Туреччина "перевела" собор Святої Софії в мечеті: Чому це важливо та чому про це варто знати навіть атеїстам

Релігійні та політичні діячі заявляли, що давня спадщина належить всьому людству, Анкара у відповідь попросила “не вказувати”.

Сьогодні в Туреччині суд дозволив зробити мусульманську мечеть із собору Святої Софії, яка була в статусі музею останні 85 років.

У Туреччині це рішення називають політичним, а США закликали президента Реджепа Таїпа Ердогана відмовитися від задуманого і поважати різні релігії та їхні традиції.

Що це за собор, чи означає цей крок відмову Туреччини від світської держави і, здавалося б, до чого тут Ізраїль, читайте далі.

Символ миру між мусульманами і християнами

У собору Святої Софії дуже незвичайна історія – разом зі Стамбулом він переходив від однієї держави до іншої та став храмом для двох різних релігій.

Собор є популярною туристичною визначною пам’яткою Туреччини і частиною Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Храм звели за наказом візантійського імператора Юстиніана I у шостому столітті нашої ери. На будівництво собору було витрачено три річних доходи Візантійської імперії. Протягом більш ніж тисячі років Собор Святої Софії був місцем, значущим для християнин.

Після захоплення Константинополя османами в 1453 році султан Мехмед II перетворив християнський храм на мечеть. Для цього біля храму з’явився мінарет, місце для муедзина та особливий трон. У часи Османської імперії в Айя-Софії створили усипальницю — тут поховані султани та інші представники царських династій, такі як Мехмет II, Мустафа I, Селім II тощо.

Собор став музеєм у 1935 році. Тоді Мустафа Кемаль Ататюрк, який вів Туреччину в Європу, здійснив символічний жест і зробив храм музеєм.

“Сучасна Туреччина – світська країна”, – проголошувало гасло Ататюрка.

Політичне рішення Ердогана

Ініціатива президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана спрямована на те, щоб згуртувати електорат навколо своєї Партії справедливості й розвитку (ПСР). Згідно з останніми соціологічними опитуваннями, рейтинг ПСР останніми місяцями впав.

Позначилася на рішенні також криза, пов’язана з пандемією коронавірусу, і напружена ситуація в країні.

Цей хід називають спробою посилити в турецькому суспільстві націоналістичні настрої, передає DW. Для багатьох його прихильників собор Святої Софії є символом християнського завоювання Константинополя османами і прикладом переваги ісламу над християнством.

Крім того, Ердоган вже розігрував карту собору Софії в 2019-му. Перед муніципальними виборами в Стамбулі, які його партія ризикувала програти, президент сказав, що зробить Софію мечеттю. Однак тоді вибори прихильники Ердогана програли і музей залишили.

Ердоган заявив, що зробить це у відповідь на американську політику щодо Ізраїлю. Варто пам’ятати, що Туреччина завжди була опонентом Ізраїлю після палестино-ізраїльського конфлікту і постійно це підкреслювала.

Ердоган знову погрожував зробити Софію мечеттю саме після того, як США визнали Єрусалим столицею Ізраїлю, а також після підписання президентом США Дональдом Трампом декларації про визнання суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами.

Реакція світу

Чому навколо мечеті в Софії виник скандал? Проти планів перетворити музей на мечеть виступили політичні та релігійні діячі у США, Греції, Росії й самій Туреччині.

Греція була ображена: спочатку МЗС Греції назвало образою міжнародного співтовариства читання Корану в Соборі Святої Софії. Коли почали говорити про позбавлення статусу музею, Афіни попередили Стамбул про наслідки.

У Греції стверджували, що перетворення собору на мечеть може спровокувати розкол між християнами й Туреччиною. Там назвали тему всесвітнім питанням.

Сьогодні ж рішення Ердогана Мінкульт Греції назвав “відкритим викликом всьому цивілізованому світу, який визнає унікальну цінність і універсальність цього пам’ятника”. Міністр закордонних справ Греції Нікос Дендіас назвав рішення турецької влади провокацією.

Греція також пообіцяла помститися і перетворити будинок-музей Кемаля Ататюрка в Салоніках на музей геноциду понтійських греків. Парламентська партія “Грецьке рішення” заявляє, що тільки так “варвари зможуть зрозуміти”.

У трохи м’якшій формі “проти” виступив глава Константинопольської православної церкви патріарх Варфоломій.

Варфоломій заявив, що собор належить не тільки його безпосереднім власникам, а й “всьому людству”. До речі, Константинополь продовжував претендувати на Софію ще до становлення музеєм. Саме тому рішення Ататюрка називали мудрим.

Глава грецької громади Туреччини Ніколас Узуноглу шкодує про те, що собор Святої Софії став об’єктом політичного спору.

Історики побоюються за збереження пам’ятки ЮНЕСКО і виступають проти того, щоб ховати спадщину. Так, історик Едхем Ельдем з Босфорського університету в Стамбулі вважає, що собор напротязі 1500 років служить двом світовим релігіям без необхідності кардинально змінювати свою архітектуру. Такі будівлі у світі можна перерахувати по пальцях.

Закликав Ердогана схаменутися навіть держсекретар США Майк Помпео. Він у своєму твіттері написав, що закликає Туреччину і надалі залишити Святу Софію музеєм на знак готовності Туреччини та дотримуватися поваги до різних релігій і їхніх традицій на турецькій землі.

У МЗС Туреччини у відповідь на заклик відмовитися від перетворення собору Святої Софії на мечеть дипломатично попросили “не вказувати” Анкарі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *