Зокрема, розповідаємо, чим закінчилася подібна ініціатива одного із зарубіжних колег Володимира Зеленського
Президент Володимир Зеленський заявив, що планує розробити законопроект, який би регулював обов’язки першої леді. Під час робочої поїздки до Хмельницького він зізнався журналістам “Української правди”, що часто люди ставляться до першої леді несправедливо, поводяться неетично і що його дружина часто стикається з безпідставною критикою.
На підтвердження своїх слів Зеленський розповів цю історію.
“Де мої 300 відсотків?”
“У нас була така історія, про яку ми не хотіли говорити. Вона (перша леді, – ред.) писала листи підтримки всім лікарям, які захворіли на коронавірус. І навіть всім тим, які не лікували хворих на коронавірус, а просто захворіли на нього. Писала листи, але не хотіла на цьому піаритися”.
“Антипіар їй зробив чоловік, який відповів: що це за листи? Де мої 300 відсотків (надбавки – ред.)?”, – розповів президент.
При цьому він уточнив, що цей лікар не міг отримати цю 300%-ву надбавку, тому що він не рятував людей від коронавірусу.
“Цю надбавку можуть отримувати тільки лікарі, які боролися з коронавірусом, які ризикували своїм життям”, – пояснив Зеленський.
На його думку, цей чоловік повівся неетично й образливо, тому що надбавки і зарплата не залежать від першої леді.
Новини за темою: Зеленський: Забезпечення медиків зарплатами нині в пріоритеті, надбавки продовжують нараховувати
“Після цього випадку я зрозумів, що проблема в тому, що немає законодавства, яке регулює інститут першої леді. Я в цьому впевнений зараз. У першої леді, принаймні в майбутньому, повинні бути обов’язки. Я так вважаю. Серйозно кажу… Тоді люди, обираючи президента, будуть розуміти, що робитиме перша леді”, – заявив президент.
Зеленський констатував, що спільно з дружиною Оленою та її помічниками планує розробити законопроект, який регулюватиме статус першої леді.
Він наголосив: “Тут не потрібно ніякого бюджетного фінансування”.
Ідея не нова
Париж, 2017 рік. Президент Франції Еммануель Макрон запропонував ухвалити статут першої леді, який дозволив би офіційно заснувати цю посаду і виділяти на неї кошти з бюджету.
Ідея новоспеченого глави держави не отримала масової підтримки. Навпаки, її противники поширили петицію, яку за нетривалий час підписали понад 200 тис. осіб.
“Немає причин для того, щоб дружина глави держави отримала кошти з державного бюджету. Бріжит Макрон нині має команду із двох-трьох співробітників, а також двох секретарів і двох охоронців, і цього досить”, – заявляв тоді ініціатор петиції Тьєррі Пол Валетт.
Як результат, Єлисейський палац відмовився надавати Бріжит Макрон новий офіційний статус першої леді і вирішив обмежитися “хартією прозорості” – документом, який визначає статус дружини президента країни.
Згідно з ним, перша леді може супроводжувати чоловіка під час офіційних візитів, а також міжнародних самітів; брати участь у національних та міжнародних заходах, спрямованих на боротьбу зі змінами клімату або насильством щодо жінок і дітей.
Дружина глави держави також має контролювати проведення прийомів в Єлисейському палаці; відповідати на листи, які до неї надходять, на запити французьких та іноземних діячів; підтримувати заходи, які сприятимуть підвищенню міжнародного впливу Франції.
Дружина французького президента має у своєму розпорядженні двох помічників, і за свою діяльність вона не отримує ніякої винагороди. Так прописано в хартії.
Зазначимо, що торік 17 червня подружжя Зеленських перебувало з візитом у Франції, під час якого Олена Зеленська запросила Бріжит Макрон відвідати Україну.
У прес-релізі за підсумками зустрічі повідомлялося, що перша леді Франції займається комунікацією з громадянським суспільством у галузі освіти, охорони здоров’я, захисту прав людей з особливими потребами, культури та культурної спадщини, охорони дитинства, боротьби зі шкільним буллінгом, гендерної рівності, прав жінок та захисту довкілля.
Крім цього, Бріжит Макрон активно комунікує з паризьким інтелектуальним співтовариством і провідними діячами культури.
First Lady – посада неофіційна
У США, де вперше було використано термін First Lady (перша леді), ця посада теж не є офіційною. Нині ніде у світі вона не є такою.
Першою жінкою, яку почали називати First Lady, була Гарієт Лейн – племінниця 15-го президента США Джеймса Б’юкенена (єдиного холостого президента США).
Однак загальне визнання цей термін отримав лише майже за 30 років – у 1877 році, коли в репортажі про інавгурацію 19-го президента Рутерфорда Гейза так назвали його дружину Люсі Вебб Гейз.
У країнах, де керівну посаду обіймає жінка, існує чоловічий еквівалент цього титулу – First Gentleman, або Перший джентльмен.
Такий титул, наприклад, носив Едгар Прека – чоловік колишнього президента Мальти Марі-Луїз Колейро Преки, і чоловік першої жінки – президента Ірландії Мері Робінсон Ніколас.