У Білорусі почалися страйки на заводах: Чого хочуть працівники і які масштаби протестів

Працівники кажуть, що звільнити всіх неможливо, а страйк є законним видом протесту

По всій Білорусі від ранку 11 серпня підприємства і робітники почали виходити на страйки. Страйкують працівники галузі транспорту, торгівлі, банків та IT-сфери.

Що вимагають на страйках?

Вимоги у різних підприємств відрізняються: деякі працівники просто виходять підтримати протести проти Олександра Лукашенка або виявляють солідарність із колегами на інших заводах без чітких вимог.

Опозиційні телеграм-канали Білорусі активно закликають людей брати участь у загальнонаціональному страйку і не виходити відсьогодні на роботу, передає NEXTA.

Основні вимоги:

визнання Світлани Тихановської новим президентом Республіки Білорусь; звільнення всіх політичних в’язнів; проведення нових чесних виборів.

У повідомленні зазначено, що страйк — це законний і прописаний у Конституції вид протесту. За нього не можуть затримати, а звільнити всіх неможливо.

Страйки відбуваються по всій країні. Зупинімося детальніше на деяких із них.

Мінськ

Мінський електротехнічний завод ім. Козлова. Тут відбувся найгучніший страйк, були затримання омонівцями. Робітники відгукнулися на заклик до всебілоруського страйку і зібралися у дворі підприємства. До будівлі заводу почали підходити небайдужі люди, щоб підтримати присутніх.

Мінський електротехнічний завод ім. Козлова фото из соцсетей Мінський електротехнічний завод ім. Козлова фото из соцсетей

Як передає Tut.by, співробітники заводу вимагали від керівництва, щоб воно звернулося до адміністрації Олександра Лукашенка з вимогою “відновити роботу інтернету і припинити “необґрунтовано жорсткі затримання”.

Судячи з відео з акції, в мітингу брали участь кількасот людей. До людей вийшов директор заводу та пригрозив, що страйкарі можуть залишитися без зарплати.

Мітинг тривав недовго – до будівлі під’їхали автозаки із силовиками і почали зачищення. Бійці ОМОН розігнали людей, які прийшли підтримати протестувальників, передає Euroradio. За інформацією видання, затримали щонайменше двох осіб. Також деякі люди сіли в машини і поїхали, але за ними погналися люди в цивільному.

Страйк “Белэнергосетьпроекта” фото из соцсетей Страйк “Белэнергосетьпроекта” фото из соцсетей

– “Белэнергосетьпроект”. В обідню перерву на вулицю вийшли працівники підприємства і кричали “Жыве Беларусь!” та аплодували. Вимог, пов’язаних з умовами праці, працівники підприємства не висували, все це пов’язано із ситуацією в країні. Після цього вони пішли на завод ім. Козлова.

– Зупинився Мінський маргариновий завод, люди масово пішли з роботи. У той же час державне агенство Белта повідомляє, що це фейк. Там кажуть, що всі співробітники перебували на своїх місцях, а люди з фото і відео начебто не працюють на підприємстві.

Мінський маргариновий завод from Charter Vimeo on Vimeo.

Завод напівпровідникових приладів “Інтеграл”. Тут почали страйкувати деякі робітники.

Інститут порошкової металургії. Тут близько двох десятків співробітників на знак протесту проти фальсифікації виборів покинули робочі місця.

– По Мінську сьогодні ходили колони страйкарів, вони переміщалися, щоб підтримати колег на інших заводах. Так, працівники “Белэнерготехпроекта” підтримали всебілоруський страйк і ходили підтримувати колег з “Електромеханічного заводу“.

Мінськ from Charter Vimeo on Vimeo.

– Колонам страйкарів сигналили автомобілі й аплодували перехожі. В Інституті хімії нових матеріалів НАН Білорусі співробітники вийшли на вулицю поруч з інститутом і плескали в долоні. Водії підтримували страйкарів.

– Водії 4-го тролейбусного парку “Мінсктрансу” відмовляються виходити на роботу в другу зміну після інформації про поранення водія автобуса.

Жлобин

– Білоруський металургійний завод (БМЗ). Тут вчора припинили роботу кілька цехів: трубопрокатний і канатний. Цей завод став першим, що почав страйк. Страйкарі висунули політичні вимоги: звільнення в країні політичних в’язнів і проведення вільних виборів президента.

“Ми закликаємо зупинити несправедливість, зупинити переслідування громадян і зупинити фізичне застосування сили, адже страждають невинні люди, які виявляються заручниками ситуації або просто перехожі. Ми за чесні вибори, ми за чесний підрахунок голосів”, – наголошується в повідомленні.

Білоруський металургійний завод NEXTA live фото из соцсетей

Після початку страйку до заводу під’їхали автозаки і автобус з ОМОНом. Euroradio повідомляє, що 60 осіб було затримано. Після переговорів із керівництвом БМЗ всі цехи продовжили роботу в штатному режимі. Всі охочі підпишуть вимогу про проведення чесних виборів, яке буде передано до Мінська.

Гродно

– “Гродно Азот” не визнав результатів виборів і приєднався до страйку, оприлюднивши свої вимоги.

Водночас у керівництві “Гродно Азот” спростували інформацію, що на підприємстві страйкують два цехи, передає “Вечірній Гродно”.

Крім цього:

– Працівники “Белшини” в Бобруйську почали страйк.

– Банківська система в Білорусі працює з перебоями через те, що в країні відімкнули інтернет.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *