Іран погодився виплатити Україні компенсацію за збитий у січні цього року літак авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”. Про це заявив офіційний представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві на брифінгу 30 липня, пише агентство IRNA.
За його словами, рішення цього питання “займе час і має різні аспекти з технічної та правової точок зору”.
Він нагадав, що багато пасажирів збитого літака було іранцями, “але на борту перебували також громадяни України”. Аббас підкреслив, що Іран узяв на себе відповідальність “за цю ненавмисну дію”.
Представник МЗС додав, що переговори щодо цього питання тривають.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 “Міжнародних авіаліній України”, який прямував із Тегерана в Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка спочатку стверджувала, що літак розбився через технічні несправності, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.
У лютому Україна, Канада, Афганістан, Великобританія та Швеція вимагали від Ірану передати чорні скриньки збитого Boeing. В Ірані пояснили затримку в подальшій роботі із самописцями спалахом коронавірусу.
6 червня в Тегерані оголосили про завершення розслідування обставин авіакатастрофи. За словами заступника глави МЗС Ірану Мохсена Бахарванда, залишилося тільки розшифрувати дані бортових самописців.
20 червня президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю канадському виданню Globe and Mail припустив, що проти Ірану буде подано позови в міжнародні суди, якщо ця країна не дотримуватиметься взятих на себе зобов’язань у зв’язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ. За словами Зеленського, Україна чекає на офіційні вибачення за інцидент.
23 липня заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін заявив, що у Франції закінчили розшифрування даних двох чорних скриньок збитого в Ірані літака МАУ. Він зазначив, що розшифрування підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
24 липня в Міністерстві закордонних справ України розповіли про висновки учасників групи розслідування катастрофи Boeing у Франції. За даними МЗС, експерти дійшли висновку, що літак “Міжнародних авіаліній України” було збито ракетою.