Президент Білорусі Олександр Лукашенко проігнорував пропозицію допомоги від України для подолання кризи в Білорусі. Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив 30 вересня “РБК-Україна”.
“Наша держава могла б стати нейтральним медіатором для сприяння подоланню політичної кризи. На жаль, замість руки дружньої допомоги, яку простягла Україна, Олександр Лукашенко поставив усе на задушливі обійми [президента РФ] Володимира Путіна”, – сказав він.
За словами дипломата, Київ вивчить рішення Європейського союзу про санкції проти Білорусі в разі його ухвалення і після цього визначить своє ставлення до цього питання, “виходячи з національних і політичних інтересів”.
Кулеба підкреслив, що Білорусь залишається для України дружньою державою, незважаючи на останні дії Лукашенка.
Із 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів було затримано понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Путін був серед лідерів, які першими привітали Лукашенка з перемогою, – наступного дня після виборів, ще до оголошення офіційних результатів. Після виборів Лукашенко заявив про бажання “зберегти спільну батьківщину з Росією”.
14 вересня в Сочі відбулася перша після президентських виборів у Білорусі зустріч Путіна і Лукашенка. На ній, зокрема, досягли домовленості про те, що Росія надасть Білорусі “в цей складний момент” кредит у розмірі $1,5 млрд.
Після проведеної 23 вересня таємної інавгурації Лукашенка жителі Білорусі також вийшли на протести.
Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Глава МЗС України підкреслив, що складання Лукашенком присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави.
Кулеба заявив 30 вересня, що після спливання в листопаді строку повноважень нинішнього президента Білорусі офіційний Київ називатиме його просто Олександром Лукашенком.