19 жовтня в Ірані стартував другий етап перемовин щодо катастрофи літака МАУ в Тегерані, який у січні 2020 року збили іранські військові. Про це пресслужба Міністерства закордонних справ України поінформувала у Twitter.
“Працюватимемо два дні. Обговорюватимемо подальший перебіг розслідування та інші важливі аспекти – авіаційні, військові, кримінальне співробітництво, застосування міжнародних конвенцій“, – написано в повідомленні.
У Facebook МЗС оприлюднило відеозвернення заступника міністра закордонних справ України Євгенія Єніна, у якому той розповів, що Київ хоче з’ясувати всі обставини ракетного ураження українського літака.
“Іранська сторона вже визнала факт збиття на своїй території. Наразі нашим завданням є з’ясувати всі обставини зазначеної трагедії: чи йдеться про людську помилку, чи це результат прорахунків у системі організації польотів над Іраном. Для цього працюватимуть три робочі групи: авіаційні експерти, слідчі та прокурори, а також військові. Запит на справедливість є першочерговим із боку нашого суспільства, і ми не відступимося від цього, якою б гіркою не була ця правда“, – сказав заступник міністра закордонних справ.
https://www.facebook.com/UkraineMFA/videos/1299689687046323/
Перемовини з Іраном про збитий літак “Міжнародних авіаліній України” в Україні розпочали 29 липня. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що перемовини завершилися пізно вночі в четвер, 30 липня, і тривали 11 годин. За підсумками перемовин сторони не домовилися про суму компенсацій за збитий Boeing.
Проте сторони досягли певних результатів. Перший – включення Ірану в перемовний процес щодо встановлення обставин трагедії, притягнення винуватих до відповідальності та виплати компенсацій. Другим результатом є те, що Іран погодився виконати всі зобов’язання за міжнародними конвенціями у сфері авіації. Третій результат – домовленість з Іраном про структурування подальшого процесу перемовин.
Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що на вирішення цього питання “потрібен час і воно має різні аспекти з технічного і правового поглядів”, а голова Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанії МАУ не потрібно виплачувати компенсацію від Ірану, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 “Міжнародних авіаліній України”, який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту було 167 пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збила помилково іранська ракета.
20 червня президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю канадському виданню Globe and Mail припустив, що проти Ірану подадуть позови до міжнародних судів, якщо ця країна не дотримуватиметься взятих на себе зобов’язань у зв’язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ. За словами Зеленського, Україна чекає на офіційні вибачення за інцидент.
23 липня Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершилося у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, отриманих із бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.