Кризу на ринку електроенергії необхідно вирішити випуском ОВДП – Герус

Голова комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, нардеп від “Слуги народу” Андрій Герус підтримує випуск облігацій внутрішньої державної позики для погашення боргів на ринку електроенергії, зокрема перед інвесторами в “зелену” енергетику, оскільки особисто заклав ці норми в чинному законі. Про це Герус сказав у інтерв’ю виданню LIGA.net.

“Я особисто в закон заклав норми про випуск ОВДП для погашення боргів і компенсації частини боргу за потреби з бюджету”, – заявив Герус.

За його словами, сьогоднішня криза на ринку електроенергії має виключно фінансовий характер. Водночас він наголосив, що цю проблему необхідно вирішувати якомога швидше.

Депутати від фракції “Слуга народу” Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками “зеленої” енергетики.

Після випуску ОВДП гроші передадуть як субсидії НЕК “Укренерго”, щоб ця компанія змогла погасити свій борг перед ДП “Гарантований покупець”, а те – перед виробниками електроенергії з ПДЕ.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали листа прем’єр-міністру Денисові Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками “зеленої” електроенергії й не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав “Укррудпром”.

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти “зеленої” енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема тому, що в липні цього року було ухвалено закон про зменшення “зелених” тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.

“Укррудпром” проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП “Гарантований покупець”, було вже більше ніж 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження “зелених” тарифів, обмеження обсягів уведення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за “небаланси” для виробників “чистої” електроенергії з 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дають змогу економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решта 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами в ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену “зелену” електроенергію, починаючи із серпня цього року.

Станом на початок жовтня, за даними “Гарантованого покупця”, рівень розрахунків за електроенергію за ПДЕ за серпень становить 100%, за вересень – 27%.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *