У Білорусі заявили про затримання кількох десятків "вагнеровців": Хто вони, що там робили і чому Мінськ назвав це "дуже неприємним фактом"

Інцидент стався за одинадцять днів до президентських виборів в країні

У ніч на 29 липня під Мінськом білоруські правоохоронці затримали 32 бойовиків російської приватної військової компанії “Вагнера”. Ще одна людина була затримана на півдні країни.

Розповідаємо в подробицях, що сталося, чому лідер країни Олександр Лукашенко закликав російські ЗМІ “не гнати пургу” і хто взагалі такі “вагнерівці”. Почнемо, мабуть, з останнього.

“ЇхТамНема”

ПВК ” Вагнер” – це воєнізована структура, створена в 2013 році на базі так званого “Слов’янського корпусу”. Брала участь у низці збройних конфліктів, у тому числі на боці бойовиків на Донбасі, на боці урядових військ у Сирії і захищала диктаторський режим у Судані.

Офіційно існування організації ніяк не коментується Росією, а в прокремлівських ЗМІ вона позиціонується як повністю приватна військова компанія, керівництво якої здійснює відставний підполковник Збройних сил РФ Дмитро Уткін, відомий під позивним “Вагнер”.

У 2017 році турецьке видання “Нова Зоря” опублікувало матеріал “Вагнер, Російський Blackwater (всесвітньо відома американська ПВК, – ред.) в Сирії”, в якому припустило, що Уткін є лише номінальною фігурою, а насправді воєнізовану структуру очолює “хтось інший”.

Поширена думка, що ПВК насправді є одним з підрозділів Сил спеціальних операцій Росії, виконує завдання Генштабу Міноборони РФ і Федеральної Служби безпеки і використовується як елемент гібридної війни.

Незважаючи на інтернаціональний склад найманців, кістяк структури складають російські військовослужбовці у відставці.

Найманці “Вагнера” проходять підготовку на базі 10-ї окремої бригади спецпризначення Головного розвідувального управління РФ, а також отримують відомчі нагороди, підписані президентом Російської Федерації Володимиром Путіним.

Також повідомлялося, що озброєння і техніка видається бійцям ПВК безпосередньо зі складів Міноборони Росії.

Видали себе тим, що”не вживали спиртного”. Затримання

Це звичайно ж не офіційна причина того, що “вагнерівці” потрапили до рук білоруських правоохоронців, проте саме такою поведінкою вони звернули на себе увагу.

Справа була такою: згідно з інформацією білоруських ЗМІ, по прибуттю до Мінська в ніч з 24 на 25 липня група чоловіків заселилася в один з готелів, маючи при собі три великі валізи. Два дні потому вони виселилися і переїхали до одного з санаторіїв Мінського району.

“За даними адміністрації санаторію, приїжджі звернули на себе увагу нехарактерною для російських туристів поведінкою і одноманітним одягом в стилі мілітарі. Спиртного не вживали, розважальних закладів не відвідували, трималися відокремлено, намагаючись не привертати до себе уваги”, – передає “БЕЛТА”.

У ніч з 28 на 29 липня сили групи “А” Комітету державної безпеки Білорусі затримали 32 постояльців санаторію та ще одного члена ПВК, який був виявлений на півдні країни.

Всі затримані – громадяни РФ, деякі з них числяться в базі “Миротворця” як учасники військових дій на Донбасі. Ознайомитися з повним списком можна за посиланням.

За словами білоруських правоохоронців, вони отримали інформацію про прибуття на територію Білорусі понад 200 бойовиків для дестабілізації обстановки в період виборчої кампанії.

Що “вагнерівці” робили в Білорусі? Версія

Всі вони, ясна річ, неофіційні.

Зокрема, російський військовий кореспондент Семен Пегов у своєму Telegram-каналі написав, що члени ПВК були в Мінську транзитом. Він також стверджує, що в Білорусі “на найвищому рівні” знали про перебування найманців в країні.

Перший заступник голови комітету Ради Федерації з міжнародних справ Володимир Джабаров в коментарі РБК відзначив, що Росії нібито немає сенсу наймати приватну військову компанію для дестабілізації обстановки в Білорусі і назвав подію непорозумінням.

“Я впевнений, що це якесь непорозуміння. Для чого нам необхідно дестабілізувати ситуацію в Білорусії? Навіщо? Це абсолютно не потрібно”, – заявив Джабаров.

На його думку, Росія, навпаки, “за стабільність Білорусі”.

Паралельно з цим секретар Радбезу Білорусі Андрій Равков зазначив, що “якби здійснювалося перекидання кудись приватної військової компанії, тим більше через територію Білорусі, напевно, по лінії якихось спеціальних служб були б певні пояснення”.

Він підкреслив, що”ні по лінії ФСБ, ні по лінії ГРУ, ні за якою іншою структурою такої інформації не отримували”.

“Надзвичайна подія”. Результат засідання Радбезу

На тлі всіх цих подій президент Олександр Лукашенко зібрав термінову нараду з членами Ради безпеки країни.

“Я запросив вас для того, щоб розібратися з цією, можна сказати, надзвичайною подією, яка сталася сьогодні вночі. Інакше її не назвеш”, – заявив Лукашенко.

Коли білоруський лідер попросив голову КДБ Валерія Вакульчика доповісти про ситуацію більш детально, він зазначив, що “дивиться на реакцію росіян”. Президента цитує “БЕЛТА”:

“Вони (росіяни, ред.) вже, виправдовуючись, кажуть, що мало не ми їх (“вагнерівців”, – ред.) самі сюди завезли. Ясно, треба ж якось виправдати свої брудні наміри. Тому дуже просив би, щоб в цій ситуації і з цим фактом було все гранично відверто і чесно. Якщо це російські громадяни (а я так розумію, їх допитали), значить, треба звернутися негайно до відповідних структур Російської Федерації, щоб вони пояснили, що відбувається”.

За підсумками засідання

Лукашенко дав доручення своєму прес-секретарю: “Нам треба звернутися до російських засобів масової інформації, в тому числі Telegram-каналах, щоб вони, як Путін каже, пургу не гонили. Якщо винні, треба з цієї ситуації виходити гідно. Чи не винні – добре , у нас немає ніяких цілей зганьбити близьку нам країну “.

Білоруський лідер також розпорядився викликати послів України і Росії. Причину такого рішення пояснив держсекретар Ради безпеки Андрій Равка:

“Уже зараз, за ​​наявною інформацією за результатами опитувань цих людей, близько 14 осіб – це ті, які проходили за програмою обліку людей, були зафіксовані в Донбасі. Тому запрошується і посол України з цього питання”.

Сам же Равка назвав подію “дуже неприємним фактом”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *