Сноуден погодився виплатити владі США $5 млн за публікацію секретних даних у своїй книзі

Колишній співробітник Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден погодився виплатити владі США понад $5 млн, отриманих із продажу книги “Особиста справа” та за публічні виступи. Про це повідомляє CNN.

Міністерство юстиції США вимагало стягнути ці кошти зі Сноудена через суд, оскільки публікація зазначеної книги порушила домовленості про нерозголошення, які він підписав під час роботи на американські спецслужби.

Книга “Особиста справа” Сноудена вийшла у вересні 2019 року, у ній він розповідав про те, що спонукало його публічно розповісти про програми стеження спецслужб США і Великобританії в інтернеті. На публікації він заробив $4,2 млн, ще $1,03 млн отримав за кілька десятків виступів, під час яких також порушував угоду про нерозголошення.

У книзі він розповідає про те, як у 2013 році передав газетам Washington Post і Guardian секретні матеріали про програми стеження. Потім він вилетів у Гонконг, а звідти – в Москву.

Росія надала йому тимчасовий притулок на рік за умови, що він припинить діяльність, спрямовану проти США. У серпні 2014 року Сноуден отримав трирічний дозвіл на проживання. Водночас він критикує РФ за спроби контролювати інтернет і хоче повернутися до США. Дональд Трамп, тоді кандидат, а нині чинний президент США, вимагав від РФ екстрадувати колишнього співробітника американських спецслужб, “якщо Росія поважає США як країну”.

На початку жовтня 2015 року Сноуден заявив, що згоден укласти угоду з американським урядом для повернення у США і готовий сісти у в’язницю за умови, що йому гарантують справедливий судовий розгляд із правом озвучувати секретну інформацію.

13 вересня 2016 року Сноуден звернувся до президента США Барака Обами із проханням про помилування. Він стверджує, що публікація секретних документів про стеження американських і британських спецслужб принесла користь громадянам США, а також була правильною із погляду моралі.

Однак Обама заявив, що може помилувати колишнього співробітника Агентства національної безпеки США тільки після того, як американський суд визнає його винним.

За даними американської розвідки, з моменту прибуття Сноудена в Москву він мав регулярні контакти з російськими спецслужбами.

У січні 2017 року Сноудену ще на два роки продовжили дозвіл на проживання в Росії.

16 серпня 2020 року Трамп заявив, що може розглянути питання помилування Сноудена. Члени Палати представників Конгресу США закликали його відмовитися від цієї ідеї.

2 вересня, за сім років після того, як Сноуден повідомив про масове стеження Агентства національної безпеки за телефонними переговорами американців, апеляційний суд США ухвалив рішення, що воно було незаконним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *