На кордоні з Україною затримали Марію Колеснікову: Що сталося? І де тепер перебувають інші члени Координаційної ради Білорусі?

Офіційний Мінськ каже, що ще двох білоруських опозиціонерів, членів Координаційної ради Антона Родненкова та Івана Кравцова затримала українська сторона, однак остання це спростовує. Розбираємося, що сталося насправді.

Почнемо з події, що сталася в Мінську вчора, 7 вересня. А саме ближче до обіду в ЗМІ з’явилася інформація про викрадення члена президії Координаційної ради (КС) білоруської опозиції Марії Колеснікової.

Повідомлялося, що біля Національного художнього музею люди в цивільному одязі та в масках посадили її в мікроавтобус і відвезли в невідомому напрямку.

У КС одразу ж підтвердили, що Колеснікова пропала і не виходить на зв’язок, як і деякі інші члени ради, серед яких прес-секретар Антон Родненков і виконавчий секретар Іван Кравцов.

У  Telegram-каналі КС через кілька годин після цього оприлюднили заяву, в якій йшлося, що останніми днями влада замість спроби діалогу із суспільством “розпочала відкрито використовувати методи терору”.

“КС зазначає, що всі дії, вчинені особами, які виступають в офіційному статусі, пов’язані із застосуванням насильства та спрямовані на придушення політичної та громадської активності громадян, є злочинами проти безпеки людства, щодо яких немає строків давності притягнення до кримінальної відповідальності”.

Що було далі?

Сьогодні вранці державне інформагентство БЕЛТА, посилаючись на Держприкордонкомітет, повідомило, що Родненков, Кравцов і Колеснікова намагалися залишити територію Білорусі.

Ось як це було за версією білоруських прикордонників:

“Родненков, Кравцов і Колеснікова на автомобілі “БМВ” пройшли митний прикордонний контроль, висунулися в бік України. Однак згодом, зустрівши прикордонний наряд, машина різко прискорилася, створивши загрозу життю військовослужбовцю органів прикордонної служби. Колеснікова опинилася поза транспортним засобом. По суті, її випхали з нього й продовжили рух у бік України”.

У Держприкордонкомітеті уточнили, що Родненкову і Кравцову вдалося залишити територію Білорусі, а Колеснікову було затримано. Олександр Лукашенко заявив, що причиною для цього стало порушення нею правил перетинання державного кордону.

Варто зазначити, що БЕЛТА також поширила інформацію про нібито затримання Родненкова та Кравцова українською стороною, однак у Державній прикордонній службі України це спростували.

“Громадяни Республіки Білорусі А. Родненков та І. Кравцов після проходження всіх необхідних заходів прикордонного контролю прослідували на територію України”, – йдеться в повідомленні ДПСУ.

Таким чином, прикордонники підтвердили в’їзд до України Родненкова і Кравцова, а також уточнили, що Колеснікова на український пункт пропуску не прибувала.

Інформоване джерело повідомило “Інтерфакс-Україна”, що Колеснікова не перетнула кордону України, адже при спробі її насильницького вивезення з території Білорусі вона порвала свій паспорт.

“При спробі фактичної депортації вона порвала паспорт і не могла бути пропущена прикордонниками на територію України”, – сказало джерело.

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко підкреслив, що білоруських опозиціонерів насильно видворили з країни.

“Це не був добровільний виїзд! Це було насильницьке видворення з рідної країни з метою компрометації білоруської опозиції. Щоби представити все так, що лідери опозиції кидають на призволяще сотні тисяч протестувальників проти режиму Лукашенка і втікають до затишної України. Марію Колеснікову не вдалося видворити з Білорусі, через те що ця смілива жінка зробила дії з унеможливлення її переміщення через кордон. Вона залишилася на території Республіки Білорусь”, – написав Геращенко у своєму Facebook.

Де саме тепер опозиціонерка – достеменно невідомо. У штабі Віктора Бабарика, посилаючись на кілька анонімних джерел, повідомили, що Колеснікова, ймовірно, перебуває в Мозирському прикордонному загоні.

Де сьогодні перебувають інші члени КС?

Марія Колеснікова була останнім лідером опозиції, який залишався на території Білорусі.

Як відомо, Світлана Тихановська та начальниця її виборчого штабу Марія Мороз одразу ж після виборів виїхали з країни і тепер перебувають у Литві.

Довірена особа Тихановської Ольга Ковалькова зазначала, що в головної конкурентки Лукашенка не було вибору і важливо тільки те, що вона на волі та жива.

Саму ж Ковалькову, яка за сумісництвом є членом президії КС, у суботу, 5 вересня, було насильно вивезено з країни. Уже перебуваючи в Польщі, під час прес-конференції вона розповіла, що її змусили залишити Білорусь під загрозою тривалого арешту.

За словами Ковалькової, до неї в ізолятор у Мінську, де вона відбувала адміністративний арешт, прийшли правоохоронці та сказали, що “якщо вона не поїде, то не вийде дуже довго”.

“Вони приїхали в ізолятор, посадили у свою машину, наділи капюшон, дали маску, поклали на заднє сидіння й вивезли. Я не знала, куди ми їдемо, приїхали на перехід “Брузги” (пункт пропуску на білорусько-польському кордоні, – ред.). Я пройшла кордон, вони перевезли мої речі, хотіли підвезти. Але їхав автобус на Варшаву, і польські прикордонники попросили польського водія, щоб мене підвезли. Мене впізнав водій, він стежить за новинами, і сказав, що радий, що я на волі. У мене при собі не було телефону, була тільки візитка польського посла Артура Михальського. Я йому зателефонувала, і він посприяв моєму приїзду до Варшави”, – цитує Ковалькову TUT.BY.

Щодо інших членів Координаційної ради, то їхня доля теж склалася не кращим чином.

Наприклад, члену президії КС Лілії Власової було офіційно висунуто звинувачення, а ще один член організації Сергій Дилевський перебуває під адміністративними арештом.

У неділю в Мінську було затримано членів КС Андрія Єгорова та Ірину Сухій. За інформацією DW, Єгоров на цю мить перебуває в ізоляторі тимчасового тримання в Жодіно, а Сухій – в ізоляторі на вулиці Охрестина.

Координаційна рада Білорусі – це

… недержавний представницький орган білоруської опозиції, головною метою роботи якого проголосили проведення нових президентських виборів і мирний транзит влади.

Про створення КС 14 серпня оголосила екс-кандидат у президенти країни Світлана Тихановська, одразу уточнивши, що до його складу зможуть увійти представники громадянського суспільства, “шановані та відомі білоруси, а також професіонали своєї справи”.

Судячи зі списку, який 17 серпня оприлюднила довірена особа Тихановської Ольга Ковалькова, таких виявилося 32 осіб.

Серед них письменниця і лауреат Нобелівської премії з літератури Світлана Алексієвич, координатор штабу недопущеного до виборів опозиціонера Віктора Бабарика Марія Колеснікова, незалежний аналітик, економіст Сергій Чалий, політолог, директор Центру європейської трансформації Андрій Єгоров, юрист Максим Знак тощо, у тому числі сама Ковалькова.

Два дні потому, 19 серпня, у Мінську відбулася перша прес-конференція КС, а вже наступного дня, 20 серпня, за фактом його створення порушили кримінальну справу про захоплення влади.

Генпрокурор Білорусі Олександр Конюк пояснив це тим, що нібито діяльність створеного напередодні органу спрямована на захоплення державної влади та заподіяння шкоди національній безпеці країни.

Президент Олександр Лукашенко висловив аналогічну думку, зазначивши, що з цього приводу будуть вживати “адекватних заходів”, але “виключно за Конституцією і законом”.

“У нас достатньо цих заходів, щоб остудити деякі гарячі голови”, – цитує білоруського лідера БЕЛТА.

У Координаційній раді, реагуючи на порушення проти них кримінальної справи, заявили, що якщо їхня діяльність вважається порушенням закону, то “у нас у країні великі проблеми із законністю”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *