Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, призвели до того, що державна компанія “Центренерго” змушена продавати електроенергію дешевше за собівартість – 1,2 грн за кВт-год проти 1,6 грн за кВт-год, ідеться в матеріалі на порталі Delo.ua.
Накопичувані борги ставлять під загрозу функціонування не тільки “Центренерго”, а й вугільної галузі у країні загалом, оскільки держкомпанія є єдиним споживачем вугілля, яке видобувають держшахти, зазначає автор статті Дмитро Філіпенко.
“А ось “Центренерго” дійсно залишилася крайньою в аукціоні щедрості НКРЕКП. Собівартість виробництва електроенергії на її ТЕС – приблизно 1,6 грн за кВт-год під час роботи на вугіллі. Постійні зміни навантаження теж виливаються в додаткові витрати. Нагадую, продають електроенергію водночас по 1,2 грн за кВт-год. Плюс до всього, “Центренерго” – єдиний споживач вугілля з державних шахт, тобто їх існування і дохід безпосередньо залежать від фінансової ситуації на підприємстві. У підсумку ми потрапляємо в парадоксальну ситуацію, коли збитки вирішили покласти саме на ту держкомпанію, від якої залежить існування вугільної галузі і робота всієї енергосистеми України. Нехай уряд і збирається поступово закривати шахти, але миттєво працевлаштувати десятки тисяч їхніх працівників – не таке просте завдання. Поки її рішення не знайдено – в інтересах держави підтримувати галузь і не допускати соціальної кризи, поступово закриваючи найзбитковіші шахти і створюючи нові робочі місця в інших сферах “, – зазначено в матеріалі.
Питання заборгованостей держпідприємства “Енергоринок” перед “Центренерго” не розв’язано, а підсумки перевірки діяльності ексменеджменту “Центренерго” незрозумілі, пише журналіст.
“Зараз “Центренерго” ще справляється, забезпечує шахтарів і власних співробітників роботою, поступово накопичуючи борги. Ситуація ускладнюється ще й мільярдною заборгованістю перед підприємством із боку “Енергоринку”, який уже не функціонує. Не кажучи про те, що “Енергоринок” винен не тільки “Центренерго”, і з цими боргами теж потрібно щось робити, однак складається враження, що про них просто забули. Або хтось намагається, щоб усі забули. Також майже непоміченою пройшла інформація про рішення Госпсуду Києва на користь Віталія Кропачова (ТОВ “Укрдонінвест Трейдинг”) про стягнення з ПАТ “Центренерго” 1,44 млрд грн, із яких більше ніж половина – штраф за “неприйняте вугілля”. Фактично протягом останніх кількох років явно простежується цілий ланцюжок подій, спрямованих на збанкручування державного підприємства. Водночас досі незрозумілі результати перевірки діяльності попереднього керівництва “Центренерго”, за якого держпідприємство відійшло у глибокий “мінус”, – ідеться у статті.
Автор зазначив, що у відкритих джерелах є інформація про кілька досудових проваджень, однак їхня судова перспектива або хоч якась виразна оцінка з боку правоохоронних органів поки під питанням. Він вважає, що антикризовий енергетичний штаб на чолі із прем’єр-міністром має ухвалити відповідні рішення для виходу країни з енергокризи, збалансувавши інтереси всіх гравців ринку ПЕК.