Євросоюз закликав владу Білорусі закрити кримінальну справу проти координаційної ради опозиції

Європейський союз закликав владу Білорусі відмовитися від кримінального переслідування координаційної ради опозиції. Про це повідомляє Reuters із посиланням на прессекретарку ЄС із питань зовнішньої політики і політики безпеки Набілу Массралі.

За її словами, ЄС очікує, що в Білорусі припинять кримінальну справу проти опозиційного органу й розпочнуть діалог із метою просування до мирного виходу із кризи.

20 серпня Генеральна прокуратура Білорусі порушила кримінальну справу за статтею “захоплення влади” у зв’язку зі створенням координаційної ради опозиції.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.

Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.

16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. людей.

Тихановська оголосила про створення координаційної ради для передання влади в Білорусі 14 серпня. 18 серпня у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада готова до перемовин із Лукашенком.

До президії координаційної ради увійшло семеро осіб: письменниця, лауреатка Нобелівської премії Світлана Алексієвич, юристи Лілія Власова і Максим Знак, співробітник Мінського тракторного заводу Сергій Дилевський, довірена особа кандидатки у президенти Білорусі Світлани Тихановської Ольга Ковалькова, соратниця Тихановської Марія Колесникова і звільнений керівник Національного академічного театру імені Янки Купали Павло Латушко.

Чинний глава держави заявив, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *