В Україні на балансі держави найближчим часом залишиться приблизно 750 тис. га землі сільськогосподарського призначення. Про це 15 жовтня під час форуму “Земля – народу” в Чернігівській області розповів глава Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко. Відео його виступу опубліковано у Facebook Офісу президента.
Він сказав, що інформація, ніби в державній власності України є 10,4 млн га землі сільськогосподарського призначення, є неправдою.
“Нас вводили в оману і стверджували, що є ця земля. Насправді її немає. 1,7 млн га були передані в комунальну власність у 2018–2019 роках. Сьогодні, підписавши історичний указ, ми передаємо більше 2 млн га землі громадам. Згідно з даними Держгеокадастру, після їх передачі в Україні безпосередньо в Держдгеокадастрі залишається 750 тис. га землі держвласності сільгосппризначення”, – сказав Лещенко.
За його інформацією, ця земля залишається “на правовому титулі – на акті постійного користування”.
Пресслужба Держгеокадастру повідомила 16 жовтня, що ці 750 тис. га землі обробляє 1166 державних підприємств та установ:
Національна академія аграрних наук – 354 тис. га; Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства – 178 тис. га; Міністерство освіти і науки – 77 тис. га; Міністерство оборони – 42 тис. га; Державна пенітенціарна служба (Міністерство юстиції) – 35 тис. га; Держлісагентство – 21 тис. га; Фонд державного майна – 14 тис. га; Держводагентство – 2,5 тис. га.
За інформацією Лещенка, з 2001 року з державної власності в Україні вивели понад 5 млн га земель сільськогосподарського призначення. Чиновник розповів, що його відомство має електронний реєстр усіх українських земель і наступного року покаже їхніх власників.
Згідно з даними Держгеокадастру, загальна площа земель в Україні становить 60,3 млн га (це приблизно 5,7% території Європи).
У березні 2020 року в Україні ухвалили закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до закону, ринок землі в Україні має запрацювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, із 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державних та комунальних земель сільськогосподарського призначення продавати не будуть.