Прийшов Яблучний Спас – тримай рукавиці про запас: Традиції та значення свята

Вважається, що цього дня яблука мають особливу цілющу силу

19 серпня православні віряни відзначають Преображення Господнє, або Яблучний Спас. Цього дня згадують євангельську подію, коли апостоли побачили Преображення Ісуса Христа. У Святому Письмі розповідається про те, що Ісус разом зі своїми учнями піднявся на гору Фавор і почав молитися. І цієї миті його вигляд змінився: обличчя просяяло, тіло й одяг залило Божественне світло. Побачивши це, апостоли сповнилися блаженства.

На знак подяки Спасителю люди стали приносити до храмів виноград і яблука для того, щоб їх освятити. Фрукти символізують духовну насолоду, яку відчули учні Христа в момент його Преображення. Звідси й походить друга народна назва свята – Яблучний Спас.

На Яблучний Спас освячують яблука і виноград нового врожаю, після чого фрукти за традицією відносять на кладовище і залишають на могилах померлих родичів.

Вважається, що цього дня яблука мають особливу цілющу силу. Якщо з’їсти свячене яблуко – можна отримати зцілення від хвороб та здійснення бажань, особливо якщо вмочити шматочок яблука в мед.

Цього дня заведено запікати яблука, пекти пироги та млинці з яблуками. Згідно з народними традиціями, пироги треба пекти з пісного тіста. З яблук також можна приготувати компот і варення. Також цього дня дозволяється трохи послабити піст: вживати в їжу рибу і випити трохи вина.

Повір’я

У часи Київської Русі вірили, якщо у день Преображення Господнього розчесати волосся гребенем з яблуневого дерева, то пасма будуть густими та пишними.

Віряни вважають, що до Яблучного Спаса не можна їсти яблук. Така заборона пов’язана з давнім повір’ям, згідно з яким ангели на небесах пригощають померлих дітей фруктами. Якщо мама покійної дитини з’їла яблуко завчасно, малюкові на тому світі нібито гостинець не дістанеться.

У свято Преображення Господнього заборонено працювати, можна тільки збирати врожай та готувати їжу. Так, наприклад, не можна шити, займатися прибиранням і ремонтом.

Освяченими яблуками заведено пригощати нужденних і дітей. Вважається: що щедріше роздаси яблука – то прихильнішою буде доля.

Раніше за погодою на Яблучний Спас передбачали, яким буде наступний сезон: якщо день сонячний і безхмарний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий, то варто чекати мокру осінь. А ось ясний день віщує морозну зиму з хуртовинами. Який Яблучний Спас – такий і січень буде.

Прикмети на Яблучний Спас:

Яка погода буде 19 серпня, такою буде і Покрова 14 жовтня. Яблучний Спас – тримай рукавиці про запас. Якщо фрукти виявилися гнилими, то наступний рік буде складним і важким. Якщо дитину цього дня вкусила бджола, скоро в будинку будуть гості. Час готуватися до прийому знайомих або родичів. Ті, кого задобриш на Яблучний Спас, допоможуть протягом року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *