Росія і Білорусь продовжують проводити перемовини про інтеграцію, але для президента РФ Володимира Путіна це перестало бути першочерговим завданням. Таку думку в інтерв’ю засновнику видання “ГОРДОН” Дмитрові Гордону висловив російський журналіст, головний редактор радіостанції “Эхо Москвы” Олексій Венедиктов.
“Я думаю, що торгівля із [президентом Білорусі Олександром] Лукашенком триває. Я думаю, що для Путіна це перестало бути “негайно, зараз і тут”. “Ну добре, нехай ще товар відлежиться, нехай віскі в бочці постоїть, за рік повернемося”. Усе-таки об’єднання – це гарно. Конституція, занулення [строків] – це все ж дрібно, а об’єднання – це велич, [мовляв], ми збираємо нашу країну. Підручник історії”, – сказав Венедиктов.
Гордон запитав у співрозмовника, чи вдасться Росії, на його думку, “схилити” Лукашенка.
“Президента не схиляють, його купують, ви мене, звісно, пробачте. Із ним торгуються. Іноді залякують: “Із цієї вулиці не вийдеш. Гаманець тримай міцніше”. Щоб щоки не надував! Там, звісно, торгівля… Дуже хвилювалися [у Кремлі], чи приїде Лукашенко на парад, для Путіна цей парад був дуже важливим. Путін не поїхав на парад до Лукашенка, що я вважаю помилковим із погляду цілей Путіна. Але Лукашенко приїхав. І у Ржев Лукашенко поїхав. Там відбулися перемовини [з Путіним]. Вони були дуже light [легкими], з економічних тем, [мовляв], є поправки в конституцію, давайте відкладемо питання [інтеграції двох країн], уже не горить загальний гімн, загальний герб, загальний президент”, – розповів гість програми.
Чи вистоїть Лукашенко, на думку Венедиктова, залежить від ціни, яку йому запропонує Росія.
“Тут треба не в Лукашенка запитувати, а [дивитися], що [йому] запропонують. У нього товар. І він слухає уважно: “Дайте ціну!” А то глава парламенту [об’єднаної держави]! Що ж таке? Це приниження. А Коля? Сина куди?” – зазначив російський журналіст.
Він розповів, що якийсь час тому білоруський президент навіть висловлював готовність до об’єднання, але висував одна умову.
“Мені підтвердили, але [це] байка. Якби не підтвердили, то не повірив би. Шанхай, півтора року тому (імовірно, ідеться про перемовини двох лідерів у межах саміту Шанхайської організації співпраці. 2018 року його проводили 9–10 червня в китайському місті Ціндао, 2019 року – 14 червня у столиці Киргизстану Бішкеку. – “ГОРДОН”). Російсько-білоруська делегація. Путін і Лукашенко перемовляються. Путін каже: “Об’єднаймося”, Лукашенко відповідає, мовляв, у мене своя країна. Вони встають уже прощатися, і тут Лукашенко бере Путіна за ґудзик і каже: “Я згоден”. Путін, як мені розповіли, розгубився і каже: “На що згоден?” – “На все згоден, Володимире Володимировичу. Зробімо так: ви президент, я віцепрезидент, а на наступний рік навпаки”. Я думав, що це анекдот доти, доки один із членів білоруської делегації мені це не розповів за півтора року. “А що, – каже, – це у нас всі знають. А що ж тут несправедливого? Це ж справедливо. А вони йому якийсь парламентський пост [пропонують]”, – зазначив Венедиктов.
Він назвав білоруську сторону “торгашами”, а ймовірне об’єднання двох країн – питанням торгівлі.
Росія і Білорусь протягом понад 20 років проводять перемовини про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв’язки між Москвою і Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу або навіть федеративних держав, зазначали російські ЗМІ.
Наприкінці 2018 року видання “Московский комсомолец” написало, що Лукашенко під час перемовин із Путіним погодився на уніфікацію законодавства з РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на загальну символіку і єдину валюту.
У квітні 2019 року тодішній прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв сказав, що Білорусі надійшли від Москви пропозиції щодо подальшої інтеграції з Росією в межах Союзної держави.
Лукашенко казав, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, “навіть братньої Росії”, і що він не хоче увійти в історію як останній президент Білорусі.
За даними агентства Bloomberg, Путін запропонував змінити конституцію РФ щодо занулення своїх президентських строків після того, як Лукашенко відмовився створювати Союзну державу.
ВІДЕО