Підземка під замком: Коли відкриють метро в Україні та чи працює воно за кордоном

Мер Києва Віталій Кличко має намір звернутися до Кабміну з проханням відновити роботу метро в Києві з 25 травня

Однією з найбільш частих тем, які порушують в Україні останнім часом, є питання відновлення роботи метро. Підземка в українських містах припинила роботу 17 березня й відтоді звучать різні версії щодо дати відновлення роботи метрополітену. Зокрема, мер Києва Віталій Кличко звернувся до уряду з проханням відновити роботу метрополітену у звичайному режимі з 25 травня. Водночас президент України Володимир Зеленський заявив, що нескладно “підписати папірець” і відкрити підземку хоч завтра, однак наслідки можуть бути поганими.

Тим часом у більшості країн Європи, навіть із найвищою смертністю, метро працює.

Як закривали метро в Україні

16 березня Кабіні міністрів на своєму засіданні ухвалив рішення припинити роботу метрополітену в містах України з полудня 18 березня. Але за фактом метро закрили ввечері 17 березня.

“Друзі! Київ живе в умовах суворих обмежувальних заходів. Ми робимо все, щоб захистити киян від поширення інфекції коронавірусу. Згідно з рішенням урядової комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та НС і постановою Кабміну, Київ повинен закрити метрополітен. Як і Дніпро й Харків. Тому київський метрополітен зупиняє перевезення пасажирів. Попередньо до 3 квітня”, – повідомляв 17 березня мер Києва Віталій Кличко. 

Складнішою ситуація була в Харкові. Мер міста Геннадій Кернес після публічної дискусії з президентом Володимиром Зеленським погодився припинити роботу метро, хоча раніше категорично відмовлявся це зробити. Президент пригрозив Кернесу кримінальною відповідальністю, заявивши, що в разі зараження харків’ян коронавірусом він за це відповідатиме. Після цього Кернес повідомив, що, послухавши Зеленського, дійшов висновку, що заходи безпеки та захист харків’ян від коронавірусу важливіші, ніж перевезення пасажирів до місць роботи. О 20:00 17 березня харківський метрополітен припинив роботу, попередньо до 3 квітня. 

Проте вже 20 березня мер Харкова Геннадій Кернес звернувся до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням відновити роботу харківського метро. Кернес повідомляв, що метро в Харкові щодня перевозить близько 800 тис. пасажирів, що становить близько 50% загального обсягу перевезень у місті. За словами харківського мера, внаслідок закриття метрополітену та обмежень кількості пасажирів у наземному транспорті в місті складна ситуація з перевезеннями. Вона обумовлена перекриттям пасажирами транспортних магістралей, проявами вандалізму до рухомого складу і фізичного насильства щодо його водіїв, а також накладанням штрафів за понаднормативні навантаження на рухомий склад. Багато водіїв відмовлялися виходити на маршрути. Все це призвело до транспортного колапсу в місті. Однак метро в Харкові не відновило роботу.

Коли чекати відкриття метрополітену

У середині березня секретар Київради Володимир Прокопів заявив, що в КМДА розробляють план спецзаходів, щоб метрополітен у Києві відновив свою роботу, але з деякими обмеженнями.

“Неробочий метрополітен – величезна проблема для міста. Але київська влада повинна виконувати постанову Кабінету міністрів. Ми разом із колегами розробляємо план спецзаходів, щоб метро все ж запрацювало, але з деякими обмеженнями”, – зазначив Прокопів.

За його словами, метрополітен має обслуговувати людей, які працюють на стратегічних підприємствах, що забезпечують життєдіяльність міста.

Водночас  Віталій Кличко повідомив, що київська влада не розглядає можливості відновлення роботи метрополітену під час карантину, додавши, що закриття метрополітену є міжнародною практикою.

Наприкінці березня Кличко заявив, що дата відновлення роботи столичного метрополітену залежатиме від епідеміологічної ситуації в Києві, тому точну дату відкриття підземки назвати не можна. 

Далі Кабмін кілька разів продовжував карантин, а роботу метрополітену так і не відновили.

Наприкінці квітня знову почалися розмови про відкриття метро. Тоді в ЗМІ з’явилася інформація, що нібито метро в Києві орієнтовно відновить роботу для всіх пасажирів 10 червня. Однак у КП “Київський метрополітен” спростували інформацію щодо дат відновлення роботи київського метро.

12 травня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що роботу метро та міжміського транспорту поки не планують відновлювати, адже в країні ще не минув пік коронавірусу. 

“Метро і міжміський транспорт — це дуже важливе питання. Поки ми не пройшли цей пік, то уявіть, як 2 млн людей збираються у вагонах — дуже близький контакт. Метро і міжміський транспорт можуть стати каталізатором поширення захворювання”, – сказав Шмигаль.

Повідомлялося, що роботу “Укрзалізниці” та метро планують відновити ближче до липня, проте щодо точної дати поки невідомо.

13 травня мер Києва Віталій Кличкою звернувся до уряду з проханням відновити роботу метрополітену у звичайному режимі з 25 травня.

“Я звертаюся до уряду: після 22 травня, а точніше, з 25 травня (бо 22-ге – це п’ятниця, а потім двоє вихідних), дозволити відновити роботу метро в столиці! Звісно, ми будемо враховувати ситуацію з поширенням вірусу та сподіваємося, що вона не погіршиться”, – сказав Віталій Кличко.

Він додав, що ідея спецперепусток для проїзду в метрополітені є утопічною. 

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський прокоментував можливість відновлення роботи метро, заявивши, що нескладно “підписати папірець” і відкрити підземку хоч завтра, однак наслідки можуть бути поганими.

Чи працює метро в Європі?

Так, працює. І навіть у країнах із високим рівнем зараження коронавірусом.

Велика Британія

Видання “Букви” з посиланням на українку, яка нині живе в Оксфорді, повідомляє, що в Британії працюють і метро, і громадський транспорт. Хоча в березні в Лондоні закрили 40 станцій метро.

“Все працює, можливо, їздять рідше, але все працює. Автобуси ходять майже порожні, люди слухняні й сидять удома”, – йдеться в повідомленні.

США

Незважаючи на те що США є лідером за кількістю інфікованих коронавірусом, громадський транспорт тут працює. Але в метро скоротили кількість потягів на маршруті.

Також починаючи з 7 травня в Нью-Йорку вночі метро закривають для проведення дезінфекції. Прочищення вагонів проводитимуть щоночі з 01:00 до 05:00, після чого всі вагони метро буде дезінфіковано. Транспортне управління метрополітену запустило кількасот автобусів нічними маршрутами для перевезення працівників метро.

Італія

22 березня прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте оголосив про припинення роботи всіх підприємств країни, крім стратегічних, а також усіх закладів торгівлі, за винятком аптек і продуктових магазинів. Проте роботу громадського транспорту тут не зупиняли навіть на піку епідемії.

При цьому на вході до метро пасажирам вимірюють температуру і всі повинні носити маски.

Іспанія

Станом на 13 травня тут від коронавірусу померло понад 27 тис. осіб. У країні запроваджували карантинні заходи, але транспорт не зупиняли. Просто запровадили обмеження на пересування. Однак для проїзду в громадському транспорті потрібно носити захисну маску. 

Німеччина

Ця країна є лідером в Європі щодо ефективності боротьби з коронавірусом. Тут при 174 тис. підтверджених випадків близько 8 тис. смертей.

Обмежувальні заходи через епідемію коронавірусу діяли в Німеччині від середини березня. А з 20 квітня з огляду на зниження зростання захворювання в країні почали послаблювати карантинні заходи. Але й під час суворого карантину транспорт працював.

“Дещо змінили розклад, перестали перевіряти квитки, а також зобов’язали носити маски. Але весь цей час автобуси, електрички та міжміські електрички їздили”, – розповів “Буквам” Олександр Голубов, який нині живе в Німеччині.

Українка Олена, яка живе нині в Бонні, повідомляє, що й там теж все гаразд із транспортом.

“Все їздило, причому в нашому регіоні навіть розклад руху не скорочували і, як я бачила, трамваї і регіональні поїзди їздили в тому ж складі вагонів”, – наголосила вона.

Франція

У березні уряд Франції запровадив один із найбільш жорстких карантинних режимів в Європі, проте транспорт тут працював весь час. Після послаблення карантину, яке почалося в країні на початку травня, в транспорті просять їздити в масках і дотримуватися соціальної дистанції.

Також повідомляється, що перед входом до метро пасажири повинні продезінфікувати руки спеціальним гелем.

Замість підсумку

В Україні питання дати відновлення роботи метро залишається відкритим. Поки не допомагають ані прохання місцевої влади, ані досвід європейських країн, де рівень зараження коронавірусом значно перевищує українські показники, але метро все ж працює.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *