В Україні поступово зникнуть "паспорти-книжки": Як саме Кабмін планує остаточно замінити їх на ID-картки

Внутрішні паспорти зразка 1994 року можуть відійти в минуле, якщо за проект закону проголосує Рада

Нині українці поки що можуть не перейматися та вибирати між ID-карткою чи просто вклеюванням фото у старий паспорт, проте незабаром паспорт-книжечка може відійти у минуле. Кабінет міністрів запропонував Верховній Раді проект закону, відповідно до якого паспорт старого зразка матиме термін дії та замінюватиметься на ID-картку, коли потрібно вклеювати фото.

Як паспорти замінять на картки

Станом на сьогодні законодавство не визначає кінцевої дати чинності паспортів зразка 1994 року. Передбачено лише обмін на ID-картку за бажанням. Якщо Верховна Рада проголосує за розроблений Кабміном проект закону “Про паспорт громадянина України у формі книжечки”, то ці умови зміняться.

Відповідно до документа, планується поступове виведення паспортів-книжечок з обігу. Натомість їх замінять пластикові картки. Принцим буде таким: коли людині необхідно буде вклеювати наступне фото, паспорт будуть замінювати на картку. 

Тепер термін дії паспорту-книжечки буде таким:

– для осіб віком від 16 до 25 років – до дня досягнення особою 25-річного віку;

Новини за темою: Українці разом з паспортами зможуть отримати офіційні електронні адреси

– для осіб віком від 25 до 45 років – до дня досягнення особою 45-річного віку за умови, що до дня набуття чинності цього закону в паспорт вклеєна нова фотографія після досягнення особою 25-річного віку, а в разі, коли паспорт було оформлено в період після досягнення особою 25-річного віку до дня досягнення нею 45 років, – фотокартку під час оформлення паспорта;

– для осіб віком від 45 років – безстроково, якщо встигнути вклеїти фото до дня набуття чинності закону.

Як оформити ID-картку

Розглянемо оформлення ID-картки саме в разі заміни з паспорта-книжечки. Замість паспорта старого зразка людина отримає саму картку і “папірець” – так званий “Додаток 13” (довідку про реєстрацію місця проживання). Раніше до паспорта видавали витяг з адресою, проте процедуру змінили. Цей документ знадобиться, наприклад, для відкриття банківського рахунка, і губити його не бажано.

Паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 10 років.

Щоб оформити ID-картку, потрібно зібрати необхідні документи та звернутися до територіального підрозділу ДМС України за зареєстрованим місцем проживання або до відповідного центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), центру обслуговування “Паспортний сервіс” ДП “Документ”.

До всіх перерахованих вище установ можна заздалегідь забронювати час візиту в черзі онлайн. Тим, хто реєструється онлайн, надається перевага перед тими, хто отримав “номерок” на місці. Однак на виготовлення паспорта краще прийти вчасно чи навіть раніше. У разі неявки громадянина протягом 2 хв з моменту виклику до кабінету на табло його черга автоматично скасовується.

Новини за темою: Кабмін пропонує Раді поступово вивести паспорт-книжечку з обслуговування

Після того, як документи подано, перевірити стан готовності документа можна онлайн на сайтах вищезгаданих установ.

Також вам має надійти SMS про готовність паспорта. Забрати паспорт потрібно не пізніше як протягом календарного місяця з дня отримання SMS у тому центрі обслуговування громадян, де було здійснено прийом документів для його оформлення.

Хто може отримати ID-картку

Отримати картку можуть особи, яким виповнилось 14 років, особи, яким необхідно вклеїти фото у зв’язку із досягненням 25 чи 45 років (на вибір, можна просто замінити фотографію в книжковому паспорті). Також можуть отримати картку особи, які змінюють прізвище чи ім’я, особи, які втратили паспорт чи паспорт яких став непридатним. Отримати картку можна також у будь-який момент за бажанням.

Де зробити та скільки коштує

– Найдешевшими є варіанти оформлення у Державній міграційній службі (ДМС), потрібно знайти такий відділ у районі, де ви прописані, а також у ЦНАПі (Центрі надання адміністраційниї послуг).

Записатися в електронну чергу також просто через сайт ДМС чи ЦНАПу і на місці ви будете заходити також за номером черги. Ціна залежить від строків отримання паспорта.

Адміністративний збір у разі оформлення протягом 20 робочих днів становить 345 грн. Оформлення за 10 робочих днів називають терміновим, і вартість такого паспорта становить 471 грн.

На сайті ДМС також можна оплатити виготовлення картки онлайн ще до візиту.

– Мережа центрів обслуговування громадян “Паспортний сервіс” від ДП “Документ”. Тут послуга коштує дорожче:

ID-картка вперше з 14 років за 20 роб. днів – 400 грн. ID-картка замість паспорта зразка 1994 р. за 20 роб. днів – 745 грн. Обмін ID-картки за 10 роб. днів – 871 грн.

У випадку оформлення паспорта-картки замість втраченого або зіпсованого сплачується держмито в розмірі 34 грн.

Які документи треба мати

Для оформлення ID-паспорта взамін старого паспорта зразка 1994 року потрібен такий перелік документів:

Паспорт громадянина України зразка 1994 р., який підлягає обміну. Довідка про присвоєння РНОКПП (чи ІПН – ідентифікаційний код) або повідомлення про відмову від його прийняття. Ідентифікаційний код потім вказують на звороті ID-картки. Документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації (за наявності таких документів):
– свідоцтво про народження дітей;
– свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу;
– свідоцтво про зміну імені. Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для ВПО). Посвідчення про взяття на облік безхатченків (для безхатченків). Документ, що посвідчує особу законного представника чи уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи. Документи про сплату адмінзбору або оригінал документа про звільнення від сплати.

Транслітерація

У паспорті-книжечці немає варіанту написання імені англійською, проте вона необхідна. За необхідності написання прізвища або/та ім’я латинськими літерами відповідно до написання в раніше виданих на ім’я особи документах, під час оформлення заяви-анкети подаються письмова заява та документ, що підтверджує зазначений факт, а саме:

паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, службовий, дипломатичний паспорт, проїзний документ дитини (діючі або строк дії яких закінчився); документ, що підтверджує факт народження, зміни імені (у тому числі в разі укладення або розірвання шлюбу), виданого компетентним органом іноземної держави та легалізованого в установленому порядку; раніше видані паспорти на ім’я дитини/батьків (або одного з них)/одного з подружжя, у тому числі в паспортах для виїзду за кордон, виданих іноземними державами, якщо дитина/батьки/один з подружжя є іноземцями.

Переваги ID-картки

Можна більше не носити із собою ідентифікаційний код – з 8 серпня 2020 року на ID-картці та свідоцтві про народження РНОКПП (раніше – ідентифікаційний код чи ІПН) отримав таку саму юридичну силу, як і довідка.

На електронний носій картки внесено все те саме, що й візуально можна побачити на картці, проте додаватиметься змінна інформація. Тобто щоразу не має необхідності змінювати документ і вписувати дані про реєстрацію місця проживання, сімейний стан та відомості про дітей.

Є доступ до різноманітних електронних сервісів державних органів. Наприклад, можна прив’язати документи до додатку “Дія” та виходити з дому лише з телефоном, де є всі документи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *