Ексгенпрокурор України Ярема отримав від Злочевського $7 млн за закриття справи Burisma – комітет Сенату США

Колишній генеральний прокурор України Віталій Ярема міг отримати хабар у розмірі $7 млн за закриття справи проти газовидобувної компанії Burisma 2014 року, коли він керував Генеральною прокуратурою України. Про це йдеться у звіті Сенату США під назвою “Гантер Байден, Burisma і корупція” про діяльність в Україні сина колишнього віцепрезидента США Джо Байдена та української газовидобувної компанії Burisma.

Один з авторів цього звіту – американський сенатор-республіканець Рон Джонсон посилається на свідчення, які дав у жовтні 2019 року на закритих слуханнях у Конгресі заступник помічника Державного секретаря США з питань Європи та Євразії Джордж Кент.

Джонсон вказує, що Байден-молодший працював у раді директорів Burisma, коли колишній міністр екології та природокористування України Микола Злочевський міг заплатити $7 млн чиновникам, які працювали під керівництвом Яреми, щоб “закрити справу проти себе”. Кент повідомив про хабар у грудні 2014 року, ідеться у звіті.

За словами анонімного дипломата, якого цитує Джонсон у звіті, у лютому 2015 року Кент зустрівся із заступником Яреми Анатолієм Даниленком. На зустрічі Кент запитав Даниленка про обставини отримання цього хабаря.

“Я запитав у нього, якого розміру був хабар і хто його взяв. Даниленко засміявся й відповів: “Саме про це у нас питав президент Порошенко минулого місяця”. Я запитав: “Що ви відповіли президенту?” І він відповів: “$7 млн. І це було минулого травня [2014 року], до того, як наша команда прийшла в офіс [ГПУ]”, – наводять у звіті слова Кента.

Ярема в коментарі “Радіо Свобода” сказав, що нічого не знає про ймовірне отримання хабара для прокурорів ГПУ за “розвалення” справи проти Burisma.

“Уперше чую про це… Для мене це не був пріоритет. Я заслухав слідчо-оперативну групу, тому що тоді ще стояли барикади на вулицях, тоді ще кров не висохла на Майдані”, – сказав Ярема.

Він додав, що його заступник Даниленко займався у ГПУ кадровою політикою і стосунку до слідства не мав.

“Чесно, уперше чую про це, що Даниленко зустрічався з Кентом… Я вперше про це чую… Я цього не можу пояснити”, – пояснив Ярема.

Ексгенпрокурор запевнив, що до “розвалення” справи проти Burisma він стосунку не мав.

“Коментувати те, що відбувалося на рівні слідчих якогось окремого кримінального провадження я, на жаль, за п’ять років я вже не можу”, – підсумував колишній генпрокурор.

Байден-молодший працював у раді директорів Burisma Group. Після зміни влади в Україні 2014 року Генеральна прокуратура України розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито. 2016 року Байден-старший висунув вимогу звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.

У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов’язана із кримінальним провадженням, де були матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко підкреслював, що у його відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена чи його сина Гантера.

Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту й ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в американському Конгресі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *