Голова Національного банку України Яків Смолій заявив, що представники влади вимагали від нього ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці. Як повідомляє кореспондент видання “ГОРДОН”, про це він заявив 3 липня, виступаючи у Верховній Раді перед розглядом проєкту постанови про його відставку.
Смолій зазначив, що на нього і на НБУ загалом чинили систематичний тиск “із метою ухвалень рішень, які не є економічно обґрунтованими, які фокусуються на короткострокових простих перемогах і можуть дорого коштувати українській економіці та українцям у більш тривалій перспективі”.
“Протягом останнього року на нарадах за участю народних депутатів, представників Кабміну, президента неодноразово звучали заклики залити економіку грошима, скасувати базові принципи регулювання банківської системи, встановити курс, щоб експортерам було краще, поставити інфляцію 11% і курс 30 [грн/$], бо такі параметри закладені в бюджет. Усе це змусило мене прийняти рішення [про відставку]”, – підкреслив голова НБУ.
Він вважає, що разом із членами правління Нацбанку був “щитом, що захищав нашу технократичну й аполітичну інституцію від впливу політикуму”.
“Цей щит протягом останнього року постійно намагаються зламати. Тиск через суди, проплачені мітинги на Інститутській та під домівками членів правління, інформаційні атаки, побудовані на маніпуляціях і брехні, необґрунтовані політичні оцінки політики НБУ та безпосередньо моєї діяльності як очільника інституції, використання ради НБУ для створення корпоративного конфлікту всередині інституції – усе це елементи одного ланцюга… Чи означає моя відставка, що незалежність НБУ вдалося зламати? Ні. Це протест, це сигнал, це попередження. Це червона лінія. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центробанку в Україні”, – заявив Смолій.
Він також закликав українську владу “нарешті налагодити ефективну взаємодію з центральним банком”.
1 липня Смолій подав президенту Володимирові Зеленському заяву про звільнення за власним бажанням, аргументувавши її систематичним політичним тиском на НБУ.
У правлінні регулятора заявили, що вважають “своїм обов’язком продовжувати роботу для збереження макрофінансової стабільності та інституційної спроможності Національного банку”.
Забезпечення незалежності НБУ є безумовним пріоритетом глави держави, запевнили в Офісі президента.
Після повідомлення про звільнення голови Нацбанку Україна скасувала угоду з випуску нових 12-річних єврооблігацій на $1,75 млрд із погашенням у 2021–2022 роках.
За даними LIGA.net, Смолій ухвалив рішення написати заяву про відставку після засідання Національної ради реформ 30 червня, на якій у нього стався конфлікт із Зеленським щодо програми дешевих кредитів “5–7–9%”. Про старт цієї програми уряд оголосив у лютому. Держава зобов’язалася компенсувати частину кредитної ставки, щоб бізнесмен міг одержати інвестиційний кредит під 5%, 7% або 9%. Ставка залежить від кількості робочих місць, які створює підприємець.