Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю “Українській правді”, яке вийшло 11 червня, заявив, що прем’єр-міністра Олексія Гончарука відправили у відставку, оскільки він втратив довіру громадян.
“Довіра суспільства була підірвана до прем’єра, і в депутатів був мільйон до нього питань. Тому я йому чесно сказав: “Льошо, я вважаю, що ти не можеш бути прем’єр-міністром. І не через запис [нарад за участю Гончарука, під час яких він говорив про Зеленського], а через те, що відбувається. Я вважаю, що ти не став командою з людьми, з депутатами, з усіма міністрами”, – розповів Зеленський про розмову.
Президенту здавалося, що в уряді Гончарука було “багато нормальних міністрів”. На думку Зеленського, сам Гончарук спочатку був налаштований на те, щоб ці міністри продовжували роботу, і він сам висловлював бажання залишитися в команді.
“Я сказав, що хочу побудувати Kyiv city, як у кожній великій країні є city, наприклад London city, і туди перенести урядовий квартал. Є декілька таких місць. Він каже: “Ок, я готовий, давай я буду робити Kyiv city”. Я йому сказав: “Супер, давай робити”. Потім він пішов, згодом повернувся і каже: “Все ж таки я не розумію, чому мене звільняють”. Я йому відповів: “Мені здається, що я тобі пояснив”, – розповів Зеленський.
На його думку, Гончарук провів із кимось консультації, “тому що повернувся із протилежною думкою”.
“Але це таке… Ми розуміємо навіть, із ким він консультувався. Це неважливо”, – сказав президент. Він відмовився відповісти на уточнювальні запитання, зазначивши, що це “не дуже приємні моменти його життя”.
Зеленський розповів, що познайомився з Гончаруком ще до президентських виборів – йому його відрекомендував бізнесмен, а надалі міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет.
“Я йому дуже довіряв… Потім ми почали працювати, він став прем’єр-міністром України… Я все для цього зробив. Майже всі міністри, які були в попередньому уряді, були запропоновані ним”, – сказав Зеленський.
Але незабаром, за його словами, члени уряду почали ховатися від журналістів і працювати тільки на Facebook-аудиторію.
“Спочатку вони почали ховатися від медіа. Тому що вони всі молоді й усі боялися. По-друге, вони одразу почали загравати перед аудиторією у Facebook. Це неправильно. Тому що в країні живуть різні люди, і не тільки користувачі Facebook. Вони загравали із цими людьми: ой, як на них подивилися, скільки у них лайків… Почалася вся ця історія. Я зустрівся з Льошею і сказав: “Слухай, нам потрібно працювати. Ми забороняємо міністрам упродовж робочого дня користуватися Facebook та іншими соціальними мережами. Треба роботу робити. Що за ігри? Що відбувається, що це за піонертабір?” Деякі міністри це зрозуміли, а деякі не зрозуміли, в чому справа, і реформи робили так, щоб у Facebook сказали їм: “Клас”, а що відбувається на вулицях – нікого не цікавить”, – розповів Зеленський.
Президент сказав, що “нормально ставиться до Льоші” і вони, як йому здавалося, нормально обговорили всі питання, “а потім була його розмова, з’явився аудіозапис”.
“Зрозуміло, ситуація була теж неприємна. Хоча вона була неприємна для мене особисто через те, що я вважав, що в нас із ним державницька позиція і ми з ним команда”, – сказав Зеленський.
На думку президента, він із Гончаруком, як команда, мали вести переговори з НБУ про зниження облікової ставки, “а не він мені каже одне, а там щось відбувається інше”.
“І це неприємно було, хоча я сказав, що доведу цю справу до кінця. Тому що як це можна писати прем’єр-міністра?” – обурився президент.
Зеленський заявив, що досі не знає, хто записував розмови Гончарука.
Гончарук пробув на посаді прем’єра пів року – із серпня 2019 року до березня 2020-го.
У січні на YouTube-каналі “Как обмануть президента” з’явилися аудіозаписи розмов, які нібито відбулися між Гончаруком, деякими членами його Кабміну і керівництвом Нацбанку. Людина з голосом, схожим на голос Гончарука, на записах визнала, що вона “повний профан в економіці”, а у президента Зеленського “дуже примітивне розуміння економічних процесів”.
Президент 17 січня дав доручення правоохоронцям за два тижні з’ясувати, хто причетний до появи “плівок Гончарука”. Того самого дня канал “Как обмануть президента” в YouTube було видалено разом з усіма записами. Прослуховування в кабінеті Гончарука розслідує СБУ.
У цій справі на початку лютого провели обшуки в редакції програми “Гроші” (“1+1”), а також за місцем проживання кількох журналістів. У СБУ пояснили, що слідчі заходи стосувалися “створення і зберігання аудіофайлів, отриманих у незаконний спосіб”. Колишній генеральний прокурор України Руслан Рябошапка заявив, що до прослуховування Гончарука можуть бути причетними кілька нардепів від “Слуги народу”.