Автофіксація ПДР в Україні: Коли запрацює і кого штрафуватимуть

Система автофіксації в Україні має запрацювати з 1 червня

На сьогодні Україна – одна з небагатьох країн, де досі не працює система фото- і відеофіксації порушень правил дорожнього руху в автоматичному режимі. Незважаючи на те що радари фото- і відеофіксації швидкості TruCam патрульна поліція почала використовувати з 8 жовтня 2018 року, повноцінно система фіксації порушень запрацює лише з 1 червня. Спочатку камери встановлять у Києві та Київській області, а потім поступово по всій Україні.

На першому етапі штрафуватимуть лише за перевищення швидкості. При цьому в разі сплати штрафу протягом 10 банківських днів від моменту отримання постанови розмір штрафу зменшується удвічі. Але про все по черзі.

Навіщо потрібна система автофіксації

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко повідомив, що основним завданням автоматичної фіксації порушень ПДР є суттєве зменшення загибелі та травмування українців на дорогах.

Він додав, що за час Незалежності, з 1991 року, на автодорогах України загинуло 175 216 осіб. А торік (2019) на дорогах України загинуло 3454 людини.

Також повідомляється, що близько 40% смертельних ДТП викликано перевищенням швидкості.

Дата запуску

Радари фото- і відеофіксації швидкості TruCam патрульна поліція почала використовувати з 8 жовтня 2018 року, а про повноцінний запуск системи порушень заговорили навесні 2019 року.

“Майже все зроблено. Майже все готово. Нам не вистачає маленьких деталей: однієї постанови Кабміну та однієї поправки в парламенті. Гадаю, ще цього року ми підключимо камери по всій країні. Спочатку запрацює 30 камер, потім 50, потім 150. Думаю, межа буде 1000 камер. Але штрафи з цих камер будуть жахливі”, – говорив у 2019 році міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Однак торік система не запрацювала. Але вже на початку березня нинішнього року Аваков повідомив, що в Україні закінчився період підготовки до запровадження автоматичної фотовідеофіксації порушень правил дорожнього руху. А з 12 березня в Києві в тестовому режимі запрацювали перші 20 камер. Тоді ж з’явилася інформація, що система фотовідеофіксації повноцінно запрацює з 1 травня.

Однак запуск перенесли через пандемію коронавірусу. У МВС тоді зазначили, що під час карантину було обмежено діяльність деяких підрозділів Національної поліції та інших організацій, які мають забезпечувати роботу системи.

Тепер перші 50 відеокамер системи автоматичної фото- і відеофіксації порушень ПДР мають запрацювати 1 червня.

Як працюватиме система

За інформацією Антона Геращенка, перші камери запрацюють у Києві та на автомагістралях Київської області виключно в місцях концентрації ДТП з тяжкими наслідками. Найближчим часом також планують встановити 220 систем на ключових автомагістралях країни в місцях концентрації ДТП. Надалі відеокамери поступово встановлюватимуть по всій Україні. На автомагістралях встановлення камер відбуватиметься за рахунок держави, в містах та ОТГ – за рахунок місцевих бюджетів. Місця встановлення камер узгоджуватимуть із Департаментом патрульної поліції.

Примітно, що спочатку в автоматичному режимі фіксуватимуться лише факти перевищення швидкості.

“Поступово, вже цьогоріч, система фіксуватиме й інші порушення ПДР: проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху, порушення правил зупинки, стоянки, а також встановленої для транспортних засобів заборони рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзд на смугу зустрічного руху”, – повідомив Геращенко.

Перший заступник Департаменту патрульної поліції України Андрій Білошицький зазначав, що якщо камера зафіксує перевищення швидкості транспортного засобу, відбудеться автоматична ідентифікація такого ТЗ за рахунок зчитування державного номерного знака, а далі система автоматично вибирає дані з бази і підтягує їх під це правопорушення. Тобто формуються всі дані щодо власника транспортного засобу, реєстрації та інших необхідних реквізитів для відповідної постанови. При цьому поліцейський перевіряє всю отриману інформацію й у разі підтвердження даних підписує таку постанову електронним цифровим підписом і далі вона (постанова) автоматично відправляється на друк і відбувається відправлення безпосередньо до адресата.

У постанові міститься інформація про час і місце вчинення правопорушення; відомості про власника транспортного засобу, а також опис правопорушення (перевищена швидкість) і розмір штрафу.

Після отримання постанови власник транспортного засобу може подивитися, де і коли машина вчинила правопорушення, а також за посиланням подивитися відео події.

Також повідомляється, що опрацьовано питання додаткового захисту від можливих зловживань. Всі випадки порушень розподіляються між поліцейськими в хаотичному порядку. Тобто немає системи, де можна простежити, до кого безпосередньо інформаційний файл буде відправлено.

Гроші замість балів

В Україні 14 травня набув чинності закон, яким скасовано дію штрафних балів за порушення правил дорожнього руху, які зафіксували в автоматичному режимі.

Закон виключає з Кодексу про адміністративні порушення (КУпАП) норму, згідно з якою за порушення ПДР адміністративні стягнення нараховували у вигляді балів. До скасування цієї норми кожному водієві нараховувалося по 150 балів, які він міг використовувати замість грошового штрафу.

Якщо було зафіксовано правопорушення у галузі безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі, то від загальної кількості балів людини, яка скоїла правопорушення, віднімалося кількість штрафних балів, передбачених відповідною статтею.

Кожне таке порушення “коштувало” 50 балів:

перевищення швидкості; проїзд на заборонний сигнал; порушення правил зупинки і стоянки; порушення заборони рухатися смугою для громадського транспорту, тротуаром або пішохідною доріжкою; виїзд на смугу зустрічного руху; порушення правил перетину залізничного переїзду.

Тепер стягнення за ці порушення одразу нараховуватимуть грошима.

Відповіді на найпопулярніші питання на цю тему

Що є фактом порушення?

Фактом порушення є перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш ніж на 20 км/год (2 км/год – додатковий бонус на похибку вимірювального приладу “Каскад”, взагалі ДСТУ дозволено похибку для такої категорії приладів до ± 3 км/год).

Як дізнатися про факт фіксації порушення?

За допомогою СМС-повідомлень або електронною поштою, якщо подано відповідну заяву до МВС; на офіційних сайтах МВС або Нацполіції; від листоноші, який доставляє постанову за місцем реєстрації правопорушника; від представників органів Державної прикордонної служби України, які вручають постанову при перетині кордону іноземцями та особами без громадянства, які ввозили транспортний засіб на територію України.

Як поліція встановить дані правопорушника?

Персональні дані порушника поліцейський встановлює з відповідних реєстрів МВС, Мін’юсту (Єдиний державний реєстр транспортних засобів, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, інформаційно-телекомунікаційна система прикордонного контролю “Гарт-1”).

Розмір штрафу?

255 грн – у разі перевищення встановлених обмежень швидкості руху більш ніж на 20 км/год, але не більш ніж 50 км/ч. 510 грн – за перевищення встановлених обмежень швидкості руху більш ніж на 50 км/ч. Штраф зменшується на 50%, якщо його сплачено протягом
10 банківських днів з моменту отримання ухвали.

Кого можуть притягнути до відповідальності?

Особа, на яку зареєстровано ТЗ, або користувача, вказаного власником в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів; керівника юридичної особи або визначену ним відповідальну посадову особу; людину, яка ввезла авто на територію України (і громадянин України, іноземець або особа без громадянства).

Якщо транспортним засобом користується декілька осіб (наприклад, водії служб таксі), хто відповідатиме?

Постанова виноситься на людину, на яку зареєстровано транспортний засіб у відповідному реєстрі МВС. Якщо оформлено на уповноважену особу (відомості про неї має бути внесено в базу), відповідальною є ця людина. Якщо ТЗ зареєстровано на юридичну особу, відповідальним є керівник юридичної особи.

Як виноситься постанова про притягнення до відповідальності?

Постанову може бути винесено без участі особи, яку притягають до відповідальності, надсилають порушнику поштою протягом 3-х днів від дати винесення.

Які строки оскарження постанови?

10 днів від дати набрання постановою чинності.

Коли постанова набирає законної сили?

– Від дня отримання;

– від дня відмови про отримання;

– від дня повернення поштового відправлення, якщо ви не отримали надіслану постанову;

– якщо вручається прикордонником, то в день вручення.

В яких випадках особа звільняється від адміністративної відповідальності?

Якщо протягом 20 днів від дати отримання постанови особа надала документ про те, що транспортний засіб або номерні знаки вибули з її законного володіння внаслідок протиправних дій (викрадення, розкрадання).

В які терміни необхідно сплатити штраф?

Протягом 30 днів з дати набрання постановою чинності. При оскарженні ці терміни зупиняють до вирішення питання по суті.

Якими є наслідки несплати штрафу?

Після закінчення 30 днів запускається механізм примусового стягнення. При цьому відкривається виконавче провадження: на транспортний засіб боржника та інше майно (нерухомість, цінні папери тощо) може бути накладено арешт, боржник втрачає право вільно розпоряджатися своїм майном. Крім того, стягується подвійна сума штрафу.

Чи відрізняються реквізити для сплати штрафу за порушення, зафіксовані в автоматичному режимі, від реквізитів, які нині встановлено для штрафів, які накладають працівники патрульної поліції за порушення ПДР?

Так, відрізняються. Казначейством відкрито єдиний рахунок для оплати штрафів автофіксації. Реквізити для сплати штрафу вказано кожній постанові та у відривній квитанції. Додатково їх буде опубліковане на офіційних сайтах МВС або Нацполіції.

Чи фіксуються приладами транспортні засоби, на яких нанесено плівку з властивостями спотворення зображення номерного знака або сітку?

Так, система фіксує такі транспортні засоби. Якщо правопорушник закриє якимось предметом номерний знак або взагалі його зніме, то правопорушення не зафіксується. Однак є інші важелі впливу на таких правопорушників. Це штраф при зупинці такого ТЗ за кермування без номерних знаків або зі знаками, які не відповідають стандартам. Патрульна поліція має доступ до системи “Безпечне місто”, а це більш ніж 6000 камер відеоспостереження в місті Києві, тому може таких правопорушників відстежувати і притягувати до адміністративної відповідальності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *