Інвестори готуються подавати позови проти України через боргову кризу в секторі "зеленої" енергетики – Європейсько-українське енергоагентство

У секторі поновної енергетики склалася боргова криза, без урегулювання якої механізм проведення “зелених” аукціонів не зможе функціонувати, заявили учасники презентації аналітичного дослідження “Заборгованість у секторі ВДЕ: шляхи виходу з кризи неплатежів”, яка відбулася в Центрі Разумкова 15 жовтня. Трансляцію вели на сторінці центру у Facebook.

“Проблема неплатежів дуже актуальна. Запропоновані вами різні механізми щодо залучення з державного бюджету, щодо підвищення або утримання ціни на передачу, тарифу на передачу оператора систем передачі, щодо випуску облігацій внутрішньої державної позики, – це все дуже важливі інструменти”, – сказала директорка Європейсько-українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк, звертаючись до учасників презентації.

Вона закликала уряд України, Міністерство енергетики, профільні комітети Верховної Ради ще раз розглянути ці механізми й активно включатися в роботу, щоб до кінця 2020 року було виконано ті зобов’язання, які взяла на себе Україна.

“У противному випадку, на жаль, хочу підтвердити той факт, що як негативний наслідок невиконання всіх цих зобов’язань справді я спостерігаю, як наші члени асоціації, компанії, інвестори готуються до арбітражних позовів. Це, звичайно, найбільш небажаний варіант для всіх – як для самих інвесторів, так і для уряду України і взагалі для держави. Будемо сподіватися, що спільними зусиллями, із залученням профільних експертів і всіх учасників ринку ми зможемо знайти компромісне рішення, щоб подолати цю кризу, яка зараз склалася”, – сказала Гуменюк.

https://www.facebook.com/therazumkov/videos/852054035536108/

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали листа прем’єр-міністру Денису Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками “зеленої” електроенергії і не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав “Укррудпром”.

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти “зеленої” енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема тому, що в липні цього року було ухвалено закон про зменшення “зелених” тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.

“Укррудпром” проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП “Гарантований покупець”, було вже понад 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження “зелених” тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за “небаланси” для виробників “чистої” електроенергії з 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи допоможуть економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену “зелену” електроенергію, починаючи із серпня цього року.

Станом на початок жовтня, за даними “Гарантованого покупця”, рівень розрахунків за електроенергію із ПДЕ за серпень становить 100%, за вересень – 43%, за 10 днів жовтня – 6,8%.

Депутати від фракції “Слуга народу” Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками “зеленої” енергетики.

Нардеп від “Слуги народу” Андрій Герус говорив, що криза є суто фінансовою і проблему потрібно вирішувати якнайшвидше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *