запевнив, що його підтримали майже вдвічі більше людей, ніж це необхідно.

Водночас непогано йдуть справи у його конкурентів. Тому розповідаємо, про кандидатів у кандидати, даруйте за тавтологію, в президенти Білорусі. Але спочатку звернімося до букви закону і з’ясуємо деякі важливі питання.

Стати президентом Білорусі може

“Громадянин Республіки Білорусь за народженням, не молодше 35 років, що володіє виборчим правом і постійно проживає в Республіці Білорусь щонайменше десять років безпосередньо перед виборами”, – прописано в п’ятій статті закону “Про Президента Республіки Білорусь”.

Термін його повноважень – п’ять років, при цьому білоруський лідер має право в будь-який час подати у відставку.

Президента також може бути достроково звільнено з посади “через стійку нездатність за станом здоров’я здійснювати свої обов’язки” або зміщено через вчинення державної зради або іншого тяжкого злочину.

Як стати кандидатом? Само собою, потрібно відповідати описаним вище вимогам і зібрати щонайменше 100 тис. підписів на свою підтримку.

Процедура виборів

Охочі поборотися за головну посаду в країні повинні були до 15 травня подати заяви про реєстрацію ініціативних груп (які саме й займаються збиранням підписів на користь свого кандидата).

Цьогоріч до Центрвиборчкому надійшло 55 таких заяв, що стало рекордом за всю історію проведення президентських виборів у Білорусі. ЦВК їх розглянула, після чого зареєструвала 15 ініціативних груп, зокрема й групу чинного президента.

Збір підписів розпочався 21 травня і триватиме до 19 червня включно. Якщо у претендента буде понад 100 тис. дійсних підписів, то в першій половині липня його буде зареєстровано кандидатом. Але до цього ще далеко. Зупинімося на етапі збору підписів.

Пікети. Масові затримання

Збирати підписи ініціативні групи можуть по квартирах, на підприємствах і в організаціях або на пікетах. Це не заборонено білоруським законодавством.

Таким чином, у Мінську та низці інших великих міст, обласних та районних центрах країни 31 травня відбулися пікети на підтримку суперників Лукашенка. Як видно на фотографіях, до столів збирачів підписів шикувалися величезні черги.

Пікети в Білорусі TUT.BY Пікети в Білорусі TUT.BY Пікети в Білорусі TUT.BY

Незважаючи на те що проведення пікетів є законним, правоохоронці затримали понад 30 учасників.

Серед них лідера незареєстрованої Білоруської соціал-демократичної партії (“Народна Грамада”) Миколу Статкевича, який відсидів шість років у в’язниці за участь в акціях протесту після виборів 2010 року, і голову незареєстрованої молодіжної опозиційної організації “Молодий фронт” Дениса Урбановича.

За день до цього, 29 травня, в Гродно затримали опозиційного блогера, автора YouTube-каналу “Країна для життя” Сергія Тихановського.

У травні Центрвиборчком відмовився реєструвати його ініціативну групу, бо Тихановський відбував адміністративний арешт і не міг особисто подати заяву.

Формальною підставою для затримання блогера стала його зустріч із підписниками, яку суд розцінив як несанкціоновану масову акцію.

На виручку прийшла його дружина Світлана Тихановська. Вона зареєструвала свою ініціативну групу, ставши, таким чином, претенденткою в кандидати в президенти Білорусі.

“Це проста білоруська жінка, яка любить свого чоловіка й ухвалила правильне рішення в потрібний час”, – цитує Тихановського “Белсат”.

Реакція Лукашенка

Наступного дня після масових затримань чинний президент обговорив ситуацію з головою білоруського КДБ Валерієм Вакульчиком, зазначивши, що “майданів у Білорусі не буде”.

“Ми знаємо цілі, які переслідують тут окремі вітродуви. Ці цілі є для нас зрозумілими: влаштувати нам майданчик напередодні президентських виборів або в день президентських виборів. Так вони планували… Хочу на цій зустрічі вас попередити і всіх, хто нас почує, всіх цих “майданутих” хочу попередити, що майданів у Білорусі не буде”, – заявив Лукашенко.

Він закликав не проводити аналогії з деякими попередніми подіями у Вірменії або Україні: “Повинен сказати, що ситуація по-різному може складатися. Тільки у нас немає пПашинянів і зеленських”.

Інші кандидати в кандидати

Спочатку їх було 15, але 26 травня лідер Ліберально-демократичної партії Білорусі Олег Гайдукевич зняв свою кандидатуру на користь Лукашенка.

Він уточнив, що передасть зібрані за нього 30 тис. підписів і свою програму до штабу чинного президента, пише DW.

Видання зазначає, що у 2010 році батько Гайдукевича зняв свою кандидатуру з президентських виборів, заявивши, що “вибори в Білорусі – це вистава, підсумки якої вже давно всім відомі”. 

Одним із головних (і несподіваних) суперників чинного президента називають колишнього голову правління “Белгазпромбанку” Віктора Бабарико.

Він уродженець Мінська, закінчив мехмат Білоруського держуніверситету та Академію управління при кабінеті міністрів Білорусі.

Від середини 2000 року Бабарико очолював “Белгазпромбанк”, який є дочірнім банком російського “Газпромбанку”. Він звільнився з посади 12 травня цього року.

Лукашенко стверджував, що виборча кампанія Бабарико фінансується із-за кордону, проте сам банкір назвав це наклепом.

Цьому банкіру час подумати, де він працюватиме після виборів”, – висловився 29 травня чинний президент під час відвідування Мінського тракторного заводу.

Сам же Бабарико на своїй сторінці у Facebook зауважив, що зібрав майже всю кількість необхідних підписів.

“Триває збір підписів, і ми вже впритул наблизилися до взяття першого бар’єру в 100.000! Але я впевнений, ми можемо набагато більше! Наша мета – 1.000.000! Щодняь ми отримуємо результати ваших особистих рекордів. І я бачу – немає меж! Дякую всім!” – написав він.

Ще один потенційний кандидат, який частіше за інших з’являється на язиці, колишній дипломат, екс-директор Парку високих технологій Валерій Цепкало.

Він народився в 1965 році в Гродно. Випускник Московського державного інституту міжнародних відносин, там же закінчив аспірантуру, кандидат юридичних наук.

У 1994 році очолював передвиборчий штаб Лукашенка, а після перемоги останнього став заступником міністра закордонних справ. Упродовж п’яти років був послом Білорусі в США.

Примітно, що Цепкало засудив затримання блогера Тихановського 29 травня і разом зі своєю дружиною поставив підпис за висунення його дружини Світлани.

Із повним списком потенційних кандидатів у президенти Білорусі можна ознайомитися тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *