Різдво Іоанна Предтечі та закінчення Петрівського посту: Докладний православний календар на липень

Головні церковні свята, дні вшанування святих, одноденні пости та інше, про що потрібно і важливо пам’ятати православному християнину в липні

Сьогодні 1 липня, а це означає, що літо в самому розпалі! Чого очікувати від другого його місяця в плані вихідних, державних і міжнародних свят, ми вже встигли поміркувати тут. Тепер саме час зазирнути до православного календаря. Що ж він нам приготував?!

Різдво Іоанна Предтечі

У липні незалежно від року православні християни відзначають два великих дванадесятих свята, і повна назва першого з них доволі довга – Різдво чесного славного пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Воно випадає на 7 липня.

Варто зазначити: це одне з тих вельми нечисленних торжеств православного церковного календаря, коли святкується народження славетної особи. У назвах церковних свят ми зустрічаємо слово “різдво” лише тричі: Різдво Христове, Різдво Пресвятої Богородиці, Різдво Іоанна Предтечі. Цей факт підкреслює виняткове становище Іоанна Предтечі в колі інших святих.

Зокрема, у цей день церква згадує, як у сім’ї іудейського священика Захарії та його дружини Єлизавети народився майбутній пророк, котрий згодом став Іоанном Хрестителем, інакше іменований Предтечею. Він передбачить пришестя Ісуса Христа, а потім буде хрестити Його у водах річки Йордан.

Богослужіння починають напередодні свята ввечері зі всенічного бдіння.

При цьому важливо згадати, що Різдво Іоанна Предтечі збігається з язичницьким святом Івана Купала – народним святом, присвяченим літньому сонцестоянню.

Більш детально про нього в нашому матеріалі “У пошуках щастя на Івана Купала: Традиції та звичаї свята”.

День Петра і Павла

Опісля, 12 липня, настане інше велике церковне свято – День первоверховних апостолів Петра і Павла.

У цей день, як уже випливає з назви, православні християни згадують житіє святих – дуже різних за характером і життєвим шляхом, але єдиних у своїй вірі в Господа Ісуса Христа.

Петро був найближчим учнем Христа за його земного життя, а Павло не був з-поміж 12 апостолів і почав проповідувати вже після Христового Воскресіння. Але вони однаково проповідували християнство по всьому світу, і обидва прийняли мученицьку смерть за віру – з різницею в один рік.

Згідно з церковними переказами, апостол Петро був розіп’ятий головою вниз. Апостол Павло, як римський громадянин, не міг бути страчений на хресті, тому йому відтяли голову.

Також цим днем закінчується один з літніх багатоденних постів – Петрівський, або Апостольський.

Одноденні та Петрівський піст

Як ми вже зазначали, Петрівський піст розпочався у понеділок, 15 червня, рівно через тиждень після Дня Святої Трійці, і триває до 12 липня – Дня святкування пам’яті святих апостолів Петра і Павла.

До речі, він і був встановлений на честь зазначених святих, але вважається несуворим.

Віруючі в цей період відмовляються від молочної та м’ясної їжі, проте на відміну від Великого посту можна їсти рибу.

Приблизне меню на щодень є таким:

У понеділок дозволяється гаряча їжа без олії, наприклад пісні каші (гречана, рисова, перлова, вівсяна);

Вівторок, четвер і субота – найлегші дні посту. Дозволено будь-яку пісну їжу з рослинною олією, а також рибу;

Строгий піст (сухоїдіння) – у середу та п’ятницю. Деякі віруючі в ці дні посту харчуються тільки водою і хлібом;

На свято Різдва Іоанна Предтечі (7 липня) в меню є деяке послаблення, зокрема дозволяється риба;

У неділю також можна вживати будь-яку пісну їжу, додається ще один продукт – вино.

Вимоги посту послаблюються щодо вагітних жінок і матерів-годувальниць.

Що можна робити в період Петрівського посту, а чого категорично не можна, ви можете дізнатися тут.

Крім того, не варто забувати, що на липень випадають кілька одноденних постів – днів, коли віруючі дотримуються строгих обмежень в їжі (не вживають рибу, але дозволяється їжа з рослинною олією). Це 17-те, 19-те, 24-те, 26-те і 31-ше липня.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *