Заступник прокурора АР Крим про інтерв’ю з Поклонською: Для нас діяльність Гордона була ефективною з точки зору доказової бази

Інтерв’ю засновника інтернет-видання “ГОРДОН” Дмитра Гордона з колишньою “прокуроркою” Криму Наталією Поклонською прокуратура Автономної Республіки Крим використає у розслідуванні кримінальних проваджень проти Поклонської. Про це в ефірі телеканала ATR 4 червня розповів заступник прокурора Криму Віталій Секретар.

Він сказав, що не хотів би аналізувати етичну сторону питання, оскільки про це мають говорити самі журналісти.

“Прокурор вивчає доказову і процесуальну базу того, що було надано в [інтерв’ю]. Ми не маємо доступу до цієї території. І кожна новина, кожне інтерв’ю, кожний публічний виступ тієї чи іншої особи, щодо якої у нас є підозра, для нас – додатковий доказ”, – сказав Секретар.

Прокурор підкреслив, що як показує практика Європейського суду з прав людини, інтерв’ю, яке дали не під тиском, а вільно, можна використати як доказ у судовому процесі.

Секретар сказав, що Поклонська зробила ряд важливих для слідства заяв. Наприклад, визнала, що ув’язнених із тимчасово окупованої території переміщують на територію Російської Федерації, що є порушенням IV Женевської конвенції.

“Тобто особа, яка була ключовою фігурою в окупаційних органах влади, а зараз є депутатом Державної думи РФ, чітко констатує злочини, які вчиняються РФ щодо громадян України, які проживають на окупованій території”, – зазначив Секретар.

Поклонська також розповіла про зібрану колегію правоохоронних органів щодо організації проведення “референдуму”, підтвердила, що знає про досудове розслідування і що їй висунуто підозру, продовжив прокурор.

“А це досить вагомий аргумент, тому що таким чином вона не зможе сказати, що органи правопорядку діють однобічно. У нас і до цього були безперечні докази її обізнаності, тому що постійно працюють її адвокати, вони ознайомлюються з матеріалами наших кримінальних проваджень, у яких вона є фігурантом… Але кожен [новий] факт, кожне сказане нею слово – це додатковий аргумент на підтвердження зібраних нами раніше доказів“, – сказав Секретар.

Він підкреслив, що прокуратура поки не може запросити Поклонську в Україну для проведення слідчих дій, “хоча вживає для цього необхідних процесуальних заходів”, тому аналізує, зокрема, її публічні заяви.

Секретар сказав, що йому невідомо, чи контактував Гордон перед записом інтерв’ю з представниками прокуратури.

“Але для нас його діяльність була ефективною з точки зору доказової бази”, – зазначив він.

Поклонська була співробітницею української прокуратури. У травні 2014 року, незабаром після окупації Кримського півострова Росією, її призначили “прокуроркою” Криму. На виборах, що відбулися восени 2016 року, Поклонську обрали до нижньої палати російського парламенту за списком “Единой России”. Генпрокуратура України 2014 року відкрила проти Поклонської кримінальне провадження за підозрою в державній зраді, у квітні 2016-го – за підозрою у причетності до заборони діяльності Меджлісу кримськотатарського народу.

Гордон опублікував у YouTube інтерв’ю з Поклонською 11 травня, за тиждень вийшло інтерв’ю з колишнім ватажком бойовиків “ДНР” Ігорем Гіркіним (Стрєлковим). Обидві програми було записано за допомогою Skype. Група журналістів, політиків та активістів розкритикувала інтерв’ю. Вони заявили, що в такий спосіб Гордон легітимізує злочинців в українському інформаційному просторі. 18 травня під редакцією видання “ГОРДОН” у Києві активісти провели мітинг.

У комісії із журналістської етики заявили, що програма з Поклонською не порушує українського законодавства і її можна використати  проти неї під час розслідування окупації Криму. В Офісі генпрокурора повідомили, що інформацію з інтерв’ю з Гіркіним та Поклонською долучать до кримінальних проваджень, які стосуються збройної агресії РФ проти України. “Можу висловити лише подяку, а не критикувати за ті свідчення, які почуло наше суспільство і правоохоронні органи. У тому числі і про катастрофу літака MH17”, – сказав заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов після виходу інтерв’ю з Гіркіним, який є одним із чотирьох обвинувачуваних у справі про катастрофу малайзійського літака в Донецькій області 2014 року.

Сам Гордон заявив, що інтерв’ю він зробив “у співдружності з українськими спецслужбами”. За його словами, інформацію про злочини проти України, озвучену в інтерв’ю Поклонською та Гіркіним, передали до Гааги для використання як свідчень під час процесу у справі про анексію Криму і воєнну агресію на Донбасі.

У СБУ заявили, що програми з Поклонською та Гіркіним вивчають на предмет доказів агресії РФ проти України, і зауважили, що проведення інтерв’ю було ініціативою журналіста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *