"Думав, що топити везуть". Білоруського слідчого, який звільнився після початку акцій протесту, депортували з РФ

27-річний Андрій Остапович, який служив у Слідчому комітеті Білорусі, звільнився після початку акцій протесту, а потім приїхав у російський Псков, заявив виданню “Север.Реалии”, що співробітники ФСБ звинуватили його в утриманні вагнерівців, після чого депортували.

За словами ексслідчого, йому наділи на голову мішок, прив’язали до руки гирю й посадили в машину.

“Я до останнього думав, що топити везуть – якщо гиря 32-кілограмова на руці, маска й наручники. Усе прораховував – чи зможу виплисти за таких розкладів. Досвід був: у сьомому класі якось урятував хлопця, той теж кілограмів 40 важив, але тут наручники ще. Прикидав: якщо на спину ляжу й розвернуся, і гирю на живіт покладу, якщо тільки ногами буду бовтати, випливу чи ні”, – розповів Остапович.

Його висадили у Вітебській області, недалеко від кордону. Побоюючись затримання на батьківщині, він викинув телефон і став лісами пробиратися на захід.

“Одного разу 27 годин поспіль – пройшов 70 км лісами, не спав. Суглоби пошкодив, особливо ліву ногу. Були лісові дороги і звичайні. Від машин я заходив у кущі про всяк випадок. Людей не зустрічав. Двоє оленів було, шугонули мене. Але найнебезпечнішим був дикий кабан… Він верещить дико й летить на тебе. Мені пощастило – у мене був ліхтарик, я йому зміг засліпити очі. Досі пам’ятаю цей погляд. У мене вже до того моменту ноги не ходили, але в такій ситуації – побігли”, – згадує Остапович.

Без грошей та їжі він ішов п’ять днів, поки йому не вдалося потрапити за кордон. Зараз колишній співробітник Слідкому перебуває у Варшаві, де збирається залишитися й набути польського громадянства.

16 серпня капітан Остапович подав рапорт про звільнення зі Слідкому на знак протесту проти “беззаконня” під час розгону масових виступів у Мінську та інших містах Білорусі. У своєму Instagram він закликав співгромадян “вигнати диктатора”. Проти Остаповича в Білорусі порушили кримінальну справу за “бездіяльність під час виконання службових обов’язків”, а в Росії обвинуватили в порушенні кордону.

У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифікували. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів було затримано приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *