Президент України Володимир Зеленський 15 вересня під час візиту до Відня закликав австрійську владу врахувати українську позицію під час розгляду проєкту “Північний потік – 2”. Про це повідомив Офіс президента України.
Зеленський, відповідаючи на запитання журналістів після переговорів із федеральним канцлером Австрії Себастьяном Курцом, зазначив, що будівництво газопроводу – це не тільки енергетична безпека України, а й усієї Європи.
“При цьому всьому розумію, що є серйозні виклики через “Північний потік – 2″. Я вважаю, що в майбутньому це буде питання енергетичної безпеки всієї Європи”, – сказав глава держави.
Із 15-го до 16 вересня Зеленський перебуває з візитом в Австрії. Це його перший закордонний візит із початку пандемії коронавірусу. У межах візиту він зустрінеться зі своїм колегою Ван дер Белленом, федеральним канцлером Себастьяном Курцом і президентом Національної ради (парламенту) Австрії Вольфгангом Соботкою, а також візьме участь у роботі економічного форуму.
“Північний потік – 2” – газопровід, який має зв’язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м³ газу на рік. Спочатку повідомляли, що вартість проєкту – €9,9 млрд, пізніше, за даними The New York Times, вона зросла до майже $11 млрд. Його порівну фінансують російський “Газпром” і п’ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie та австрійська OMV.
Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають “Північний потік – 2” загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Будівництво газопроводу заморозили, оскільки у грудні 2019 року США ввели санкції проти європейських підрядників, які беруть участь у проєкті. Відразу після цього швейцарська компанія Allseas зупинила роботи з будівництва “Північного потоку – 2” та вивела з Балтійського моря свої судна-трубоукладники. “Газпром” заявив про залучення до завершення проєкту російських трубоукладачів.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель ще 1 вересня стверджувала, що “Північний потік – 2” добудують, незважаючи на погрози США. 8 вересня вона сказала, що погоджуватиме будь-які дії проти Росії у зв’язку з отруєнням Навального з європейськими партнерами, але ще не вирішила, чи торкнуться будь-які дії проти Москви будівництва газопроводу.
11 вересня глава міністерства закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що будівництво газопроводу “Північний потік – 2” можуть заморозити, що буде реакцію на отруєння Навального.
“Північний потік – 2” – газопровід, який повинен зв’язати Росію з Німеччиною по дну Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше 1200 км, потужність нового трубопроводу складе 55 млрд м³ газу на рік. Спочатку повідомлялося, що вартість проекту – € 9,9 млрд, пізніше, за даними The New York Times, вона виросла до майже $ 11 млрд. Е го навпіл фінансують російський “Газпром” і п’ять європейських компаній : англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie і австрійська OMV.