Львівські науковці виграли гранти від Національного фонду досліджень України – здобули перемогу для реалізації трьох проєктів, і тепер в Інституті біології клітини НАН України створюватимуть антибіотик нового покоління, розроблятимуть біоаналітичні продукти на основі штучних ферментів та наноматеріалів, а також вакцину від коронавірусу.
Керівників інституту привітав голова ЛОДА Максим Козицький, який, зокрема, зазначив, що «за всі роки незалежної України вперше Львів здобув таку значущу перемогу», і додав, що йому надзвичайно приємно дізнатися про перемогу львівських науковців серед такої кількості достойних претендентів
(на сайті ЛОДА зазначено, що на конкурс подавалися майже тисяча учасників).
За словами заступника директора з наукової роботи Інституту біології клітини Костянтина Дмитрука, в контексті питання боротьби із коронавірусом важливим є застосування антибіотиків, адже відомо, що при підозрі на СОVID-19 призначають кілька типів антибіотиків, аби запобігти розвиткові супутніх бактерійних інфекцій. Але, наголошує науковець, потрібно брати до уваги те, що при їх тривалому використанні бактерії знаходять механізми захисту, набуваючи резистентності (чинять опір. – Т.К.). «Відбувається постійна «гонка озброєнь» між бактеріями та протимікробними препаратами, у якій люди мають бути на крок попереду. Саме тому пошук нових антибіотиків та створення відповідних продуцентів є одними з головних завдань сучасної молекулярної генетики, біотехнології та медицини, і в цьому питанні дуже важлива підтримка держави», – наголосив Костянтин Дмитрук, говорячи про необхідність розробки антибіотика нового покоління.
Щодо другого проєкту (створення лабораторних прототипів нових біоаналітичних продуктів – наноензиматичного набору для аналізу глюкози та портативних «наносенсорів» для кількісної детекції глюкози, молочної кислоти та спиртів), то ці наукові розвідки можна бути використовувати в клінічних лабораторіях для більш точної діагностики, приміром, цукрового діабету, передінфарктного стану, онкологічних захворювань, також у центрах спортивної медицини – для контролю та оптимізації тренувальних режимів спортсменів, а ще – при оцінюванні якості продуктів.
Щодо проєкту, котрий стосується створення вакцини від коронавірусу, то, за словами директора Інституту біології клітини професора Андрія Сибірного, львівські науковці вивчили і взяли до уваги досвід іноземних колег у цих розробках (йдеться про так званий феномен антитілозалежного посилення інфекції, що полягає в посиленні інфекційного процесу у присутності антитіл, специфічних до білка «корони» SARS-CoV-2), і для отримання антитіл мають намір використовувати різні частини білка «корони», що дасть можливість уникнути щойно названого феномену. «Напрацьовувати фрагменти вірусних білків будемо на дріжджах, адже це швидше і дешевше, ніж на тваринних клітинах», – розповів на зустрічі з головою ЛОДА доктор біологічних наук Сибірний.
Під час розмови з Максимом Козицьким ішлося й про інші питання стосовно грантових проєктів, зокрема – про специфіку тестування майбутньої вакцини та варіанти досліджень.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів