129 замість 490. Кабмін запропонував Раді зменшити кількість районів в Україні

Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні 12 червня запропонував Верховній Раді створити 129 районів замість наявних 490, передає кореспондент видання “ГОРДОН”.

Уряд затвердив відповідні проєкти постанов.

“Пропонується утворити в Україні 129 районів, із них 10 – в Автономній Республіці Крим, сім – на тимчасовій окупованій території Донецької та Луганської областей, і ліквідувати існуючі 490 районів”, – сказав на засіданні міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов під час подання відповідного проєкту закону.

Окрім того, пропонують створити:

у Вінницькій області – п’ять районів; у Волинській області – чотири райони; у Дніпропетровській області – шість районів; у Донецькій області – вісім районів; у Житомирській області – чотири райони; у Закарпатській області – п’ять районів; у Запорізькій області – п’ять районів; в Івано-Франківській області – п’ять районів; в Київській області – шість районів; у Кіровоградській області – чотири райони; у Луганській області – вісім районів; у Львівській області – сім районів; у Миколаївській області – чотири райони; в Одеській області – шість районів; у Полтавській області – чотири райони; у Рівненській області – чотири райони; у Сумській області – п’ять районів; у Тернопільській області – три райони; у Харківській області – сім районів; в Херсонській області – три райони; у Хмельницькій області – п’ять районів; у Черкаській області – чотири райони; у Чернівецькій області – три райони; у Чернігівській області – чотири райони.

На початку червня проєкт майбутнього адміністративно-територіального устрою України з картами опублікували на держпорталі, присвяченому децентралізації. Наприклад, зараз у Житомирській області 23 райони, а пропонують замість них створити чотири: Бердичівський, Житомирський, Коростенський і Новоград-Волинський.

Під час обговорення деякі представники обласних державних адміністрацій, які були на засіданні уряду, попросили внести зміни у проєкт постанови. Наприклад, Тернопільська ОДА закликала збільшити кількість районів із трьох до чотирьох, а Дніпропетровська – із шести до семи. На засіданні вирішили перенести внесення змін у проєкт під час його розгляду у профільному комітеті Верховної Ради.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що нинішній адміністративно-територіальний устрій України затвердили ще за СРСР, і він уже не відповідає сучасним стандартам.

“Наприклад, сьогодні є райони, де проживає близько 5 тис. осіб, і є райони, де проживає більше ніж 180 тис. осіб. [Через це фіксують] великі перекоси і складність в управлінні, перекоси в субвенціях, дотаціях… Відповідальність у таких районах однакова, а навантаження, виходить, різне”, – сказав прем’єр.

Він розповів, що у процесі обговорення проєкту закону в уряд надійшло багато зауважень із регіонів.

“Ми спілкувалися з міськими головами, є напруження міських голів обласних центрів, мовляв, а як буде відбуватися розподіл повноважень голови району, у який входить громада обласного центру, і міського голови, який у майбутньому стане головою обласної об’єднаної територіальної громади. А ніяк! Повноваження не будуть перетинатися, вони будуть розділені. Важливо розуміти, що тут немає предмета суперечки”, – сказав прем’єр.

Він підкреслив, що поділ країни на райони – це делегування державної влади на місця.

“Це не про місцеве самоврядування. Місцеве самоврядування – це громади. Райони – це субрегіональний рівень”, – пояснив прем’єр.

Кабмін хоче, щоб проєкт закону Верховна Рада розглянула до кінця сесії і восени уряд зміг перейти до завершального етапу реформи адміністративно-територіального устрою. Прем’єр підкреслив, що нові райони мають з’явиться в Україні тільки наступного року.

У Міністерстві розвитку громад і територій заявили, що одна з причин, із якої поділ на райони вирішили змінити, – “величезні диспропорції в параметрах існуючих районів, що не відповідають сучасним вимогам для організації ефективної місцевої влади”.

Найменший за кількістю жителів район України – Поліський (Київська область). У ньому, за даними на 1 січня 2019 року, жило 5622 людини. У найбільшому районі України – Харківському – у 30 разів більше жителів (182 100). Після реформи на кожен район буде припадати мінімально ≈150 тис. осіб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *