Революція за добу: Як у Киргизстані протестувальникам вдалося домогтися скасування підсумків парламентських виборів

Цю державу часто називають найбільш демократичною в Центральній Азії. Нинішні протести можуть стати лакмусовим папірцем для Киргизстану і показати, чи так це насправді

У столиці Киргизстану – Бішкеку – протестують незгодні з підсумками парламентських виборів, що відбулися в країні 4 жовтня.

Вночі в ході демонстрацій люди палили сміттєві баки і кидалися камінням в силовиків, на що останні відповіли застосуванням світлошумових гранат, сльозогінним газом, гумовими кулями і водометами. Вулиці киргизької столиці виглядали як поле бою. Одна людина загинула, понад шість сотень було поранено.

Вранці протести поновилися з новою силою. Дорогою ціною, але все ж, масове невдоволення, що вилилося у вуличні заворушення, дало результати. Про них, а також про причини всього, що відбувається наразі в Киргизстані – читайте далі в нашому матеріалі.

Підсумки парламентських виборів, як яблуко розбрату

Минулої неділі, 4 жовтня, в країні пройшли парламентські вибори.

Попередні результати підрахунку показали, що у лідерах опинилися партії-фаворитки нинішньої влади, в той час як жодна з опозиційних політсил не набрала достатньої кількості голосів для проходження до парламенту.

Ось як це виглядало: “Біримдік” (“Єдність”) – 24,95%, “Мекенім Киргизстан” (“Моя Батьківщина – Киргизстан”) – 24,31%, “Киргизстан”– 8,91% і “Бутун Киргизстан” – 7,21%. Шанси потрапити до парламенту сьомого скликання залишалися ще у партії “Мекенчіл”, що майже набрала порогові 7%.

Попередні результати не визнали як мінімум дві партії. Лідери “Ата-Мекен” відразу ж оголосили про готовність створити опозиційний блок з іншими незгодними партіями і опротестувати результати.

“Соціал-демократи”, часто звані “запасною партією” екс-президента Алмазбека Атамбаєва, оголосили про безстроковий мітинг і вийшли на демонстрацію на головну площу країни. Разом з ними вийшли ще тисячі незгодних.

Ніч на 6 жовтня. Штурм Білого дому і звільнення Атамбаєва

Протестувальники почали збиратися на площі Ала-Тоо ще вчора вдень. Місцеві ЗМІ оцінили їхню кількість приблизно в 6 тис.

Horse racing has begun in #Kyrgyzstan. The next one is probably #Kazakhstan, #Uzbekistan, too, get ready. pic.twitter.com/wSL8gdrVCN

— Sukhoi Su-57 Felon (@I30mki) October 5, 2020

Спочатку силовики лише спостерігали за дотриманням правопорядку, проте коли вночі протестувальники спробували потрапити на територію парламенту країни і зламали залізні ворота, почався силовий розгін.

У МВС підтвердили, що їхні співробітники застосували спеціальні газошумові засоби та водомети. Протестувальники у свою чергу кидали в силовиків каміння і палили сміттєві баки. За непідтвердженою інформацією, в хід пішли також “коктейлі Молотова”.

На відео розгону, яким поділилося видання 24.kg, чути постріли.

У центрі Бішкека ближче до ночі почали спостерігатися збої мобільного зв’язку та Інтернету. Волонтери на місці надавали допомогу пораненим.

Надаємо першу допомогу пораненим !!! pic.twitter.com/3EnPspuC48

– Софія-Айдана (@Ananayyka) October 5, 2020

Більш запеклі сутички між правоохоронцями та протестувальниками почалися приблизно після третьої години ночі за місцевим часом в ході спроби захоплення останніми Білого дому, де сидить парламент країни і адміністрація президента.

Паралельно з цим частина демонстрантів попрямувала до Державного комітету національної безпеки, щоб звільнити звинуваченого в корупції екс-президента Алмазбека Атамбаєва. І у них це вийшло. Як і захопити Білий дім.

Це перші фото Атамбаєва після звільнення.

А ось так після погрому виглядає один з кабінетів Білого дому. Зникли комп’ютери, в дверях розбито скло, передає 24.kg. На багатьох поверхах зі стелі тече вода після гасіння пожежі.

Загиблий та поранені

За даними Міністерства охорони здоров’я країни, в ході заворушень одна людина загинула, ще майже 600 – постраждали.

“Всього до організацій охорони здоров’я надійшли по лінії швидкої допомоги і самонаверненням 590 постраждалих, з них 439 – після надання первинної медичної допомоги були відправлені на амбулаторне лікування. 150 постраждалих з різними травмами госпіталізовані, з них 13 – перебувають в реанімації. Одна людина померла”, – йдеться в повідомленні відомства.

“Інтерфакс” пише, що загиблим виявився чоловік у віці 30-35 років – він помер унаслідок удару головного мозку важкого ступеня. Водночас МОЗ повідомляє, що загиблий був 2001 року народження.

Серед поранених – кандидат від опозиційної партії “Ата Мекен”, колишній заступник міністра економіки країни Ельдар Абакіров. Він постраждав від вибуху гранати.

Згідно з уточненою інформацією, станом на 15:00 вівторка всього за медичною допомогою після нічних протестів звернулося 686 осіб.

Реакція президента:”Це спроба незаконного захоплення влади”

Киргизький лідер Сооронбай Жеенбеков вранці виступив із заявою, в якій назвав події минулої ночі спробою незаконного захоплення влади:

“Минулої ночі деякі політичні сили спробували незаконно захопити державну владу. Використовуючи підсумки виборів як привід, вони порушили громадський порядок. Вони порушили мирне життя городян. Не корилися правоохоронцям, побили медиків і завдали пошкодження будівлям. Я наказав силовим органам не відкривати вогонь і не проливати кров, щоб не наражати на небезпеку життя жодного громадянина”, – заявив президент.

Жеенбеков також запевнив, що запропонував Центральній виборчій комісії ретельно розслідувати порушення і при необхідності анулювати результати виборів.

Що в підсумку вийшло? Перші результати протестів

ЦВК визнала підсумки парламентських виборів у країні недійсними.

Ось як це рішення Центрвиборчкому Киргизстану прокоментувала член Комісії Гульнара Джурабаєва:

“Я вважаю, що цією виборчою кампанією ми дискредитували себе, і тому найкращим і правильним у цьому випадку буде рішення про дострокове складання повноважень”.

Звільнення деяких ув’язнених.

Крім Атамбаєва був звільнений також Садир Жапаров – колишній депутат, якого три роки тому засудили до 11 років позбавлення волі за мітинг у Караколі 2013 року.

З Бішкекського СІЗО-1 відпустили також обвинувачених у справі про події в Кой-Таші: екс-керівника апарату президента Фаріда Ніязова і колишнього співробітника Дев’ятої служби ДКНБ Каната Сагимбаева.

Відставка мера Бішкека.

Азіз Суракматов написав заяву за власним бажанням після того, як будівлю мерії захопили демонстранти. Його відставку ще повинен ухвалити Бішкекський міський кенеш, який збереться на екстрене засідання, пояснює 24.kg.

Створення Координаційної ради.

Метою цього органу проголосили відновлення правового поля в Киргизстані. До його складу увійшли екс-глави уряду Темір Сарієв і Омурбек Бабанов, двоє депутатів і деякі політики. Очолив КС лідер “Бутун Киргизстану” Адахан Мадумаров.

Як розповів “Інтерфаксу” член Ради Темір Сарієв, координаційна рада має намір запропонувати президенту Сооронбаю Жеенбекову написати заяву про складання повноважень.

“Легітимність глави держави не викликає питань, він всенародно обраний президент, але в ситуації, що складається в Киргизії, йому буде запропоновано добровільно написати заяву про складання повноважень”, – заявив Сарієв.

Він додав: “Є ще один шлях – парламент може ініціювати процес імпічменту президента”.

Ситуація з протестами на сьогодні

Вранці на площу Ала-Тоо вийшли близько 3-4 тис. осіб, передає Sputnik Киргизстан. Деякі з протестувальників зібралися біля будівлі Міністерства внутрішніх справ, щоб визволити затриманих після мітингу.

Незабаром  “Інтерфакс Казахстан” повідомив, що люди захопили будівлю відомства, проте цю інформацію спростував заступник міністра МВС Алмазбек Орозалієв.

У регіонах Киргизстану захоплюють золоторудні родовища. За даними Tengrinews.kz, постраждали родовища Джеруй, Джамгир, Терексай, Кічі-Чаарат.

На Джеруї розграбували склад і підпалили будівлю фабрики.

Повідомлялося також про намір парламенту Киргизстану зібратися сьогодні на термінове засідання, але через відсутність кворуму воно не відбулося.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *