16 українців, яких три доби тому не пустили у Грецію через карантинні обмеження, помістивши в поліцейський ізолятор аеропорту Афін, уже на шляху додому. Про це в коментарі інтернет-виданню “ГОРДОН” заявив Надзвичайний і Повноважний посол України у Греції Сергій Шутенко.
Дипломат додав, що загалом таких українців було 17, але студентці, яка прямувала транзитом на навчання до Франції, дозволили в’їзд у Грецію.
“На щастя, зараз, після всіх цих ночей та днів, ситуація – на завершальній стадії. Сьогодні ввечері рейс авіакомпанії Ryanair уже забрав групу з українців назад, додому. Усього таких людей було 17, але для однієї студентки вчора вдалося зняти заборону на в’їзд у Грецію, бо вона летіла транзитом на навчання у Францію. Щоправда, коли вона вже опинилася на території Греції, з’ясувалося, що транзит теж неможливий. Поки що вона залишилася у Греції, надалі – повернення додому”, – розповів Шутенко.
За словами посла, українці, які вирушили нині на відпочинок у Грецію, не ознайомилися з інформацією на офіційних джерелах і були не в курсі, що туристів з України поки в цю країну не пускають.
“Чому українці не взяли до уваги, що Греція поки що не пускає до себе громадян із нашої країни? Українське МЗС усілякими засобами інформувало про це громадян. Однак у нас чомусь замість офіційних джерел спрацьовує “сарафанне радіо”. Не всі дивляться нашу інтерактивну мапу, яку ми щоденно оновлюємо в разі зміни якихось критеріїв в’їзду до тих чи інших держав. Не всі з тих, хто планує, зокрема, подорож до Греції, читають повідомлення на офіційному сайті посольства, хоча там висить: увага, заборона в’їзду у Грецію! Натомість вірять “сарафанному радіо”. Як нам зауважила одна пасажирка: “А мені подруга сказала, що українців пускають, вона сама бачила, от я і поїхала”. Але вона єдине забула додати, що зараз до Греції пускають лише українців із посвідкою на проживання”, – підкреслив Шутенко.
Він додав, що за час дії карантинних заходів через епідемію коронавірусу це вже третій такий випадок з українцями, які намагалися в’їхати в інші країни.
“За час карантину це вже третій подібний випадок, просто на цей раз люди, які опинилися в ізоляторі аеропорту, зробили з цього сенсацію. Хоча ми після і першого, і другого разу били на сполох: будь ласка, зверніть увагу, вас у країну не пустять. Сподіваюся, що більше такого не відбудеться, але… Існує ймовірність, що знову прилетять авіарейси. Є побоювання, що знову доведеться працювати в режимі: зміну в ізоляторі здав – зміну в ізоляторі прийняв. Категорія людей, які не бажають вірити офіційним джерелам і на це зважати, нікуди не дінеться”, – зазначив Шутенко.
Дипломат додав, що країни Євросоюзу постійно збирають і оновлюють інформацію про правила в’їзду під час карантину.
“Як формується список країн, громадянам яких дозволено в’їзд? У Києві, зокрема, розташовані дипломатичні установи майже всіх країн Євросоюзу. Вони чітко відстежують епідеміологічну ситуацію з поширенням коронавірусу і, відповідно, вносять корективи у свої правила в’їзду. На підставі цієї інформації країни Євросоюзу вирішують: пускати чи ні. Наприклад, учора було ухвалено рішення про закриття кордонів із Сербією. Вони відкрилися, пішли колони туристів, і от учора з’явився анонс: кордони Греції із Сербією через спалах коронавірусу в останній закриваються. Тобто будь-які списки – не догма, вони переглядаються кожні два тижні відповідно до ситуації у країні”, – розповів Шутенко.
Посол закликав українців, перш ніж планувати найближчим часом відпочинок за кордоном, уважно ознайомитися з правилами в’їзду у країну, які вказано на офіційних сайтах, зокрема українських дипломатичних відомств.
“Які поради можу дати українцям, перш ніж зараз прямувати на відпочинок за кордон? Зрозуміло, що в кожного є багато друзів і знайомих, які можуть щось порадити чи сказати “не зважай на заборони”. Проте закликаю всіх користуватися офіційними джерелами. Це як самотужки лікуватися: сусідка сказала, що ця пігулка допоможе, але краще все ж піти до лікаря й узяти офіційний рецепт. Читайте офіційні джерела інформації, беріть із них правдиві дані і користуйтеся, плануючи подорож за кордон”, – резюмував Шутенко.
17 українців прибули до Афін двома рейсами – авіакомпаній Ryanair та Wizz Air – увечері 4 липня. Під час паспортного контролю громадянам України було відмовлено у в’їзді у Грецію через карантинні обмеження. Серед затриманих – 15 дорослих та двоє дітей восьми і дев’яти років. Українців відвезли в поліцейський ізолятор на території аеропорту і розмістили в камерах, де вони провели вже три ночі.
Україна не ввійшла до списку з 15 країн, громадянам яких дозволили в’їзд до Євросоюзу з 1 липня. Водночас у рекомендаціях Європейської ради зазначено, що країни ЄС можуть дозволяти поїздки певним категоріям мандрівників із країн високого ризику COVID-19, зокрема студентам, які прямують до місця навчання.