Розповідаємо про достопримечальностях найкрасивіших дендропарків України
В умовах пандемії коронавірусу і введеного через неї карантину закордонні подорожі поки залишаються недоступними для українців. У той же час, це відмінна можливість більше дізнатися про свою країну, тим більше, що в Україні дійсно є, що подивитися.
Відмінним варіантом поїздки на вихідні може стати відвідування одного з українських дендропарків. А щоб вибрати місце для поїздки було простіше, розповідаємо про десяти популярних дендропарках України.
1. Олександрія
Олександрія – державний дендрологічний парк Національної академії наук України. Розташований у північно-східній частині Правобережного лісостепу, в 80 км на південь від Києва на північно-західній околиці міста Біла Церква, на висоті 80 – 106 м над рівнем моря. Це найбільший архітектурно оформлений ландшафтний парк в Україні. Через парк протікає річка Рось, а на території “Олександрії” створено багато декоративних водойм загальною площею понад 21 га.
Парк названо на честь племінниці князя Григорія Потьомкіна, Олександри Енгельгардт. На території дендропарку знаходиться велика колекція рослин – 2240 таксонів (видів, форм, сортів, культиварів). Особливу цінність становить багатовікова діброва парку, де крім 300-400 вікових дубів, багато дерев і кущів з різних куточків світу.
Крім цього, на території парку знаходиться велика кількість різноманітних скульптурних та архітектурних пам’яток.
Недалеко від головного входу знаходиться споруда, яка носить назву “Ротонда“. У різний час вона була відома, як “Павільйон Потьомкіна” або “Раковина Потьомкіна”. Споруду збудовано у стилі розвинутого класицизму у вигляді напівкруглого павільйону з прорізаною в передній стіні напівкруглою аркою. Деякі дослідники припускають, що “Ротонда” була ядром меморіального комплексу, присвяченого князю Потьомкіну, до якого входило ще підземне святилище.
Поряд з центральною алеєю перебуває Колона Пелікана. Верхня частина колони завершується скульптурою пелікана, що годує пташенят. Деякі дослідники вважають, що колону побудовано на честь царя Олександра I і його масонських переваг. Знаком масонської ложі був хрест, в центрі якого знаходився пелікан у короні, який годував своїх дітей.
Ще однією пам’яткою є архітектурна споруда “Руїни“, яка своїм виглядом нагадує старовинний зруйнований замок. Основна мета споруди – створити ілюзію зруйнованих часом будівель. Крім естетичного призначення, “Руїни” виконують практичну роль підпірної стіни.
Увагу туристів привертає колонада “Луна”, яка розташована в центральній частині парку. Пам’ятник побудовано у вигляді давньогрецького амфітеатру. Виконує також роль павільйону, в якому відвідувачі парку можуть сховатися від дощу і вітру. У святкові дні в колонаді “Ехо” проводяться концерти духової та камерної музики.
“Китайський місток” – так називається ще одна мала архітектурна споруда на території дендропарку. Таку назву вона отримала завдяки альтанці на містку, дах якої нагадує дахи китайських пагод.
У Південній частині парку, недалеко від річки Рось, розташовано споруду, що називається Турецький будиночок. Його було побудовано після турецької кампанії 1828. В його стіни вмуровано мармурові плити, на яких є написи давньотурецькою мовою. А в західній частині парку розташовано Палієву гору. Крутий, скелястий схил гори сягає заввишки 27 метрів. На початку 18 століття тут тривалий час стояв табором один із загонів козацького ватажка Семена Палія. В глибині Палієвої гори дотепер видні залишки земляних укріплень козаків.
2. Софіївка
Дендрологічний парк “Софіївка” знаходиться в місті Умань Черкаської області. Парк засновано у 1800 році колишнім власником міста Умані польським магнатом Станіславом Потоцьким та названо на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької і подаровано їй до дня іменин.
Тут росте понад 3323 таксонів місцевих і екзотичних дерев і кущів. За задумом архітектора, парк є наочною ілюстрацією до окремих частин поем Гомера “Іліада” і “Одіссея”.
Умовно парк можна розділити на 5 частин, кожна з яких має унікальні композиції та об’єкти.
У південній частині парку обов’язково варто побувати в Будинку творчості вчених Національної академії наук України, біля невеликого Женевського озера, яке виникло в 30-х роках XX століття, також в дерев’яній альтанці Грибок і на Тарпейської скелі, яку названо як південно-західну стіну Капітолійської фортеці Стародавнього Риму.
В основу композиційного рішення центральної частини парку покладено сюжети з міфології Стародавньої Греції та Риму: венеціанський міст, фонтан “Змія” посеред Нижнього ставу, грот Каліпсо, статуя Гермеса, статуя давньогрецького поета-драматурга Еврипіда, Великий водоспад, грот страху і сумніву і Західний грот.
Східна частина порадує відвідувачів гротами Локетек та Горішок, Долиною гігантів, Темпейською долиною. Тут також розташовано: найбільший висічений у природній скелі грот Львовий, грот Фетіди, павільйон Фазанник, острів кохання, Амстердамський шлюз, і підземна річка Ахеронт.
Біля входу в західну частину парку розташовано розарій з 5000 примірників троянд. У цій частині також варто відвідати китайську альтанку, яку побудовано повністю з дерева і пофарбовано в різні кольори. Збоку від альтанки стоїть старий дуб, віком близько 400 років. Народні перекази говорять, що саме під цим дубом зустрічалися герої селянського антифеодального повстання 1768 року Максим Залізняк та Іван Гонта.
Північну частину парку називають англійським садом, на території якого росте найбільша кількість екзотичних дерев і кущів. Тут є басейн, де колись розміщувалася колекція водних рослин, а також кам’яниста гірка, покрита рослинами-сукулентами — багаторічними рослинами, вегетативні органи яких здатні накопичувати вологу, завдяки чому вони можуть рости в пустелях, на каменях і в пісках.
До всього іншого, в 1985 році астероїд № 2259 отримала назву “Софіївка” на честь уманського парку.
3. Тростянець
Дендрологічний парк “Тростянець” розташовано у південно-східній частині Чернігівської області, в селищі Тростянець Ічнянського району. Парк було засновано у 1834 році нащадком гетьманського роду Іваном Скоропадським.
У 1833 році поблизу струмка Тростянець, який був використаний для створення системи ставків, було споруждено садибу. Шляхом поглиблення балок і відсипки дамб у парку створено Великий ставок, довжиною 1,3 км і шириною біля греблі майже 100 м. Він розділив парк посередині з півночі на південь і став його композиційною віссю. З різних боків біля ставу було створено два менших за розмірами – Лебединий і Куциха, з якими загальна водна поверхня парку перевищила 10 га.
Крім цього, парк може похвалитися великою кількістю рослин і дерев. На сьогодні у “Тростянці” росте понад 400 видів і форм дерев і чагарників, в тому числі близько 75 хвойних (серед них рідкісні – ялина Фразера, ялина каліфорнійська, ялина канадська, туя гігантська та інші) і велика колекція листяних (зокрема дубів – більше 15 видів, кленів – понад 20 лип – 9).
Крім цього, Тростянецький дендрологічний парк – одне з небагатьох місць України, де збереглося поховання колишнього володаря парку – Скоропадського І. М. На надгробку напис (російською) “Любезный прохожий! Сад, в котором ты гуляешь, насажено мной. Он служил мне утешение в моей жизни. Если ты заметишь беспорядок, ведущий к уничтожению его, то скажи об этом хозяину сада: ты сделаешь доброе дело”.
4. Кропивницький дендропарк
Парк розташований в місті Кропивницький Кіровоградської області. Кіровоградський дендропарк є досить молодим. Будівництво почалося в 1950-х роках.
Дендропарк відомий своїми квітковими ландшафтами. Найбільше у парку тюльпанів і нарцисів, які було спеціально завезено з Нідерландів. Мальовничі алеї дерев, обсаджені кущами білого жасмину, жовтої акації, барбарису і дикої троянди.
Зараз на території парку встановлено багато атракціонів. Тут проводяться концерти та акції. Кіровоградський дендропарк називають українським Діснейлендом.
5. Краснокутський
Один з найстаріших дендропарків України знаходиться в селі Основінці Харківської області. Парк було засновано понад 200 років тому Іваном Каразіним.
Тут росте понад 300 видів рідкісних рослин і мешкає близько 30 видів представників фауни. Для майбутнього дендропарку рослини спеціально привозили з Японії, Китаю, Америки, Канади, Бразилії та інших країн.
Крім цього, парк відрізняють старовинні чернечі печери і підземні ходи. А ще дендропарк може похвалитися чотирма джерелами-колодязями з цілющою лікувальною водою. І унікальним “Музеєм яблук”.
6. Сторожинецький
Сторожинецький дендропарк розташовано в селі Сторожинець Чернівецької області. Парк було побудовано у 1912 році.
На сьогодні дендропарк може похвалитися понад 1000 видів дерев і чагарників з різних куточків світу.
Знаменитою є липова алея. А також Алея закоханих і алея дружби.
У парку також зростає Тарасова верба. Зазначається, що коли Кобзар їхав на заслання, то взяв з собою вербову гілочку. На далекій землі вона прижилася, а могутнє дерево, що виросло з неї, живе до цих пір.
7. Березнівський
Березнівський дендропарк розташовано в місті Березне Рівненської області.
Зараз налічує близько 900 видів і форм деревних рослин, серед яких чимало представників різних континентів, розташованих за ботаніко-географічних та систематичних ділянках.
Географічні ділянки парку: Америка, Кавказ, Середня Азія, Далекий Схід, Сибір, Карпати.
У парку прокладено прогулянкові доріжки, побудовано каскад ставків, обладнано альтанки і оглядові майданчики; є окрема ділянка декоративних рослин, березовий гай (понад 40 видів берези), сади жасмину, розарій.
8. Полтавський
Дендропарк розташовано в межах міста Полтави. У часи Полтавської битви територія, на якій розташовано сучасний дендропарк, являла собою густий незайманий ліс – Яковчанский ліс переходив у діброву на Монастирській горі. Під час німецької окупації цей ліс було знищено загарбниками з тактичних міркувань.
Парк як такий почали створювати на початку 1960-х років. Зараз дендропарк розділено на окремі тематичні частини: Шведський ліс, Бузковий гай, Лісостеп, Східна долина.
На території багато мальовничих майданчиків і галявин. З одного боку – темно-зелений ялинник, з іншого – царство беріз, з третього – ростуть горіхові дерева, розкинулася бузкова поляна. А неподалік ставка – поляна постійного цвітіння. Є також дендрарій.
9. Веселі Боковеньки
Веселі Боковеньки – дендрологічний парк загальнодержавного значення в Україні. Розташовано в межах Долинського району Кіровоградської області, біля села Веселі Боковеньки. Засновано у 1893 році.
У дендропарку росте 963 види дерев і чагарників. Наприклад, дерево гінкго, залізне дерево, деревина якого тоне у воді, цегельне дерево і багато інші.
Парк розділено на ландшафтні зони. Тут є три озера з довгими містками і Очеретного заростями по берегах. Вид доповнюється водоспадом.
10. Клесівський
Це один з наймолодших дендропарків в Україні – його було засновано у 1997 році. Парк розташовано в смт Клесів Рівненської області.
Парк відомий своїми зеленими скульптурами. Серед найвідоміших – Олімпійська чаша і Кубок Богдана Хмельницького. А біля входу відвідувачів зустрічає величезний герб України з кулястих туй.