Розслідування отруєння Гебрева далеко не просунеться, уряд Болгарії не хоче конфронтації з Кремлем – розслідувач Bellingcat

Справа про отруєння болгарського бізнесмена Еміліана Гебрева далеко не просунеться. Таку думку в інтерв’ю “Радіо Свобода” висловив болгарський учасник міжнародної розслідувальної групи Bellingcat Христо Грозев.

На його думку, болгарський уряд побоюється заходити надто далеко у конфронтації з Кремлем.

Грозев розповів, що для того, щоб вийти на рівень спілкування з Організацією із заборони хімічної зброї, необхідний запит від імені держави, проте болгарський уряд такого запиту не робить.

Він нагадав, що в ситуації з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального до ОЗХЗ звернувся саме уряд Німеччини, у ситуації з колишнім російським розвідником, громадянином Британії Сергієм Скрипалем – британський уряд.

На думку розслідувача, влада Болгарії хоче мати гарний вигляд в очах західних партнерів, тому висунула звинувачення проти трьох підозрюваних в отруєнні Гебрева росіян, а з іншого – вона не хоче злити Кремль.

Грозев уважає, що Болгарія може дуже довго тримати справу Гебрева у підвішеному стані, якщо тільки Європа не чинитиме на неї тиску.

На думку лідера позапарламентської опозиційної партії “Так, Болгаріє!”, Колишнього міністра юстиції Болгарії Христо Іванова, обвинувачення не налаштоване доводити, що до отруєння Гебрева причетні російські спецслужби, або розкривати їхніх болгарських спільників.

Те, що зараз справу оголошено призупиненою, а не закритою, сталося під тиском громадської думки, вважає він.

Колишній міністр оборони Болгарії Бойко Ноєв заявив, що болгарські правоохоронці відмовилися від допомоги Організації із заборони хімічної зброї. За його словами, прокуратура й міністерство закордонних справ зробили все можливе, щоб не використовувати технічні ресурси ОЗХЗ.

“Імовірно, все ще існують речові докази, які приховані від слідства. Людина Кремля в Болгарії – сам болгарський прем’єр-міністр [Бойко Борисов]”, – додав Ноєв.

Болгарські правоохоронці дійшли висновку, що на ручку дверей автомобіля Гебрева 28 квітня 2015 року завдали нервово-паралітичну отруту. Увечері того ж дня під час ділової вечері Гебрев знепритомнів, був госпіталізований, незабаром упав в кому. До лікарні також потрапили син Гебрева й один із топменеджерів його компанії Emco. 28 травня була здійснена ще одна спроба отруєння Гебрева. Усі троє вижили.

За даними розслідування групи Bellingcat, російського видання The Insider і німецького Der Spiegel, до отруєння Гебрева причетні вісім офіцерів Головного розвідувального управління міноборони Росії. Журналісти з’ясували, що під час спроби отруєння Гебрева в Болгарії перебував генерал-майор Денис Сергєєв, відомий як Сергій Федотов. Цей же чоловік міг брати участь в отруєнні колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його дочки Юлії у Великобританії у 2018 році.

У січні 2020 року Болгарія офіційно звинуватила трьох росіян в отруєнні Гебрева й оголосила їх у міжнародний розшук. Спочатку болгарська сторона не назвала їхніх імен, але пізніше уточнила, що мова йде про Федотова, а також про Георгія Горшкова й Сергія Павлова (за даними ЗМІ, їхні справжні імена – Петро Борисов і Сергій Лютенко, імовірно, вони теж є співробітниками ГРУ).

За даними болгарської прокуратури, Гебрева отруїли за допомогою “нерозпізнаної фосфорорганічної речовини”. Фінський інститут із перевірки Конвенції про хімічну зброю, куди Гебрев відправив зразки для досліджень, дійшов висновку, що його намагалися вбити отрутою, що належить до групи нервово-паралітичних агентів “Новачок” (цією речовиною отруїли Скрипаля).

У квітні 2020 року Гебрев звернувся до лабораторії з проханням надати зразки для аналізу, щоб визначити, чи є отрута “Новачком”. Лабораторія не змогла повернути зразки бізнесменові, а також пояснити, куди вони зникли, при тому, що вони повинні були зберігатись у Verifin п’ять років.

Як наслідок, із 25 серпня, болгарська влада була вимушена призупинити розслідування отруєння Гебрева, інакше визначені для слідства терміни збігли б і справа просто довелося б закрити.

Мотив отруєння Гебрева досі невідомий, зазначає група Bellingcat. Він стверджує, що не продавав зброю у країни або угрупованням, які РФ вважає противниками. Але під час російсько-грузинської війни 2008 року компанія бізнесмена експортувала зброю до Грузії. Хоча, за словами Гебрева, це були невеликі партії – не більше 10% від загального обсягу продажів болгарськими компаніями Грузії під час війни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *