Білий прапор з червоною смугою посередині. Саме з ним люди виходять на вулиці міст Білорусі, протестуючи проти результатів президентських виборів. Не з офіційним прапором країни, а з біло-червоно-білим. Розбираємося, чому так вийшло
Після президентських виборів, які пройшли в Білорусі 9 серпня, країну накрила хвиля багатотисячних акцій протесту.
Над колоною демонстрантів майоріли біло-червоно-білі прапори. У багатьох містах країни їх поставили на флагштоки як символ вільної і незалежної Білорусі. На знак солідарності з протестувальниками такі прапори з’явилися на будівлях мерії Брно і Пльзеня в Чехії, театру Долбі в Лос-Анджелесі, де щорічно проходить вручення премії “Оскар”, над входом до Київської міської державної адміністрації…
Таких прикладів більше десятка. Ми не будемо на них зупинятися, а спробуємо відповісти на головне запитання: Чому саме білий прапор з червоною смугою посередині?
Біло-червоно-білий прапор. Історія походження
Вона неоднозначна. Це, мабуть, найважливіше зауваження, яке не дозволяє нам почати розповідь з фрази: біло-червоно-білий прапор з’явився в такому-то році.
Однак перша документальна згадка про нього, як пише Газета.Ru, датується 1917-м роком – за часів Лютневої революції, яка задала імпульс білоруському національному руху.
Передбачається, що саме на прохання його учасників і був створений цей прапор. Його автором вважається білоруський архітектор і інженер Клавдій Дуж-Душевський.
“Вибір кольорів пояснювався так: білий символізував назву країни і свободу Білорусі від монголо-татарського ярма, коли інша Русь була завойована. Червоний же – національну революцію і сонце, що сходить, символ національного відродження і визволення”, – пише видання.
Незабаром прапор набув поширення і став вважатися національним символом білорусів. Офіційним статусом він обзавівся в березні 1918 року, коли була проголошена Білоруська Національна Республіка (БНР).
Поряд з ним почав фігурувати герб Великого князівства Литовського “Погоня”, на історії якого ми пізніше зупинимося детальніше.
Повертаючись до БНР відзначимо, що проіснувала вона всього кілька місяців.
За радянських часів офіційний прапор Білоруської РСР став просто червоним, а з часом і зовсім перетворився в червоно-зелений з орнаментом на лівій частині і золотим серпом й молотом.
Паралельно з цим біло-червоно-білий стяг не канув в Лету: він продовжував використовуватися серед емігрантських організацій, а наприкінці 1980-х років став символом боротьби за державну незалежність Білорусі.
Повернення триколора
Як результат, білий прапор з червоною смугою посередині дочекався свого часу і після розпаду СРСР став офіційним символом незалежної Білорусі. Але ненадовго.
З ініціативи президента Олександра Лукашенка в 1995 році провели референдум, на який було винесено питання про встановлення нового прапора і герба.
Згідно з офіційними даними, більшість громадян (75,1%) тоді проголосувала за символ часів Радянського Союзу, тільки, зрозуміло, без серпа/молота і з незначними змінами.
Він і є офіційним прапором Білорусі досі.
Незважаючи на це, біло-червоно-білий прапор і герб “Погоня” продовжували використовуватися неофіційно, а з початком післявиборчих протестів і зовсім отримали другий шанс на життя.
Герб “Погоня”. Ще один символ протестів
У другій половині XIV він став символом Великого князівства Литовського, а незабаром і правлячої династії Гедиміновичів. Втім, відриті джерела свідчать, що його зображення зустрічалося набагато раніше.
На червоному тлі зображений вершник, який в одній руці тримає меч, а в іншій – щит з шестикутним хрестом.
У 1918 році “Погоня”, як і біло-червоно-білий прапор, стала символом БНР. За радянських часів вона не використовувалася, проте під кінець 1980-х повернулася до своїх пенатів, ставши символом національного руху за незалежність Білорусі.
Далі “Погоня” пройшла аналогічний з триколором шлях: в 1991 стала гербом незалежної Білорусі, але вже в 1995-му за результатами референдуму її замінили на новий герб, що нагадує герб БРСР.
З того часу неофіційний герб “Погоня” став одним із символів опозиції до президента Олександра Лукашенка.