ЄСПЛ визнав порушення під час затримання в Україні одеського "лікаря-терориста", але відмовив йому у виплаті компенсації

17 вересня Європейський суд із прав людини виніс рішення у справі “Грубник проти України”, визнавши процесуальні порушення, допущені під час затримання Володимира Грубника, підозрюваного у скоєнні теракту біля будівлі одеської СБУ. Рішення опубліковано на сайті ЄСПЛ.

Судді виявили два порушення ст. 5 параграфа 1 Європейської конвенції про права людини, оскільки арешт було проведено без попереднього рішення суду і його не реєстрували до наступного дня. Також, на думку суду, права Грубника обмежувало формулювання постанови про попереднє ув’язнення, в якій ішлося, що він винен в особливо тяжкому правопорушенні, у той час як на той момент його тільки підозрювали в тероризмі. Отже, Україна порушила ст. 6 параграфа 2 Конвенції про презумпцію невинуватості.

Водночас ЄСПЛ відхилив скаргу Грубника на відмову повідомити причину затримання (ст. 5 п. 2). Співробітники СБУ перед формальним затриманням допитували заявника про вибухові речовини, знайдені у нього вдома під час обшуку, тому він мав знати про причини позбавлення волі, ідеться в рішенні.

Суд не задовольнив вимогу Грубника стягнути матеріальну компенсацію з держави Україна. “Встановлення порушень само по собі є досить справедливою компенсацією за будь-моральну шкоду, завдану заявнику”, – наголошено в документі.

27 вересня 2015 року за обласним управлінням СБУ в Одесі прогримів вибух, який пошкодив будівлю, в усіх довколишніх будинках було вибито вікна. Жертв і постраждалих не було. Те, що відбулося, кваліфікували як терористичний акт. СБУ не відкидала, що вибух був помстою за активну діяльність спецслужби в регіоні.

19 жовтня 2015 року в Одесі затримали трьох підозрюваних в організації вибуху. Організатором терористичної групи слідство назвало хірурга Володимира Грубника – вихідця з відомої в Одесі династії лікарів. Його спільника Сергія Волкова засудили до восьми років позбавлення волі, іншого учасника угруповання, Миколу Гуменюка, – до чотирьох із половиною років, писала “Думская”.

Справу хірурга слухав Приморський суд Одеси, який багато разів продовжував термін його тримання в СІЗО. У грудні 2019 року Грубника передали в ОРДЛО в межах обміну утримуваними особами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *