Протести в Хабаровському краї: Чому жителі Далекого Сходу бунтують і скандують "Москво, йди!"

Щодня з 11 червня в Хабаровському краї тривають масові акції протесту

У перший день несанкціоновані мітинги в регіоні зібрали до 40 тисяч осіб, у другий – люди до опівночі стояли на площі, де розташований уряд краю, а на третій – сталися перші затримання.

Протестувальників це не зупинило, і, судячи з новин з Далекого Сходу, вони не збираються відмовлятися від своєї головної вимоги – звільнити затриманого напередодні губернатора краю.

Арешт у справі 15-річної давності

Губернатора Хабаровського краю Сергія Фургала затримали вранці 9 липня під під’їздом його будинку, коли він збирався їхати на роботу.

Того самого дня чиновника літаком етапували до Москви, де йому було висунуто офіційне звинувачення та обрано запобіжний захід.

У Слідчому комітеті заявили, що Фургала затримано за підозрою в організації вбивств низки підприємців у 2004-2005 роках. ЗМІ пишуть, що йдеться про вбивство Олега Булатова в 2005 році, Євгена Зорі – в 2004-му, а також про замах на бізнесмена Олександра Смольського.

Слідком також перевіряє Фургала на причетність до інших особливо тяжких злочинів, скоєних на території Хабаровського та Приморського краю, а також Амурської області. Крім нього затримали ще чотирьох осіб, яких слідство вважає членами злочинного угруповання.

Басманний суд Москви 10 липня заарештував Фургала на два місяці – до 9 вересня.

Губернатор своєї провини не визнає. Його адвокати заявили про намір оскаржити рішення суду.

“Народний губернатор”. Довідка

Сергій Фургал очолює Хабаровський край майже два роки. На виборах восени 2018 року він дістав підтримку 70% виборців, обійшовши таким чином кандидата від партії “Єдина Росія” В’ячеслава Шпорта.

Шпорт був незмінним головою Хабаровського краю з 2009 року. Зі свого боку Фургала називали “технічним” кандидатом, через що його перемога, та ще й з таким великим відривом, стала для влади несподіванкою.

“У Кремлі не пробачили Фургалу порушення домовленостей на виборах 2018 року – майбутньому губернатору відводили роль “технічного” кандидата, який повинен був поступитися в перегонах кандидату від влади В’ячеславу Шпорту”, – пише ВВС, посилаючись на експертів, а також джерело в адміністрації президента.

Після перемоги Фургала прозвали “народним губернатором”. На своєму посту він запам’ятався скороченням заробітних плат та інших витрат на чиновників.

Ось як ставлення хабаровців до їхнього губернатора описав професор Тихоокеанського державного університету Ілдус Ярулин:

“Це сучий син, але це наш сучий син. Він багато чого обіцяє, з усіма трапляється. Хай мало робить, але хоча б не забронзовілий. До нього можна підійти, поговорити, він запише. Він свій, далекосхідник”.

На думку Володимира Жириновського – лідера Ліберально-демократичної партії, членом якої є Фургал, арешт губернатора пов’язаний із побоюваннями влади через його високий рейтинг у регіоні.

“Чому прибрали-то – досі правду не кажуть – дуже добре пішов у гору. За закритими опитуваннями він входить до п’ятірки найпопулярніших губернаторів країни”, – цитує політика “Ехо Москви”.

Лідер ЛДПР також пов’язав арешт Фургала з нібито його небажанням возити до Москви “коробки грошей”. Інформагентство “Znak.com” з посиланням на слова Жириновського пише, що до Фургала недноразово звертався колишній керівник апарату екс-губернатора Хабаровського краю В’ячеслава Шпорта із проханням відвезти до Москви скриньку (з грошима, – ред.)”.

У Кремлі на це заявили, що не можуть відреагувати на слова політика, не знаючи, хто саме вимагав хабара від губернатора.

“Щоб відреагувати на ці слова, треба знати, хто вимагав возити мішки або коробки грошей до Москви”, – цитує РБК прес-секретаря президента РФ Дмитра Пєскова.

Урятувати губернатора Фургала. Протести

Наступного дня після арешту Фургала, 11 липня, в Хабаровську, Комсомольську-на-Амурі, Миколаївську-на-Амурі, Амурську та в районних центрах краю розпочалися акції протесту.

За даними ЗМІ, вони зібрали до 40 тис. осіб, хоча в Міністерстві внутрішніх справ нарахували лише 10-12 тис. Суботній мітинг уже встигли охрестити наймасовішим за всю історію Хабаровська.

Люди скандували “Путін злодій”, “Путіна у відставку”, “Москво, йди!”, “Свободу Фургалу!”, “Віддайте нашого губернатора!”

Протестувальники вважають, що звинувачення проти Фургала є надуманими та сфальшованими. Вони також вимагають повернути губернатора до Хабаровська, щоб здійснити об’єктивне розслідування. 

На другий день, 12 липня, людей на вулицях було помітно менше, проте акції протесту тривали до глибокої ночі. Місцеві ЗМІ оцінили кількість мітингувальників у 1-3 тис. осіб.

Жителі другий день поспіль збираються біля адміністрації Хабаровська. Тільки тепер у місті ОМОН pic.twitter.com/m4JA0aYYfL

— Tatiana Usmanova (@TatianaUsmanova) July 12, 2020

На місці були співробітники правоохоронних органів, однак удень жодних повідомлень про затримання або розгон не було.

Близько 23:00 люди зібралися під будівлею уряду краю. Мітинг відбувався спокійно, хоча, за даними місцевого видання Dvnovosti.ru, у натовпі було досить багато п’яних людей.

Уже після опівночі стало відомо про перші затримання. Як повідомляв “Інтерфакс”, до відділення доставили чотирьох молодих людей, один з яких був нетверезим.

В Хабаровську люди знову стягуються на площу Леніна. На вулицях навколо площі постійно гудуть машини. Люди скандують: “Москва почуй нас”, “Фургала додому”, “Ми ще прийдемо”, “Хабаровськ своїх не кидає”.

Відео: Ірина Тумакова / “Нова газета” pic.twitter.com/X2SuGDV03L

— Нова Газета (@novaya_gazeta) July 13, 2020

Уранці 13 липня на сайті уряду з’явилося звернення, в якому влада закликала протестувальників не допустити масових заворушень.

“Ми закликаємо всіх жителів регіону – не дозволяйте себе використовувати! Не можна допустити масових заворушень, сутичок із правоохоронними органами. Якщо ви проти беззаконня, самі не порушуйте закону! Нагадуємо, що всі масові акції є несанкціонованими… Не піддавайтеся на провокації навіть з найкращих спонукань, висловлюйте свою громадянську позицію цивілізовано і в межах закону!” – йдеться в повідомленні.

Акції протесту в Хабаровську Коммерсантъ Акції протесту в Хабаровську Коммерсантъ Акції протесту в Хабаровську Коммерсантъ Акції протесту в Хабаровську Коммерсантъ Акції протесту в Хабаровську Коммерсантъ

Влада також звернула увагу на зростання захворюваності коронавірусом Covid-19 у регіоні й нагадала, що великі скупчення людей є одним з основних осередків поширення інфекції.

Учора біля будівлі уряду в Хабаровську збиралися близько 1000 осіб. У цей день мітинги тривали також у Комсомольську-на-Амурі.

Як можуть розвиватися події далі?

Указу про відставку Сергія Фургала й призначення тимчасово виконувача обов’язків глави Хабаровського краю станом на ранок 14 липня не підписано. За даними “Коммерсантъ”, це може відбутися до кінця тижня.

Джерела видання пояснюють, що процес сповільнився через проблеми пошуку кандидатів на відповідну посаду: нині в Кремлі вивчають не менше п’яти кандидатур на місце Фургала.

“Експерти вважають, що Кремль може почекати з ухваленням рішення, щоб знайти підхожу кандидатуру глави краю, яка зможе погасити протестні настрої в регіоні”, – пише “Коммерсантъ”.

При цьому в ЛДПР вважають, що якщо указ про відставку чинного глави Хабаровського краю все-таки буде підписано, то йому на зміну має прийти представник партії.

Нині, як повідомляє РБК, фракція визначилася з трьома кандидатурами: голова комітету Держдуми зі спорту Михайло Дегтярьов, голова думського комітету з економіки та підприємництва Сергій Жигарев і депутат Андрій Андрійченко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *