Значущість благодійної діяльності особливо відчувається зараз, коли пандемія коронавірусної інфекції Covid-19 вдарила по економіці низки держав та по малозабезпечених верствах населення
Благодійність згуртовує людей, допомагає долати наслідки криз, сприяє захисту найбільш вразливих і знедолених, а також, як підкреслюють в Організації Об’єднаних Націй, змушує голос розуму і милосердя звучати голосніше в умовах конфліктів.
Благодійна діяльність відіграє велику роль у полегшенні гуманітарних криз і людських страждань, і на знак визнання цього у 2012 році Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції постановила оголосити 5 вересня Міжнародним днем благодійності.
Мета свята –
…привернути увагу до проблем тих, хто потребує допомоги, а також мобілізувати людей, неурядові організації та зацікавлені сторони в усьому світі, щоб вони допомагали іншим за допомогою волонтерської та благодійної діяльності.
Дата святкування пов’язана з днем смерті матері Терези – католицької черниці, яка протягом півстоліття служила бідним, хворим, осиротілим і тим, хто вмирає, займаючись благодійною діяльністю в Індії та інших країнах.
Робота матері Терези отримала визнання у всьому світі, а сама черниця в 1979 році стала лауреатом Нобелівської премії миру “за діяльність у боротьбі з бідністю і за допомогу людям”.
“Клятва дарування”
Благодійністю займалися в усі часи. У цьому контексті не можна не згадати про “Клятву дарування” – благодійну кампанію, яку у 2010 році заснували американські мільярдери Воррен Баффет, Білл Гейтс і його дружина Мелінда.
В рамках цієї кампанії мільярдери добровільно зобов’язуються віддати більшу частину своїх статків на благодійні потреби. Розлучатися зі своїми грошима в одну мить необов’язково – дарувальник може поступово роздавати їх за життя або ж навіть заповісти.
Цікаво, що “Клятва дарування” є моральним, а не юридичним зобов’язанням, тобто підписувати якісь папери в банку або обтяжувати себе іншими бюрократичними процедурами не потрібно.
Достатньо лише написати листа, який згодом опублікують на офіційному сайті ініціативи, пояснивши в ньому мотиви свого вчинку.
Станом на травень 2019 року до кампанії приєдналися 204 мільярдери, серед яких співзасновник і керівник Facebook Марк Цукерберг і його дружина Прісцилла Чан, засновник компанії SpaceX Ілон Маск, засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон і його дружина Джоан, глава криптобіржі Coinbase Браян Армстронг та інші.
День благодійності в Україні
Він відзначається щорічно у другу неділю грудня і встановлений “…з метою утвердження принципів гуманізму та милосердя, сприяння розвитку благодійної діяльності та на підтримку ініціативи громадських організацій…”.
У 2007 році екс-президент Віктор Ющенко підписав указ про надання цьому святу офіційного статусу.