Останніми днями дуже багато новин стосуються ЗНО та особливостей його проведення в 2020 році. Коронавірус вплинув на безліч процесів усередині держави. І тепер навіть лунають чутки про те, що ЗНО взагалі можуть скасувати. Давайте розбиратися, що відбувається.
Почнемо з невеликої хронології. Отже, кілька днів тому освітній омбудсмен Сергій Горбачов у себе на Facebook повідомив, що Зовнішнє незалежне оцінювання можуть скасувати.
“Протягом години я отримав інформацію одразу з трьох незалежних джерел, що у високих владних структурах готують документи про скасування ЗНО взагалі. Інформація надійшла від людей, яких я давно знаю і яким довіряю, хоча її поки що не підтверджено офіційно. Найменше я хотів би “розганяти паніку“. Ба більше, дуже сподіваюся, що це лише чутки, можливо, спроба “перевірити реакцію суспільства“, – написав він.
Горбачов висловив думку, що “скориставшись ситуацією з пандемією, деякі поки не відомі (але незабаром точно стануть відомими) персонажі планують повернути в українську освіту хабарі та корупцію під час вступних іспитів у закладах вищої освіти“
Далі
Кабмін скасував пробне ЗНО.
Пробне ЗНО планували 15 і 17 червня. Проте Кабмін вніс відповідні зміни до постанови, якою регламентується карантин.
І пробне ЗНО виключили з дозволених у карантин заходів.
Рішення призвело до появи маси критики
Охочі скласти пробне ЗНО довго до нього готувалися. І заплатили за нього гроші. Звідси і критика.
І в уряді одразу все переграли.
Пробне ЗНО проведуть
Із такою заявою виступив головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Він повідомив, що його проведуть онлайн.
“Ті, хто був зареєстрований на це тестування, зможуть пройти в онлайн-режимі. Сьогоднішня епідемічна ситуація дає змогу нам провести зовнішнє незалежне тестування (основну сесію, – ред.) 25 червня“, – сказав він.
Важливо
Ляшко також зазначив, що оцінка епідемічної ситуації 20-22 червня покаже, чи можливо буде провести ЗНО в призначені строки.
Далі “під’їхали” деталі щодо пробного ЗНО
Зокрема, щодо “грошового питання”.
Президент України Володимир Зеленський доручив Кабміну повернути гроші учасникам пробного ЗНО.
“Міністерство освіти і науки спільно з Міністерством фінансів готують порядок повернення коштів учасникам пробного ЗНО через зміну формату проведення“, – говорилося в повідомленні Міносвіти.
При цьому
У Міносвіти нагадали, що зареєстровані учасники зможуть пройти пробне тестування не в закладах освіти, а вдома.
І ось інструкція, як це зробити.
При цьому
Офлайн-режим теж передбачено.
“Якщо немає такої можливості зробити це (пройти ЗНО, – ред.) через особистий кабінет, то дитина повинна прийти до закладу освіти, де планувалося проходження пробного ЗНО. Там її зустріне відповідний інспектор, який передасть їй зошит із формою з усіма завданнями. Дитина виконає ці завдання вдома і потім пришле на відповідну перевірку“, – роз’яснив голова МОЗ Максим Степанов.
Тобто пробне ЗНО ніхто все ж не скасував
Хоча при складанні його в онлайн-режимі вже фіксують проблеми, про що сьогодні пише Міносвіти у Facebook.
Причина – велике завантаження на сервери. Через що, як повідомляють у міністерстві, сайти Українського та регіональних центрів оцінювання “працювали повільніше”. Але в Міносвіти закликали всіх “не переживати”.
Добре, з пробним ЗНО начебто розібралися. Тепер до не пробного.
Чи скасують ЗНО взагалі?
Такий варіант, за словами Віктора Ляшка, вивчають.
У коментарі LB.ua Ляшко повідомив, що влада має три варіанти: провести ЗНО в призначені строки, перенести на потім або скасувати.
“Усе залежатиме від епідситуації. У суботу на комісії з техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій ми обговорювали різні варіанти: що ЗНО буде проведено в заплановані дати, що воно буде перенесено і що воно буде скасовано. Епідситуація може вплинути на будь-який із цих варіантів, тому остаточне рішення щодо проведення ЗНО з 25 червня по 17 липня ми ухвалимо 22 червня“.
Ляшко додав, що якщо ситуація буде приблизно такою, як сьогодні, то ЗНО відбудеться в заплановані дати.
Пізніше з’явилася офіційна заява Міносвіти. У ній підкреслюється, що скасування ЗНО є неприпустимим і може створити корупційні ризики при вступі до вишів.