Пандемія банкрутства: Як коронавірус знищує найбільші у світі компанії

У списку жертв пандемії канадська циркова компанія Cirque du Soleil, гігант автопрокату Hertz, третій за величиною у світі круїзний оператор Norwegian Cruise Line Holdings, європейський виробник літаків Airbus тощо.

Ще на початку квітня в Міжнародному валютному фонді констатували, що економічна криза, спричинена пандемією коронавірусу, є гіршою за глобальну кризу 2008-2009 років.

“Найбільший ризик, який ми бачимо, – це хвиля банкрутств і скорочень робочих місць, які ускладнять відновлення економіки”, – заявляла директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва.

На жаль, так і сталося. Детальніше – на наочних прикладах.

Cirque du Soleil

Відома у всьому світі канадська компанія 29 червня подала заяву про початок банкрутства, причиною якого стало вимушене припинення всіх виступів на фоні пандемії.

“Протягом останніх 36 років Cirque du Soleil була дуже успішною і прибутковою організацією. Однак із нульовим доходом після примусового закриття всіх наших шоу через Covid-19 керівництво повинно було діяти рішуче, щоб захистити майбутнє компанії”, – заявив Даніель Ламарр, президент і виконавчий директор Cirque du Soleil Entertainment Group.

Так, у зв’язку з Covid-19 артистам довелося припинити роботу над 44 постановками, а компанія була змушена скоротити 3480 осіб. Нині цирк, розташований у Монреалі, планує реструктуризувати свої борги за допомогою уряду Канади та інвестиційних компаній.

Cirque du Soleil було засновано в 1984 році в Канаді. Він відомий відмовою від участі тварин у виставах, а також шоу, в яких циркова майстерність поєднується з хореографією.

Hertz

Подала заяву про банкрутство також одна з найбільших світових компаній з оренди автівок Hertz Global Holdings Inc (HTZ), яка накопичила 17 млрд дол. боргів.

Такого висновку гігант автопрокату дійшов у кінці травня, після чого почав розпродаж свого автопарку. 12 червня суд дозволив Hertz продати акції на суму 1 млрд дол.

У компанії назвали вплив пандемії на подорожі та попит на прокатні автівки занадто різким, що зі свого боку призвело до зниження виручки. Стало нічим розраховуватися з кредиторами. Сьогодні Hertz продовжує працювати для клієнтів, а заява про банкрутство дасть їй змогу реструктуризувати борги.

Hertz Global Holdings розпочала свою діяльність 100 років тому в Чикаго. Вона зазнала Великої депресії, припинення виробництва автівок у США під час Другої світової війни та численних потрясінь цін на нафту.

Norwegian Cruise Line Holdings

Найбільша у світі круїзна компанія висловила сумнів щодо її спроможності продовжувати свій бізнес у зв’язку із впливом пандемії.

“Covid-19 вчинив і, як очікується, продовжить чинити істотний вплив на наш фінансовий стан та операції, що негативно позначається на нашій здатності отримувати прийнятне фінансування”, – заявив представник Norwegian Cruise Line Holdings.

У середині червня круїзний оператор продовжив припинення деяких своїх рейсів до 30 вересня. Не відбудуться також окремі подорожі, які було заплановано на жовтень.

Протягом поточного року акції компанії втратили майже 80% своєї ринкової вартості. З початку кризи Norwegian Cruise Line Holdings залучила 1,55 млрд дол. під кредити.

Airbus SE

Європейський авіабудівний концерн упродовж наступних двох років планує скоротити виробництво на 40%.

Як розповів в інтерв’ю Die Welt генеральний директор компанії Гійом Форе, виробництво повернеться до колишнього рівня лише в 2025 році.

Агентство Reuters, посилаючись на свої джерела, пише, що вже цього тижня компанія може представити план масштабної реорганізації. Скільки співробітників потраплять під скорочення, поки не відомо.

J.C. Penney

Один з найбільших американський рітейлерів, що існує на ринку з далекого 1902 року, оголосив про банкрутство в середині травня, передає CBS News. У межах процедури реструктуризації боргів J.C. Penney закриє близько 30% своїх магазинів.

В останньому кварталі продаж компанії впав майже на 8% – до 3,4 млрд дол. порівняно з аналогічним періодом минулого року, а дохід становив 27 млн дол. порівняно з 75 млн дол. за той самий період 2019-го.

J.C. Penney прострочила два платежі за борговими зобов’язаннями у квітні й травні, що аналітики розцінили як провісник банкрутства.

Ситуація в Україні

Влада запевняє, що Україні не загрожує банкрутство у зв’язку з пандемією Covid-19. За словами президента Володимира Зеленського, економічну кризу вдасться “якось пропетляти”.

Утім, окремі великі компанії налаштовані не так оптимістично. Наприклад, міжнародний аеропорт “Київ” (Жуляни), який з початку карантину втратив весь пасажиропотік і майже всі доходи, але при цьому продовжує зазнавати витрат на утримання інфраструктури, безпеку польотів, виплату податків і кредитів.

Щоб уникнути банкрутства, летовище розпочало поетапне скорочення своїх співробітників. Всього в Жулянах працюють близько 2 тис. осіб, ще 8 тис. – у суміжних підприємствах, які співпрацюють з ними. Планується скоротити 50% персоналу, у тому числі висококваліфікованих фахівців галузі.

“Аеропорт “Київ” це другий за пасажиропотоком аеропорт України, це майже 3 млн пасажирів і 30 000 рейсів на рік. Це другий за кількістю відрахувань у бюджет Києва платник податків серед комунальних підприємств міста”, – заявило керівництво летовища.

Воно також зазначило, що банкрутство аеропорту матиме катастрофічні наслідки для міжнародного іміджу, авіаційної галузі України, економіки та ринку праці в цілому.

Прогнози

У Світовому банку кажуть, що через вплив коронавірусу 60 млн осіб можуть опинитися в “крайніх злиднях”.

“Дійсно, є суворими як прямі наслідки, які означають втрату доходу, так і наслідки для здоров’я, соціальні наслідки”, – заявив президент СБ Девід Малпасс.

За його словами, пандемія є “руйнівним ударом” для світової економіки. Вона вплине на доходи мільярдів людей, а економічні наслідки коронавірусної кризи можуть тривати десятиліттями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *