Політтехнолог Віталій Шкляров, якого в Білорусі заарештували наприкінці липня, передав через свого адвоката Антона Гашинського відкритого листа про те, як у СІЗО-1 ставляться до політичних в’язнів. Заяву Шклярова опублікувала “Новая газета”.
“Як і будь-яка людина, яка наважилася критикувати авторитарні режими, я розумів, що зарікатися від тюрми не варто. Але коли мене заарештували, я все ж не очікував, що потраплю в тоталітарну катівню. Немов якась мерзотна машина часу відправила мене в ГУЛАГ. Ні, мене поки не б’ють. Але намагаються зламати. Усіма силами”, – написав політтехнолог.
Він повідомив, що листи, які він пише рідним, їм не передають. Книги та листи, які йому надсилають із волі, до Шклярова не доходять.
“Повірте, “стакан” порівняно з тотальним інформаційним вакуумом – це дурниця. Зате для духовного годування в камеру притягли телевізор. Звичайно, доступні тільки три головні білоруські канали, де йдуть особливі душерятівні білоруські програми”, – зазначив політтехнолог.
За його словами, затриманих щодня змушують голитися, тому що відрощувати бороду – “це певний ступінь свободи”.
“Лягти на ліжко вдень не можна – за це теж догана і карцер гарантовані. Зате після 22.00 – відбій. Думаєте, відбій – це лягли і заснули? Відбій – це тільки вимкнули музику, радянсько-патріотичну, яка від шостої ранку гримить із двору. Світло в камері горить безперервно, 24 години на добу. Нари короткі, залізні і настільки незручні, що на них неможливо заснути. Ноги набрякають, витягнути їх не виходить. Тому виспатися нереально: боляче і світло”, – описав Шкляров.
Наприкінці свого звернення він написав що думок про самогубство не має.
“Сподіваюся бути повністю виправданим, вийти на свободу і продовжити жити вільним чесним життям, як жив завжди”, – зазначив Шкляров.
Шклярова затримали 29 липня. Як пише “Немецкая волна”, його обвинуватили в консультуванні адміністраторів груп у соцмережах, об’єднаних назвою “Страна для жизни” (таку назву має відеоблог білоруса Сергія Тихановського, якого не допустили до участі у виборах у країні), і спробах мобілізувати навколо Тихановського протестний електорат.
Гашинський 7 серпня заявив російському каналу “Дождь”, що офіційно його підозрюють в організації групових дій, які грубо порушують громадський порядок і пов’язані з непокорою законним вимогам влади. Захисник зазначив, що політтехнолог вважає себе невинуватим.
Як пише “Немецкая волна”, уродженець Гомеля Шкляров навчався і жив у Німеччині, потім переїхав до США, де брав участь у кількох виборчих кампаніях політиків-демократів, зокрема Барака Обами і Берні Сандерса. Також брав участь у підготовці передвиборчої кампанії російської телеведучої Ксенії Собчак і працював на виборах у Грузії. Він одружений зі співробітницею Держдепартаменту США і, за даними ЗМІ, збирався переїхати в Україну, де працюватиме дружина.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишається 122 затриманих на акціях протесту
34-річний Олександр Тарайковський став першим загиблим під час протестів у Білорусі. Пізніше загинув 25-річний Олександр Вихор, якого 9 серпня затримали в Гомелі. Рідні говорили, що Вихору стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.
Правозахисники білоруського освітньо-громадського об’єднання “Звяно” у звіті вказали на щонайменше чотирьох загиблих і сімох у критичному стані після розгону протестувальників.