Битва за Арцах: що відбувається у Нагірному Карабаху зараз і наскільки там усе серйозно?

У Нагірному Карабаху вчора поновилися бойові дії. Вже відомо про поранених і вбитих. Азербайджан і Вірменія звинувачують одна одну в ескалації, при цьому обидві сторони налаштовані максимально серйозно. Розповідаємо, в чому суть конфлікту, і все, що відомо про його нове загострення

У Нагірному Карабаху станом на сьогоднішній ранок тривають бої, про що у Facebook повідомив офіційний представник Міністерства оборони Вірменії Арцун Ованесян.

Він зазначив, що затишшя “поки що немає” та іноді “йдуть артилерійські бої”.

Трохи раніше Азербайджан заявив, що внаслідок боїв на лінії зіткнення у Нагірному Карабаху Вірменія втратила понад 550 військових – вбитих і поранених.

Ованесян відповів, що це неправда.

І, своєю чергою, заявив, що армія Азербайджану протягом доби бойових дій втратила “близько 200 військовослужбовців, а також приблизно 30 танків і 20 безпілотників“.

На цьому поки що зупинимося. І повернемося на добу назад.

З чого все почалося?

Із взаємних звинувачень в ескалації.

У МЗС Вірменії заявили, що Азербайджан вранці 27 вересня завдав ракетних ударів по всій лінії зіткнення у Нагірному Карабаху, а також по мирних населених пунктах, у тому числі по столиці невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки Степанакерту.

У Міноборони Азербайджану заявили, що Вірменія обстріляла позиції азербайджанської армії з великокаліберної зброї, мінометів і артилерійських установок різного калібру.

І вирішили почати контрнаступальну операцію на Збройні сили Вірменії по всьому фронту.

Особовий склад і танкові підрозділи за підтримки підрозділів ракетно-артилерійських військ, фронтової авіації та безпілотних літальних апаратів, виявивши велику кількість живої сили, військові об’єкти та бойову техніку Збройних сил Вірменії, розташовані на передній лінії та у глибині оборони противника, знищують їх“, – йдеться в заяві.

У Міноборони Азербайджану також повідомили, що на різних напрямках знищили 12 одиниць вірменських ЗРК OSA.

Що було далі?

У Вірменії та Нагірному Карабаху оголосили воєнний стан і загальну мобілізацію. У Міноборони Азербайджану заявили, що взяли під контроль кілька сіл у НК. У Вірменії цю заяву спростували.

Азербайджан вчора, 27 вересня, ввів частковий воєнний стан. А сьогодні президент країни Ільхам Алієв заявив про введення часткової мобілізації.

Також обидві країни опублікували кілька відео з місця бойових дій.

Ось відео Міноборони Вірменії з кадрами “знищення танків і живої сили” армії Азербайджану, яке було опубліковано на сторінці прес-секретаря міністерства Шушана Степаняна.

Ось відео Міноборони Азербайджану з кадрами “знищення бойової техніки Вірменії”.

Закономірно, відразу ж послідувала міжнародна реакція на події у НК.

Якою була міжнародна реакція?

Туреччина підтримала Азербайджан.

Росія закликала припинити конфлікт і повернутися за стіл переговорів.

Папа Римський закликав до діалогу.

Генсек ООН також закликав до припинення конфлікту і заявив, що хоче поговорити з лідерами обох країн.

У НАТО висловили стурбованість і заявили, що конфлікт не має воєнного вирішення.

У США заявили, що Вірменія та Азербайджан повинні припинити бойові дії та повернутися до переговорів.

Канада запропонувала своє посередництво у вирішенні конфлікту.

Тепер знову повернемося до сьогоднішнього дня.

Вже відомо

– Як повідомляє “Радіо Азатютюн”, за даними “влади” невизнаної НКР, у ході бойових дій вже загинув 31 військовий так званої Армії оборони Карабаху.

– Міноборони Азербайджану заявило про “взяття вигідних висот” навколо села Талиш.

– За даними прес-служби Міноборони Вірменії, всього на цей момент внаслідок бойових дій поранено близько 200 військовослужбовців.

І наостанок – стисла історична довідка. Для початку, мабуть, основне питання:

У вас у заголовку згадується Арцах. Що це?

Арцах – це друга офіційна назва невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки. Назва НКР – це видозмінена назва адміністративного утворення – Нагірно-Карабаської автономної області, яка існувала раніше (створена у 1923 році).

Однак у Вірменії віддають перевагу називати область і разом з нею невизнану державу більш давнім вірменським хоронімом Арцах (у перекладі – “Сонячний ліс”).

Історично Арцах – це назва історичного регіону, який існував у межиріччі річок Кури, Аракса і озера Севан в I-II столітті до н.е. Охоплює більшу частину території сучасного Нагірного Карабаху.

У чому суть конфлікту Вірменії та Азербайджану навколо Нагірного Карабаху?

Регіон Нагірного Карабаху був спірною територією між Вірменією та Азербайджаном, починаючи ще з часів розпаду Російської імперії.

І вже тоді за цей регіон воювали (без особливого успіху).

Пізніше в Азербайджані та Вірменії розпочався “радянський період”. Тоді керівництво СРСР вирішило, що Нагірний Карабах увійде до складу Азербайджанської РСР на правах автономії.

Однак у підсумку проблема залишилася невирішеною.

Справа в тому, що станом на кінець 1980-х населення НК більш ніж на 70% становили вірмени. Втім, така сама ситуація була і раніше (звідси й зіткнення).

У 1987 році в Нагірному Карабаху почалися заворушення. Вони переросли у зіткнення, а потім – у війну.

У вересні 1991 року проголошено створення “Нагірно-Карабаської Республіки”. У підсумку її не визнала навіть Вірменія.

Бойові дії закінчилися у травні 1994 року. Тоді був підписаний Бішкекський протокол про припинення вогню. А сам конфлікт набув статусу “замороженого”.

Чи залишиться він таким після вчорашньої ескалації, поки невідомо. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *