Міннеаполіс у вогні: Як вбивство афроамериканця призвело до масових протестів у США

В американському місті Міннеаполіс не припиняються заворушення, викликані жорстоким убивством афроамериканця поліцейським

В американському місті Міннеаполіс, штат Міннесота, чотири дні не припиняються заворушення, викликані жорстоким вбивством афроамериканця поліцейським.

Міннеаполісом прокотилася хвиля погромів. Протестувальники увірвалися до одного з поліцейських відділень і підпалили його. Відділення евакуювали.

Губернатор Міннесоти Тім Волз викликав на допомогу національну гвардію і запровадив надзвичайний стан у Міннеаполісі та околицях.

Що сталося

25 травня поліцейські Міннеаполіса за підозрою у використанні підробленого платіжного засобу для оплати покупок у магазині затримали афроамериканця Джорджа Флойда. Правоохоронців викликав продавець магазину, який вирішив, що чоловік хотів розплатитися з ним підробленою банкнотою. Прибулі на місце співробітники поліції затримали Флойда.  

Після чого один із поліцейських повалив затриманого на асфальт обличчям донизу і став йому коліном на шию. У такому положенні Флойд провів близько семи хвилин, повторюючи фразу: “Не можу дихати”. Пізніше поліцейські викликали швидку допомогу, і Флойда відвезли в госпіталь, де він незабаром помер, не приходячи до тями. 

Все це відбувалося на жвавій міській вулиці, при світлі дня і численних свідках, які вимагали, щоб поліцейський перестав знущатися над Флойдом, і знімали те, що відбувається, на відео.

Представлені нижче кадри не рекомендується для перегляду дітям і людям зі слабкою психікою.

Масові протести

Вбивство Джорджа Флойда викликало хвилю протестів серед населення. Увечері 26 травня сотні людей вийшли на перехрестя, де поліцейські затримали Флойда. Вони вимагали справедливо покарати винних у смерті чоловіка. Багато протестувальників тримали в руках плакати із написом Black Lives Matter (“Життя чорних мають значення”).

Protesters poured onto the streets in Minneapolis, expressing outrage over the death of an unarmed black man who was suffocated to death by a police officer. More here: https://t.co/kbVk9J1x5E pic.twitter.com/Lm1xy3Sam7

— Reuters (@Reuters) May 27, 2020

Спочатку мітинг відбувався мирно, але пізніше протестувальники рушили до Третього відділення поліції Міннеаполіса (саме там працювали поліцейські, які брали участь у затриманні). Там почалися перші сутички: протестувальники закидали відділення камінням, розбили кілька вікон. Поліцейські у відповідь застосували сльозогінний газ. 

27 травня мітинги в Міннеаполісі стали ще численнішими і запеклішими – протестувальники перейшли до погромів і пограбування магазинів. Нові акції протесту охопили спочатку інші райони Міннеаполіса, а потім і сусіднє із ним місто Сент-Пол. 28 травня місцева газета Star Tribune повідомила, що протестувальники розгромили близько 30 закладів, серед яких супермаркети, аптеки та кафе. Також повідомлялося, що в стрілянині із власником одного із магазинів загинула одна людина. Зазначалося, що власник сприйняв її за мародера.

MINNEAPOLIS: Reports of fires in almost empty Target store; witnesses say people are using power tools to open cash registers, break into offices seeking safes

pic.twitter.com/gagwQ5VG6a

— Breaking911 (@Breaking911) May 28, 2020

У ніч на п’ятницю, 29 травня, протестувальники оточили відділення, де працювали поліцейські, які брали участь у затриманні Флойда. Співробітники відділення піднялися на дах і намагалися розігнати натовп світлошумовими гранатами та сльозогінним газом. Після того, як поліцейських евакуювали за допомогою вертольота, протестувальники увірвалися до будівлі і підпалили її.

Окрім Міннеаполіса і Сент-Пола, протести проти вбивства Джорджа Флойда почалися і в інших містах США. 27 травня в Лос-Анджелесі демонстранти на кілька годин перекрили в обидві сторони шосе 101. 28 травня протестувальники зібралися біля капітолію штату Колорадо в Денвері, перекрили рух у центрі міста, а потім і федеральну трасу I-25. Поліція обстріляла їх гумовими кулями і сльозогінним газом. Актами вандалізму і сутичками з поліцією закінчилася і демонстрація в Коламбусі, столиці штату Огайо. 

Реакція влади

Наступного дня після вбивства чотирьох офіцерів, які брали участь у затриманні Флойда, звільнили із поліції. Мер Міннеаполіса Джейкоб Фрай заявив, що повністю підтримує таке рішення, а також попросив прокурора пред’явити звинувачення офіцерові, який проводив затримання.

If most people, particularly people of color, had done what a police officer did late Monday, they’d already be behind bars.

That’s why today I’m calling on Hennepin County Attorney Mike Freeman to charge the arresting officer in this case.

— Jacob Frey (@Jacob_Frey) May 27, 2020

ФБР і місцева прокуратура в спільній заяві зазначили, що розслідування інциденту має “вищий пріоритет”.

Президент США Дональд Трамп звинуватив керівництво Міннеаполіса в тому, що воно не може взяти ситуацію під контроль, і попередив, що може відправити до міста Національну гвардію та армію для наведення ладу. Він написав у Twitter, що протестувальники не поважають пам’ять покійного Джорджа Флойда, і попередив, що “коли починається мародерство – починається стрілянина”. Пізніше біля цього допису з’явився напис, що він порушує правила Twitter, але не буде видалений, оскільки становить суспільний інтерес.

Пізніше губернатор Міннесоти Тім Волз викликав на допомогу національну гвардію і запровадив надзвичайний стан у Міннеаполісі та околицях. За словами Волза, мирні акції протесту, як і раніше, можна проводити, проте заворушення створюють загрозу і для мирних демонстрантів.

Що було далі

До Сент-Пола, Міннеаполіса і найближчих передмість відправили понад 500 бійців Національної гвардії. Повідомлялося, що головне завдання правоохоронців забезпечити здатність пожежних команд виїжджати на виклики.

We have activated more than 500 soldiers to St. Paul, Minneapolis and surrounding communities. Our mission is to protect life, preserve property and the right to peacefully demonstrate. A key is objective to ensure fire departments are able to respond to calls.

— MN National Guard (@MNNationalGuard) May 29, 2020

До цього місцева телекомпанія повідомляла, що пожежники Міннеаполіса не могли під’їхати до палаючої будівлі поліції через побоювання за свою безпеку. 

29 травня було затримано репортер CNN Омара Хіменеса – також афроамериканця – який у прямому ефірі розповідав про заворушення в Міннеаполісі, а також членів його знімальної групи. При цьому затримання відбувалося в прямому ефірі.

Поліція заявила, що затриманих було звільнено, як тільки було підтверджено, що вони є працівниками ЗМІ. Пізніше губернатор Міннесоти назвав затримання журналістів неприпустимим і сказав, що хоче, щоб ЗМІ широко висвітлювали протести в штаті.

Увечері 29 травня поліцейського з Міннеаполіса Дерека Шовіна, який притиснув коліном афроамериканця Джорджа Флойда, взяли під варту. Водночас не повідомлялося, які звинувачення будуть висуватися проти взятого під варту поліцейського. Їх мають оголосити пізніше.

Незважаючи на затримання поліцейського, протести в Міннеаполісі не припинилися. Так, у ніч на 30 травня протестувальники підпалили відділення великого банку Wells Fargo, який знаходиться поруч із п’ятим поліцейським відділенням у Міннеаполісі. Як повідомляється, співробітників поліції на місці пожежі не спостерігається. А ситуація в Міннеаполісі залишається напруженою.

І наприкінці трохи статистики

Проблема вбивств афроамериканців поліцейськими в США не нова. Наприклад, у 1991 році в Лос-Анджелесі поліцейські під час затримання жорстоко побили афроамериканця Родні Кінга. А після виправдувального вироку суду для правоохоронців у місті почалися масові безлади і погроми.

Ще однією показовою історією є вбивство в США 18-річного афроамериканця Майкла Брауна. Інцидент стався 9 серпня 2014 року в містечку Фергусон (штат Міссурі), коли поліцейський кілька разів вистрілив у чоловіка. Афроамериканця підозрювали в пограбуванні, скоєному за кілька хвилин до інциденту, хоча первинний контакт між ним і поліцейським не був пов’язаний з цим пограбуванням. Після вбивства Брауна країною прокотилася хвиля протестів і заворушень.

А газета New York Times, посилаючись на офіційну статистику, повідомляє, що з 2009 по 2019 рік у всіх інцидентах зі стріляниною за участю поліції і смертельним результатом понад 60% жертв — афроамериканці. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *