Британія зупинила дію угоди про екстрадицію з Гонконгом

Великобританія зупинила дію угоди про екстрадицію з Гонконгом через закон про національну безпеку Гонконгу, який ухвалили у Китаї. Про це 20 липня заявив глава міністерства закордонних справ Великобританії Домінік Рааб, інформує BBC.

Глава МЗС повідомив, що дію угоди буде припинено, поки офіційний Лондон не переконається в тому, що законом про нацбезпеку Гонконгу не будуть зловживати щодо осіб, яких екстрадують із Великобританії в Гонконг.

Китай порушує свої міжнародні зобов’язання, нав’язуючи Гонконгу новий закон про нацбезпеку, заявив Рааб.

У Китаї у відповідь звинуватили Великобританію у втручанні у внутрішні справи країни і заявили, що дотримуються всіх правил міжнародного законодавства.

У Британії побоюються, що договір про екстрадицію Пекін може використати для переслідування політично неугодних осіб.

Угода про екстрадицію між Великобританією і Гонконгом діє понад 30 років. Згідно з нею, якщо жителя Гонконгу підозрюють у порушенні закону на британській території, Великобританія може просити про його екстрадицію, і навпаки.

До цього такі самі рішення ухвалили Канада й Австралія. США і Євросоюз теж розглядають можливість зупинити договори про екстрадицію.

30 червня постійний комітет Всекитайських зборів народних представників ухвалив закон про захист національної безпеки в Гонконзі. Закон ухвалили одностайно. На його обговорення витратили 15 хвилин. Голова КНР Сі Цзіньпін підписав його того самого дня, а о 23.00 за місцевим часом (18.00 за Києвом) він набув чинності.

Гонконг – окремий адміністративний регіон у складі Китаю. Великобританія передала протекторат над Гонконгом Китаю 1997 року. Відповідно до спільної китайсько-британської декларації та основного закону Гонконгу, території надано широку автономію до 2047 року за формулою “одна країна, дві системи”. Вона гарантує свободи, якими не користуються в Китаї.

Улітку 2019 року в Гонконзі почалися антиурядові виступи у зв’язку з наміром ухвалити закон, який би дозволив екстрадицію за запитом влади Китаю. Цей документ відкликал, але протести тривали. Їхні учасники вимагали скорочення впливу материкового Китаю на політику міста, дострокових виборів, розслідування дій поліції та амністії для раніше затриманих демонстрантів. Епідемія коронавірусу зупинила акції, проте наприкінці квітня їх відновили.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *