"Нельотный" карантин: Як повернути гроші за авіаквитки

З 15 червня всі пункти пропуску через державний кордон України для повітряного сполучення нарешті відкрили. Але що робити тим, хто збирався кудись полетіти відпочити в саме у три місяці жорсткого карантину? Як повернути свої гроші за скасований рейс? Спробуємо з’ясувати. 

Єврокомісія заспокоює: гроші повернуть

В Єврокомісії вже роз’яснили, які права мають авіапасажири, рейси яких були скасовано через обмеження, запроваджені країнами у рамках боротьби з пандемією коронавірусу. 

У керівництві йдеться про те, що клієнти авіакомпаній у таких випадках мають право на:

повернення повної вартості квитка; перебронювання на найближчий доступний рейс; бронювання рейсу на більш пізню дату.

Авіакомпанія може запропонувати пасажиру ваучер, який пасажир зможе використати в певний проміжок часу для придбання іншого квитка цієї ж авіакомпанії. Водночас в Єврокомісії наполягають, що пасажира не повинні позбавляти права на повернення вартості авіаквитка у грошовій формі.

Тепер про все за чергою.

Повернення повної вартості квитка

Головне правило в цьому пункті: ви можете претендувати на повернення повної вартості квитка, якщо авіакомпанія скасувала рейс (як це і було протягом трьох місяців жорсткого карантину в Україні).

Розглянемо на прикладі авіакомпанії МАУ.

Для повернення вартості квитка (або її частини), якщо це передбачено правилами застосованого тарифу, та невикористаних зборів/такс аеропортів і авіакомпанії пасажир повинен звернутися за місцем придбання квитка. Якщо квиток, придбаний на сайті, пасажир повинен заповнити форму зворотного зв’язку. У цій формі потрібно вибрати тему “Отримати повернення” і вказати всю інформацію, надання якої передбачено правилами. Порядок, строки і умови повернення вартості квитка врегульовані правилами. 

У поверненні повної вартості квитка можуть відмовити, якщо дії чи бездіяльність пасажира стали підставою для відмови у наданні візи, зокрема, але не виключно:

несвоєчасне надання документів; невідповідність документів вимогам консульської установи щодо їх форми, кількості, якості; несплата консульського збору; неявка без поважних причин на співбесіду та інше.

Підставою для повернення повної вартості квитка є факт належного виконання пасажиром всіх вимог консульської служби, незважаючи на які у наданні візи було відмовлено. Тобто, у наданні візи відмовлено з причин, незалежних від пасажира.

У свою чергу, авіакомпанія Ryanair, яка наприкінці червня поновила польоти в Україну, заявила про намір до кінця липня опрацювати 90% заявок на повернення квитків за рейсами, скасованими через пандемію коронавірусу.

А, наприклад, авіакомпанія-лоукостер SkyUp заявила, що не повертатимуть кошти у повному обсязі за квитки на скасовані рейси у майбутньому, якщо авіакомпанія вирішить не виконувати переліт через відсутність дозволу на в’їзд громадян Україниз боку країн призначення.

Що робити, якщо рейс не скасували? Якщо офіційної заяви про скасування рейсу немає, потрібно звернутися за оновленнями до пресслужби авіакомпанії. Зазвичай про скасування рейсу повідомляють на сайті авіакомпанії або поштою чи телефоном.

Як довго чекати виплат у період карантину? У Sky Up Airlines попереджають, що на розгляд заявки і виплату авіакомпанії знадобиться від 3 до 6 місяців. Такі терміни пояснюють ситуацією з відкриттям кордонів іншими країнами.

Якщо пасажир вирішує летіти найближчим рейсом 

В Єврокомісії заявили, що у разі, якщо пасажир захоче летіти найближчим рейсом, він отримує “право на турботу” (гарне словосполучення, правда?). У цьому випадку перевізник повинен забезпечити клієнта напоями та їжею, а за умови тривалого очікування – безкоштовним готелем і трансфером між готелем і аеропортом.

Важливо! Пасажир втрачає “право на турботу”, щойно погоджується на повне повернення вартості квитка або бронювання рейсу на більш пізню дату.

Якщо авіакомпанія не скасувала рейс і пасажир вирішив відмовитися від поїздки за своїм бажанням, то повернути квиток або змінити дату перельоту він може тільки за правилами тарифу (дивимося вище)

У керівництві також йдеться, якщо переліт в обидві сторони оформлений в рамках одного бронювання та один з рейсів був скасований, пасажир має право на повернення або перебронювання всієї поїздки. Якщо кожен рейс здійснено як окреме бронювання, то всі дії щодо нескасованого рейсу вчиняються за правилами тарифу.

Можлива ситуація, за якої авіакомпанія змушена здійснити посадку не в тому аеропорту, який зазначений у квитку. У такому разі перевезення пасажирів до аеропорту призначення здійснюватиме перевізник, за винятком випадків, коли це неможливо через рішення влади (наприклад, у разі припинення наземного сполучення з певними регіонами країни).

Бронювання рейсу на більш пізню дату 

У разі бронювання рейсу на більш пізню дату пасажир втрачає своє “право на турботу”.

Наприклад, МАУ після 13 березня дозволяє один раз безкоштовно змінити дату подорожі незалежно від класу бронювання та правил тарифу.

Авіакомпанія Sky Up Airlines пропонує на вибір три види компенсації за не використані через карантин квитки. Один з них – перенесення дати перельоту за тим самим маршрутом на більш пізню дату, але тільки протягом року після невиконаного рейсу. Це можна зробити без додаткової оплати. Виняток становлять святкові дати, якщо скасоване бронювання не припадає на такі самі дні поточного року.

Та не варто забувати 

Що авіакомпанії не несуть відповідальності за відмову пасажиру у в’їзді в країну. 

В Державіаслужбі відзначають, що, згідно з авіаційними правилами “Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу”, пасажир відповідає за одержання всіх необхідних для подорожі документів, зокрема віз та дозволів.

Також пасажир відповідає за виконання вимог законодавства щодо виїзду, в’їзду, транзиту країни відправлення, прибуття та транзиту.

“Авіакомпанія не несе відповідальності за відмову пасажиру у в’їзді в країну (пункти призначення, транзиту) і має право відмовити в перевезенні пасажиру, який не виконав застосованих законів або документи якого не оформлені належним чином”, – йдеться в повідомленні відомства.

У разі відмови у в’їзді пасажир повинен на вимогу авіакомпанії або державних органів сплатити відповідний тариф за перевезення у зворотному напрямку.

Крім того, у відомстві зазначили, що авіакомпанія має право не повертати кошти, сплачені пасажиром за здійснене повітряне перевезення до місця, де було відмовлено пасажиру у в’їзді, або місця депортації.

Водночас авіакомпанія (агент з продажу) під час оформлення квитків зобов’язана довести до відома пасажирів адміністративні формальності під час подорожі за відповідним маршрутом.

***

Детальніше про те, що потрібно знати для того, щоб вашу відпустку в період карантину не зіпсували організаційні моменти, читайте в нашому матеріалі  “Я хочу поїхати на відпочинок за кордон: Як це зробити правильно в умовах пандемії Covid-19?”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *