Познер: Білорусь при Лукашенку перетворено на поліцейську державу

Ще 25 років тому було зрозуміло, що президент Білорусі Олександр Лукашенко – людина, готова заради утримання своєї влади застосувати крайні заходи. Про це російський журналіст Володимир Познер написав у колонці на своєму офіційному сайті.

“Років 25 тому – точно рік не пам’ятаю – [російський бізнесмен] Борис Абрамович Березовський привіз до Мінська для зустрічі з президентом Лукашенком зо 20 російських журналістів. Серед них був і я. На нашу честь було влаштовано вечерю. На чолі столу сидів Лукашенко. У якийсь момент Березовський запропонував нам усім по черзі сказати тост на знак подяки за привітний прийом, наданий нам президентом Білорусі. Пам’ять моя не зберегла жодного з виголошених тостів – мабуть, нічого цікавого не пролунало. Але я добре пам’ятаю, що сказав я, коли черга дійшла до мене: “Моя мама навчила мене того, що коли ламаєш чийсь хліб, про цю людину треба говорити або добре, або нічого. Тому, Олександре Григоровичу, я не скажу нічого”. Сказав і сів”, – розповів Познер.

За його словами, Лукашенко тоді нічого не сказав нічого, “тільки виразно подивився”.

“Не треба було бути особливо проникливою людиною, щоб ще тоді зрозуміти, хто такий Олександр Лукашенко – радянський продукт у найгіршому вигляді, людина, готова заради утримання своєї влади застосувати крайні заходи”, – зазначив журналіст.

Він вважає: те, що відбувається в Білорусі сьогодні, підтверджує його слова.

“Застосування сльозогінного газу, гумових куль, водяних гармат, побиття людей, які вийшли на мирні демонстрації, арешти журналістів – усе це підводить до одного твердження: Білорусь при Лукашенку перетворено на поліцейську державу… У зв’язку з тим розгулом насильства, розв’язаним президентом Лукашенком, зовсім безпардонним поводженням із пересічними громадянами Білорусі я хочу запитати: чи не прийшла пора внести в ці відносини деякі зміни? Чи не прийшла пора показати як Лукашенку, так і міжнародній спільноті, що Росії небайдуже, кого вважати своїм союзником?” – додав російський журналіст.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі відбувалося дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня – основне. На пост президента балотувалося п’ять кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів дістала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони продовжилися 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.

Акції супроводжуються зіткненнями протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня було затримано 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більш ніж 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим закидають масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.

За офіційними даними, під час зіткнень постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці розповіли телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував до СІЗО.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.

Держсекретар США Майк Помпео заявив 12 серпня, що США можуть ввести санкції проти Білорусі чи обмежити постачання американської нафти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *