ЄС відреагував на вирок російського суду для кримчан у справі "Хізб ут-Тахрір"

Європейський союз закликає Росію звільнити всіх незаконно затриманих українців. Про це представник Євросоюзу із зовнішньої політики Петер Стано заявив, коментуючи ухвалення російським судом вироку для семи фігурантів другої бахчисарайської групи “Хізб ут-Тахрір”.

“Європейський союз не визнає ні застосування російського законодавства на території Криму і міста Севастополь, оскільки це суперечить міжнародному праву, ні передання справ українських громадян, які проживають у Криму, у суди в Росії. ЄС закликає Росію переглянути ці рішення і негайно надати свободу всім незаконно утримуваним українцям”, – ідеться в його заяві, опублікованій на сайті Європейської служби зовнішніх зв’язків 18 вересня.

Євросоюз очікує, що Росія припинить чинити тиск на громаду кримських татар, підкреслив Стано.

“На півострові мають дотримуватися міжнародних стандартів у сфері прав людини. І далі залишається надзвичайно важливим забезпечення цілковитого, вільного та безперешкодного доступу міжнародних правозахисників на всю територію України, включно із Кримом і містом Севастополь”, – додав він.

У жовтні 2017 року в Бахчисараї затримали кримських татар Тімура Ібрагімова, Марлена Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекір’яєва та Ернеса Аметова. У травні 2018 року в межах тієї самої справи затримали й заарештували Едема Смаїлова і Сервера Мустафаєва. Усі вони – активісти організації “Кримська солідарність” – об’єднання адвокатів, родичів політв’язнів та активістів, яке допомагає кримчанам, котрі зазнали переслідувань за політичними або релігійними мотивами.

Затриманих обвинуватили в участі в “Хізб ут-Тахрір” – міжнародній ісламській політичній організації, що закликає до об’єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала її терористичною 2003 року, діяльність “Хізб ут-Тахрір” на території країни заборонено, у межах українського законодавства вона є легальною. У країнах Західної Європи та Північної Америки цієї організації також не заборонено, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.

16 вересня Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виправдав Аметова, якого окупанти обвинувачують у приготуванні до насильницького захоплення влади. Його визнали невинуватим і звільнили в залі суду. Це перший виправдувальний вирок у справі “Хізб ут-Тахрір”.

Сімом іншим імовірним учасникам “Хізб ут-Тахрір”, яких у Росії обвинувачують в екстремізмі, присудили максимальні строки покарання в колонії суворого режиму: Асанову – 19 років, Белялову – 18 років, Мустафаєву – 14 років, Смаїлову – 13 років, Салієву – 16 років, Ібрагімову – 17 років, Зекір’яєву – 13 років. Міністерство закордонних справ України вимагає скасувати вироки для них і негайно звільнити.

Усі підсудні відкидають обвинувачення в тероризмі і стверджують, що їх переслідують за політичними та релігійними мотивами.

Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо – кримських татар.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *